Blog
Toksyczny związek – jakie są cechy toksycznego partnera
Toksyczny związek często rozpoczyna się od romantycznych gestów i randek. Bombardowanie miłością sprawia, że w krótkim czasie uzależniamy się od drugiej osoby. Wierzymy w jej szlachetne intencje i wyjątkowe uczucie.
Zaufanie w związku – jak tworzyć zaufanie w związku?
Wiele par przychodzi do mojego gabinetu, skarżąc się na problemy z zaufaniem w związku. Nadmierna podejrzliwość oddala nas od celu, jakim jest zbudowanie satysfakcjonującej relacji romantycznej. Bardzo często sabotujemy swoje starania, nie mając wglądu w przyczyny.
Rutyna w związku – sposób na nudę w związku
Nasz mózg często wybiera drogę na skróty. Chętnie powtarza to, co dobrze zna, gdyż może wówczas działać na autopilocie. Skutkuje to mniejszym zużyciem energii. Z drugiej strony ta strategia adaptacyjna sprawia, że nuda w związku stanowi często spotykany problem.
Uzależnienie od partnera – jak skutecznie się wyzwolić?
Uzależnienie emocjonalne przypomina nałogowe sięganie po alkohol. Gdy zmagamy się z tą przypadłością, potrzebujemy stałej obecności partnera, jego wsparcia i akceptacji. Przyzwyczajamy się do “dawki”, przez co po pewnym czasie chcemy ją zwiększyć.
Jak się pozbierać po zdradzie – co dalej po zdradzie?
Zdrada zadaje bolesny cios poczuciu własnej wartości. Gdy partner przekracza wspólnie wyznaczone granice, najpierw pojawia się szok i niedowierzanie. Później zaczynamy wątpić w sens bliskich relacji i zasadność obdarzania innych ludzi zaufaniem. Nielojalność ukochanej osoby rodzi w nas ból i cierpienie. Jak pozbierać się po zdradzie?
Czym są i jakie mamy emocje?
Emocje towarzyszą nam każdego dnia i stanowią element naszego człowieczeństwa. Kiedy odbieramy je jako przyjemne, chcemy, aby trwały wiecznie. Niestety, czasem okazują się trudne. Wywołują w nas dyskomfort, dlatego próbujemy je odrzucić.
Czy zdrada to koniec związku – czy warto wybaczyć zdradę?
Zdrada w związku kończy pewien etap bezpowrotnie. Po niej już nic nie będzie takie jak dawniej. Zaufanie, jakim darzyliśmy partnera, zostaje nadszarpnięte. Pojawia się poczucie krzywdy, żal, złość, niedowierzanie i wiele trudnych emocji.
Strach przed miłością – dlaczego boisz się zakochać i jak to się objawia?
Wierzymy, że każdy marzy o wielkiej miłości i dzieleniu z kimś codzienności. Jako dzieci oglądamy bajki, w których książę odnajduje swoją wybrankę. Później śledzimy losy bohaterów komedii romantycznych. Strach przed miłością wydaje się czymś irracjonalnym i nieistniejącym. Filofobia to lęk przed zakochaniem i emocjonalnym zaangażowaniem w relację.
Czym jest zdrada – definicja i rodzaje zdrady
Zdrada to zjawisko, które towarzyszy nam od wieków i jest negatywnie odbierane przez społeczeństwo. Wiąże się z naruszeniem ustalonych granic i nielojalnością wobec stałego partnera. Czym jest zdrada?
Podejrzliwość w związku – jak radzić sobie z zazdrością?
Zazdrość i podejrzliwość w związku to dwa czynniki, które powoli prowadzą do erozji relacji. Są niczym trucizna. Niewielka dawka nie zabija, ale po jej przekroczeniu toksyna ujawnia swoje niszczycielskie oblicze. Gdybyśmy jej w ogóle nie odczuwali, to znaczyłoby, że partner nie odgrywa ważnej roli w naszym życiu.
Dlaczego mężczyźni zdradzają – jakie są przyczyny zdrady?
