Blog

Zaufanie w związku – jak tworzyć zaufanie w związku?

Wiele par przychodzi do mojego gabinetu, skarżąc się na problemy z zaufaniem w związku. Nadmierna podejrzliwość oddala nas od celu, jakim jest zbudowanie satysfakcjonującej relacji romantycznej. Bardzo często sabotujemy swoje starania, nie mając wglądu w przyczyny.

czytaj dalej

Rutyna w związku – sposób na nudę w związku

Nasz mózg często wybiera drogę na skróty. Chętnie powtarza to, co dobrze zna, gdyż może wówczas działać na autopilocie. Skutkuje to mniejszym zużyciem energii. Z drugiej strony ta strategia adaptacyjna sprawia, że nuda w związku stanowi często spotykany problem.

czytaj dalej

Jak się pozbierać po zdradzie – co dalej po zdradzie?

Zdrada zadaje bolesny cios poczuciu własnej wartości. Gdy partner przekracza wspólnie wyznaczone granice, najpierw pojawia się szok i niedowierzanie. Później zaczynamy wątpić w sens bliskich relacji i zasadność obdarzania innych ludzi zaufaniem. Nielojalność ukochanej osoby rodzi w nas ból i cierpienie. Jak pozbierać się po zdradzie?

czytaj dalej

Czym są i jakie mamy emocje?

Emocje towarzyszą nam każdego dnia i stanowią element naszego człowieczeństwa. Kiedy odbieramy je jako przyjemne, chcemy, aby trwały wiecznie. Niestety, czasem okazują się trudne. Wywołują w nas dyskomfort, dlatego próbujemy je odrzucić.

czytaj dalej

Strach przed miłością – dlaczego boisz się zakochać i jak to się objawia?

Wierzymy, że każdy marzy o wielkiej miłości i dzieleniu z kimś codzienności. Jako dzieci oglądamy bajki, w których książę odnajduje swoją wybrankę. Później śledzimy losy bohaterów komedii romantycznych. Strach przed miłością wydaje się czymś irracjonalnym i nieistniejącym. Filofobia to lęk przed zakochaniem i emocjonalnym zaangażowaniem w relację.

czytaj dalej

Podejrzliwość w związku – jak radzić sobie z zazdrością?

Zazdrość i podejrzliwość w związku to dwa czynniki, które powoli prowadzą do erozji relacji. Są niczym trucizna. Niewielka dawka nie zabija, ale po jej przekroczeniu toksyna ujawnia swoje niszczycielskie oblicze. Gdybyśmy jej w ogóle nie odczuwali, to znaczyłoby, że partner nie odgrywa ważnej roli w naszym życiu.

czytaj dalej

Związek z narcyzem – jak rozpoznać narcyza w relacji?

Kiedy wchodzimy w związek z narcyzem, często myślimy, że znalazłyśmy idealnego partnera. On urzeka nas swoim romantyzmem, doskonałymi manierami, erudycją, a nierzadko też zadbanym wyglądem. Niestety, w pewnym momencie narcyz w związku ujawnia swoje prawdziwe oblicze.

czytaj dalej

Poznawanie ludzi przez internet – jak poznać kogoś przez internet?

Poznawanie ludzi w internecie stało się ostatnio dość popularnym sposobem na poszerzanie sieci kontaktów. Życie coraz bardziej przenosi się do sieci. Dziś internet służy nam nie tylko do nauki, wykonywania przelewów i robienia zakupów online, ale też do pracy i randkowania. Aplikacje i portale dają wiele możliwości.

czytaj dalej

Jak poprawić relacje w związku?

Dobra relacja w związku stanowi źródło satysfakcji i szczęścia. Zapewnia nam bezpieczeństwo emocjonalne, które pozwala zachować optymalny poziom pobudzenia i stawiać czoła przeciwnościom losu.

czytaj dalej

Znaczenie rodziny w życiu człowieka

Rodzina bywa określana mianem podstawowej komórki społecznej, w której przebiega rozwój psychoemocjonalny człowieka. To właśnie w niej uczymy się wielu przydatnych umiejętności, rodzice lub opiekunowie przekazują nam kluczowe wartości i przekonania dotyczące świata.

czytaj dalej

Kryzys w związku – przyczyny kryzysu w związku

Początek związku zawsze wydaje się idealny i wolny od trosk. To zasługa substancji chemicznych wydzielanych na etapie zakochania, dzięki którym patrzymy na partnera przez różowe okulary. Z czasem miłosny „haj” znika, a wtedy pojawiają się pierwsze konflikty.

czytaj dalej

Zakochanie a miłość – na czym polega różnica?