Zdrada w związku stanowi przekroczenie granic, na które umówiliśmy się z partnerem. Nie da się nad nią przejść do porządku dziennego, ponieważ przyczynia się do zmiany dynamiki relacji.
Na czym opiera się związek – jak powinien wyglądać związek?
Relacje międzyludzkie odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Badania naukowe wskazują na to, że osoby, które tworzą zdrowy związek, są szczęśliwsze. Razem łatwiej kroczyć przez życie i pokonywać codzienne trudności.
Związek z narcyzem – jak rozpoznać narcyza w relacji?
Kiedy wchodzimy w związek z narcyzem, często myślimy, że znalazłyśmy idealnego partnera. On urzeka nas swoim romantyzmem, doskonałymi manierami, erudycją, a nierzadko też zadbanym wyglądem. Niestety, w pewnym momencie narcyz w związku ujawnia swoje prawdziwe oblicze.
Jestem nieszczęśliwa w związku – co zrobić?
Często zgłaszają się do mnie pacjentki, które już podczas pierwszego spotkania mówią: jestem nieszczęśliwa w związku. Przyczyny niezadowolenia z relacji romantycznej wykazują duże zróżnicowanie.
Czym jest ghosting – jak sobie radzić z zakończeniem relacji?
Ghosting to zjawisko, o którym ostatnio zrobiło się głośno. Mówimy o nim w kontekście zrywania znajomości bez uprzedzenia i podania przyczyny. Osoba, z którą utrzymywaliśmy kontakt, nagle przestaje odpisywać na nasze wiadomości, nie pojawia się też na umówionych spotkaniach.
Lęk przed bliskością i zaangażowaniem – z czego wynika?
Badania naukowe wskazują na to, że na poczucie szczęścia wpływają bliskościowe relacje z innymi ludźmi. Więź z partnerem, przyjacielem czy rodzeństwem pomaga nam przetrwać trudne chwile. Sprawdź wpływ lęku przed samotnością na nasze życie.
Gdy woli kolegów ode mnie – czy partner się ode mnie odsuwa?
Gdy woli kolegów ode mnie – co mam zrobić? Wiele kobiet zadaje mi to pytanie, oczekując ode mnie, że wskażę im sposób, który pomoże zmienić zachowanie partnera.
Czym jest miłość platoniczna – definicja i charakterystyka?
Miłość platoniczna to dość szeroki termin, pod którym kryją się nie tylko relacje z osobami niespokrewnionymi, ale też z najbliższymi członkami rodziny.
Niezdecydowany mężczyzna – co może być powodem?
Kiedy mężczyzna jest niezdecydowany, często zastanawiamy się, jak możemy mu pomóc, aby określił się. Niepewność rodzi frustrację, a narastające z każdym dniem zaangażowanie sprawia, że coraz mocniej przywiązujemy się do niego.
Poznawanie ludzi przez internet – jak poznać kogoś przez internet?
Poznawanie ludzi w internecie stało się ostatnio dość popularnym sposobem na poszerzanie sieci kontaktów. Życie coraz bardziej przenosi się do sieci. Dziś internet służy nam nie tylko do nauki, wykonywania przelewów i robienia zakupów online, ale też do pracy i randkowania. Aplikacje i portale dają wiele możliwości.
Przyjaźń między kobietą a mężczyzną – czy istnieje przyjaźń damsko męska?
Przyjaźń między kobietą a mężczyzną rodzi liczne wyzwania. Niektórzy z nas uważają, że różnica płci sprzyja erotycznej fascynacji. Niekiedy wychodzimy z założenia, że taka relacja nie ma racji bytu, ponieważ prędzej czy później przynajmniej jedna ze stron poczuje coś więcej.
Wszystko o friendzone – co to znaczy friendzone i jak z niego wyjść?
Czym jest friendzone? Tym terminem określamy relację dwojga ludzi, która ma charakter przyjacielski, przy czym jedna ze stron jest zakochana w drugiej. Rodzi to szereg komplikacji, a nierzadko staje się też źródłem ogromnego cierpienia.
Egoista w związku – kim jest i czy może się zmienić?
Egoista w związku bywa bardzo trudnym partnerem, ponieważ pełni głównie rolę biorcy. Koncentruje się na własnych potrzebach, rzadko spełnia oczekiwania innych.
Jak poprawić relacje w związku?
Dobra relacja w związku stanowi źródło satysfakcji i szczęścia. Zapewnia nam bezpieczeństwo emocjonalne, które pozwala zachować optymalny poziom pobudzenia i stawiać czoła przeciwnościom losu.
Związek z przyzwyczajenia – jak przyzwyczajenie w związku wpływa na relacje?
Początek związku to magiczny czas, któremu towarzyszy optymizm i nadzieja. Wierzymy, że znaleźliśmy osobę, przy której każdego dnia będziemy doświadczać szczęścia i spełnienia. Partner budzi naszą fascynację i z przyjemnością go poznajemy, dowiadując się o nim wielu ciekawych rzeczy.
Znaczenie rodziny w życiu człowieka
Rodzina bywa określana mianem podstawowej komórki społecznej, w której przebiega rozwój psychoemocjonalny człowieka. To właśnie w niej uczymy się wielu przydatnych umiejętności, rodzice lub opiekunowie przekazują nam kluczowe wartości i przekonania dotyczące świata.
Kryzys w związku – przyczyny kryzysu w związku
Początek związku zawsze wydaje się idealny i wolny od trosk. To zasługa substancji chemicznych wydzielanych na etapie zakochania, dzięki którym patrzymy na partnera przez różowe okulary. Z czasem miłosny „haj” znika, a wtedy pojawiają się pierwsze konflikty.
Zakochanie a miłość – na czym polega różnica?
Kiedy zakochujemy się w drugim człowieku, często mówimy, że to prawdziwa miłość na całe życie. Po upływie 2-4 lat motyle w brzuchu znikają i wtedy następuje moment weryfikacji. Niektóre pary wkraczają wówczas w etap dojrzałej i świadomej miłości, inne decydują się na rozstanie.
Jak być szczęśliwą w związku – czy istnieje związek idealny?
Jak stworzyć szczęśliwy związek? Kluczową rolę odgrywa bliskość, na którą warto się otworzyć. Często nie wyrażamy swoich oczekiwań i nie dzielimy się z partnerem emocjami, gdyż boimy się jego reakcji. Nie odsłaniając swojego miękkiego podbrzusza, chronimy siebie przed ewentualnym zranieniem. Z drugiej strony postępując w sposób asekuracyjny, tworzymy powierzchowne relacje. Poniżej przedstawiam wskazówki, które pomogą Ci zbudować szczęśliwy związek.
Zaspokajanie potrzeb w związku – czego potrzebujemy w związku?
Brak pewności siebie w związku zazwyczaj negatywnie wpływa na relację romantyczną. Niektóre osoby tak bardzo boją się porzucenia, że nieświadomie prowokują rozstanie, którego chciałyby uniknąć. Poczucie niższej wartości sprzyja też trwaniu u boku toksycznego partnera, który nie zaspokaja potrzeb emocjonalnych.
Stawianie granic w związku – dlaczego granice w związku są ważne?
Wiele problemów w relacjach romantycznych wynika z braku jasnych reguł. Te warto ustalić na początku, aby uniknąć rozczarowań. Jak stawiać granice w związku?
Samotność w związku – czym jest i jak sobie z nią radzić?
Jesteś w relacji, więc możesz spotkać się z niezrozumieniem ze strony otoczenia, gdy mówisz, że czujesz… samotność.
10 błędów które zabijają związek
Brak pewności siebie w związku zazwyczaj negatywnie wpływa na relację romantyczną. Niektóre osoby tak bardzo boją się porzucenia, że nieświadomie prowokują rozstanie, którego chciałyby uniknąć. Poczucie niższej wartości sprzyja też trwaniu u boku toksycznego partnera, który nie zaspokaja potrzeb emocjonalnych.
Niskie poczucie własnej wartości w związku – jak sobie z tym radzić?