Kiedy zakochujemy się w drugim człowieku, często mówimy, że to prawdziwa miłość na całe życie. Po upływie 2-4 lat motyle w brzuchu znikają i wtedy następuje moment weryfikacji. Niektóre pary wkraczają wówczas w etap dojrzałej i świadomej miłości, inne decydują się na rozstanie.

czytaj dalej

Jak być szczęśliwą w związku – czy istnieje związek idealny?

Jak stworzyć szczęśliwy związek? Kluczową rolę odgrywa bliskość, na którą warto się otworzyć. Często nie wyrażamy swoich oczekiwań i nie dzielimy się z partnerem emocjami, gdyż boimy się jego reakcji. Nie odsłaniając swojego miękkiego podbrzusza, chronimy siebie przed ewentualnym zranieniem. Z drugiej strony postępując w sposób asekuracyjny, tworzymy powierzchowne relacje. Poniżej przedstawiam wskazówki, które pomogą Ci zbudować szczęśliwy związek.

czytaj dalej

Zaspokajanie potrzeb w związku – czego potrzebujemy w związku?

Brak pewności siebie w związku zazwyczaj negatywnie wpływa na relację romantyczną. Niektóre osoby tak bardzo boją się porzucenia, że nieświadomie prowokują rozstanie, którego chciałyby uniknąć. Poczucie niższej wartości sprzyja też trwaniu u boku toksycznego partnera, który nie zaspokaja potrzeb emocjonalnych.

czytaj dalej

10 błędów które zabijają związek

Brak pewności siebie w związku zazwyczaj negatywnie wpływa na relację romantyczną. Niektóre osoby tak bardzo boją się porzucenia, że nieświadomie prowokują rozstanie, którego chciałyby uniknąć. Poczucie niższej wartości sprzyja też trwaniu u boku toksycznego partnera, który nie zaspokaja potrzeb emocjonalnych.

czytaj dalej

Triggery emocjonalne – aktywatory emocji

Krzyk, bądź drastyczne wycofanie z kontaktu – gwałtowne reakcje emocjonalne często utrudniają nawiązywanie relacji międzyludzkich. W psychologii czynniki, które wyzwalają silne reakcje emocjonalne, określa się mianem triggerów. Jak działają triggery i co warto zrobić, gdy się pojawiają?

czytaj dalej

Po co nam emocje?

Emocje wzbudzają obawę. A jednak, nawet te najbardziej nieprzyjemne emocje, mają funkcję. Zobacz o czym nas informują.

czytaj dalej

Jak ożywić relację? Związek pełen bliskości bez przymusu.

Jaki jest najważniejszy sposób na udany związek? Bliskość, która opiera się na uważności i otwartości na drugiego człowieka. Bardzo często pary myślą, że w ich relacji niczego nie brakuje. Na co dzień mieszkają razem, wspólnie oglądają seriale, robią zakupy. W weekendy sprzątają dom i spotykają się ze znajomymi. W rzeczywistości jednak… żyją obok siebie.

czytaj dalej

Bliskość w związku a style przywiązania.

Bliskość w związku stanowi podstawę każdej relacji romantycznej, a gdy jej brakuje, daje o  sobie znać brak satysfakcji. Mogłoby się wydawać, że każdy pragnie być blisko, więc dlaczego tak wiele relacji się nie udaje?

czytaj dalej

Poczucie zrozumienia w związku

Chcesz, by ktoś Cię poznał i zrozumiał. Chcesz być ważna/y, chcesz, by to, co mówisz miało dla kogoś znaczenie i było przyjęte oraz przemyślane. Wiesz, że Twój partner/partnerka chce… dokładnie tego samego? 1) Jak byś się czuła/czuł gdyby Twoja druga połowa była żywo...

czytaj dalej

3 zdrowe “postanowienia” noworoczne dla Twojego związku

1. Więcej wyrozumiałości Nikt nie jest bez wad. Choć byłoby miło mieć całkowity wpływ na przywary swojego partnera/ki, to dużo bardziej realistyczne będzie zastanowienie się, czy i kiedy zwrócić na coś uwagę, a kiedy pominąć i nie zaczynać rozmowy na temat danego...

czytaj dalej

Jak przeżyć Święta we własnym rytmie?

Gotowanie, zakupy, sprzątanie, drobne naprawy, dekorowanie domu - czy te czynności są Twoje, czy to część tradycji, którą przejęłaś/przejąłeś? Nie ma jednego dobrego sposobu na przeżycie tych dni. Przede wszystkim zachęcam Cię dziś do sprawdzenia czego TY...

czytaj dalej

Jak skutecznie przekazać partnerowi czego chcesz?