Brak pewności siebie w związku zazwyczaj negatywnie wpływa na relację romantyczną. Niektóre osoby tak bardzo boją się porzucenia, że nieświadomie prowokują rozstanie, którego chciałyby uniknąć. Poczucie niższej wartości sprzyja też trwaniu u boku toksycznego partnera, który nie zaspokaja potrzeb emocjonalnych.
Tłumienie emocji – blokada emocjonalna. Dlaczego wypieranie emocji jest szkodliwe?
Krzyk, bądź drastyczne wycofanie z kontaktu – gwałtowne reakcje emocjonalne często utrudniają nawiązywanie relacji międzyludzkich. W psychologii czynniki, które wyzwalają silne reakcje emocjonalne, określa się mianem triggerów. Jak działają triggery i co warto zrobić, gdy się pojawiają?
Triggery emocjonalne – aktywatory emocji
Krzyk, bądź drastyczne wycofanie z kontaktu – gwałtowne reakcje emocjonalne często utrudniają nawiązywanie relacji międzyludzkich. W psychologii czynniki, które wyzwalają silne reakcje emocjonalne, określa się mianem triggerów. Jak działają triggery i co warto zrobić, gdy się pojawiają?
Po co nam emocje?
Emocje wzbudzają obawę. A jednak, nawet te najbardziej nieprzyjemne emocje, mają funkcję. Zobacz o czym nas informują.
Czy można zmienić zachowania partnera?
Te same sytuacje mogą sprawić, że zareagujemy w zupełnie inny sposób. To, co dla jednych jest flirtem, dla innych oznacza zdradę…
Jak powinny wyglądać kłótnie w związku, aby nie zagrażały relacji?
Kłótnie w związku – to początek końca, czy naturalny element relacji?
Jak udany związek i bliskościowe relacje wpływają na zdrowie?
Jak udany związek wpływa na zdrowie?
Uważna obecność w relacji. Jak uważność pomaga budować związek?
Jak mindfulness i uważność mogą pomóc Twojej relacji?
Zaufanie w związku i brak zaufania w relacji.
Zaufanie w związku – jak je budować? Skąd bierze się brak zaufania w relacji?
Kompetencje emocjonalne, które pomogą Ci budować zdrowe relacje
Jak przeciwdziałać oddaleniu w związku korzystając z kompetencji emocjonalnych? Sprawdź, co pozwala na lepsze porozumienie w związku.
Jak wzmocnić relację?
Związek wymaga starań i zaangażowania z obu stron. Bezpieczeństwo emocjonalne w parze to coś, co pomoże Ci go wzmocnić!
Czterej jeźdźcy apokalipsy. Po czym rozpoznać kryzys w związku?
Na terapię par nierzadko trafiają osoby, które czują się niekochane przez partnera. W rzeczywistości jednak w tych relacjach nie brakuje miłości, lecz… zrozumienia, iż każdy człowiek wyraża ją w odmienny sposób.
5 języków miłości. Sprawdź, którym się posługujesz!
Na terapię par nierzadko trafiają osoby, które czują się niekochane przez partnera. W rzeczywistości jednak w tych relacjach nie brakuje miłości, lecz… zrozumienia, iż każdy człowiek wyraża ją w odmienny sposób. Poznaj języki miłości.
Jak ożywić relację? Związek pełen bliskości bez przymusu.
Jaki jest najważniejszy sposób na udany związek? Bliskość, która opiera się na uważności i otwartości na drugiego człowieka. Bardzo często pary myślą, że w ich relacji niczego nie brakuje. Na co dzień mieszkają razem, wspólnie oglądają seriale, robią zakupy. W weekendy sprzątają dom i spotykają się ze znajomymi. W rzeczywistości jednak… żyją obok siebie.
Bliskość w związku a style przywiązania.
Bliskość w związku stanowi podstawę każdej relacji romantycznej, a gdy jej brakuje, daje o sobie znać brak satysfakcji. Mogłoby się wydawać, że każdy pragnie być blisko, więc dlaczego tak wiele relacji się nie udaje?