Konstruktywna krytyka nie istnieje. "Ale - możesz pomyśleć - przecież jeśli nie postawię twardo warunków i nie powiem, co mi się nie podoba, to on/ona nigdy się nie zmieni! A poza tym Już próbowałam/łem prosić i nic z tego nie wyszło... " Czy na pewno? Czy...

czytaj dalej

5 emocjonalnych potrzeb, które powinna znać każda para

Każdy związek jest inny, ale wspólne dla wszystkich ludzi jest posiadanie emocjonalnych potrzeb, których zaspokojenie odgrywa istotną rolę w odczuwaniu satysfakcji ze związku. Gdy są spełnione, odczuwasz radość, podekscytowanie, albo spokój. Jeśli czegoś Ci na tym...

czytaj dalej

Czy istnieje tylko jeden rodzaj pożądania?

"Nie mam już takiej ochoty na seks..."  Tak często zaczyna się rozmowa w gabinecie. Dopytuję wtedy, co ktoś przez to rozumie. Czy pod tym zdaniem nie ukrywa się brak spontanicznej ochoty na zbliżenie? Przekazy, które wiążą się z pożądaniem bardzo utrudniają...

czytaj dalej

5 powodów oddalenia w związku

Jak to się stało, że on/ona tak się zdystansował/a?  1) Dewaluacja. Na początku związku skupiasz się na podobieństwach i idealizujesz partnera. Zachwycasz się i odnajdujesz to, co Was łączy. Z czasem zaczynasz zauważać wady, lecz zamiast urealnienia związku popadasz w...

czytaj dalej

Dbanie o siebie

Myjesz ręce kilka razy dziennie.  Nie dziwi nas konieczność powtarzania tej czynności.  Dbanie o siebie zakłada ponawialność. Nie można się najeść na zapas, naoddychać na zapas i nie można o siebie zadbać na zapas. Zadaj sobie pytanie: 1) Czego teraz potrzebuję? a)...

czytaj dalej

Porozmawiajmy o seksie

Nie "biegnij" przez pytania, nawet jeśli masz poczucie, że już wiesz, jakie są odpowiedzi. Zapisz na później! Znajdź chwilę dla siebie i zainwestuj 10 minut na zapisanie choć hasłowo co przychodzi Ci na myśl. Odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć. Jeśli chcesz, zadaj te...

czytaj dalej

Cisza… po burzy?

Kiedy po kłótni w związku Twój partner/partnerka kończy rozmowę, a Ty nie możesz zasnąć...Jak można się sobą zaopiekować?.1. Zaakceptuj, że Twoje emocje są intensywne. Takie, jakie właśnie są. Zauważ, co się dzieje. Zauważ Twoje doznania fizyczne, obrazy, które się...

czytaj dalej

Lubisz siebie?

Lubisz siebie? Jaka odpowiedź pojawiła Ci się w głowie? Tak? Nie? Tak, ale... Ja ciągle się uczę. Bywa, że zwątpię w swoją wytrzymałość, w atrakcyjność, w wiedzę. Wiesz, kiedy zdarza się to najczęściej? Gdy zajmuję się tak bardzo wymaganiami, że zapominam troszczyć...

czytaj dalej

Jak walczyć z wewnętrznym krytykiem?

Jak nie dać się wewnętrznemu krytykowi? Problem z naszymi myślami polega na tym, że traktujemy je jak fakty, a nie jak zbitek słów w naszej głowie. Rozpamiętujemy sytuacje, które były dla nas trudne, oceniamy się i na koniec biczujemy. Początkowe założenie...

czytaj dalej

Radykalna akceptacja

Kiedy odczuwamy dyskomfort czy ból naszą pierwszą reakcją jest często złość lub obwinianie innych za jego spowodowanie. Jednak niezależnie od tego jak usilnie próbujemy przerzucić odpowiedzialność za nasze odczucia na innych nie zmienia to faktu, że ból nie znika i...

czytaj dalej

Radzenie sobie z “trudnymi” emocjami – jak to zrobić?

Jaki stosunek mieli Twoi rodzice i opiekunowie do Twoich emocji?Czy wolno Ci było wyrażać złość?A smutek?Z jaką ich reakcją się spotykałaś/łeś? Czego potrzebuje dziecko, żeby wyrosnąć na szczęśliwego dorosłego?Pierwszą odpowiedzią, która mogła przyjść Ci na myśl była...

czytaj dalej
Blog