“Do psychologa?! Nie ma mowy!” Gdy partner odmawia terapii par.
JAK SKŁONIĆ GO/JĄ DO TERAPII? To pytanie najczęściej pojawiało się podczas Q&A o terapii par. Dziś zatrzymujemy się nad częścią tego rozległego tematu. Dla mnie jest on w dużej mierze o obawie przed nieznanym, przed byciem ocenionym/ną i zaatakowanym/ną... Co by...
Poczucie zrozumienia w związku
Chcesz, by ktoś Cię poznał i zrozumiał. Chcesz być ważna/y, chcesz, by to, co mówisz miało dla kogoś znaczenie i było przyjęte oraz przemyślane. Wiesz, że Twój partner/partnerka chce… dokładnie tego samego? 1) Jak byś się czuła/czuł gdyby Twoja druga połowa była żywo...
3 zdrowe “postanowienia” noworoczne dla Twojego związku
1. Więcej wyrozumiałości Nikt nie jest bez wad. Choć byłoby miło mieć całkowity wpływ na przywary swojego partnera/ki, to dużo bardziej realistyczne będzie zastanowienie się, czy i kiedy zwrócić na coś uwagę, a kiedy pominąć i nie zaczynać rozmowy na temat danego...
Jak przeżyć Święta we własnym rytmie?
Gotowanie, zakupy, sprzątanie, drobne naprawy, dekorowanie domu - czy te czynności są Twoje, czy to część tradycji, którą przejęłaś/przejąłeś? Nie ma jednego dobrego sposobu na przeżycie tych dni. Przede wszystkim zachęcam Cię dziś do sprawdzenia czego TY...
Jak skutecznie przekazać partnerowi czego chcesz?
Konstruktywna krytyka nie istnieje. "Ale - możesz pomyśleć - przecież jeśli nie postawię twardo warunków i nie powiem, co mi się nie podoba, to on/ona nigdy się nie zmieni! A poza tym Już próbowałam/łem prosić i nic z tego nie wyszło... " Czy na pewno? Czy...
5 emocjonalnych potrzeb, które powinna znać każda para
Każdy związek jest inny, ale wspólne dla wszystkich ludzi jest posiadanie emocjonalnych potrzeb, których zaspokojenie odgrywa istotną rolę w odczuwaniu satysfakcji ze związku. Gdy są spełnione, odczuwasz radość, podekscytowanie, albo spokój. Jeśli czegoś Ci na tym...
Czy istnieje tylko jeden rodzaj pożądania?
"Nie mam już takiej ochoty na seks..." Tak często zaczyna się rozmowa w gabinecie. Dopytuję wtedy, co ktoś przez to rozumie. Czy pod tym zdaniem nie ukrywa się brak spontanicznej ochoty na zbliżenie? Przekazy, które wiążą się z pożądaniem bardzo utrudniają...
5 powodów oddalenia w związku
Jak to się stało, że on/ona tak się zdystansował/a? 1) Dewaluacja. Na początku związku skupiasz się na podobieństwach i idealizujesz partnera. Zachwycasz się i odnajdujesz to, co Was łączy. Z czasem zaczynasz zauważać wady, lecz zamiast urealnienia związku popadasz w...
Dbanie o siebie
Myjesz ręce kilka razy dziennie. Nie dziwi nas konieczność powtarzania tej czynności. Dbanie o siebie zakłada ponawialność. Nie można się najeść na zapas, naoddychać na zapas i nie można o siebie zadbać na zapas. Zadaj sobie pytanie: 1) Czego teraz potrzebuję? a)...
Porozmawiajmy o seksie
Nie "biegnij" przez pytania, nawet jeśli masz poczucie, że już wiesz, jakie są odpowiedzi. Zapisz na później! Znajdź chwilę dla siebie i zainwestuj 10 minut na zapisanie choć hasłowo co przychodzi Ci na myśl. Odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć. Jeśli chcesz, zadaj te...
Cisza… po burzy?
Kiedy po kłótni w związku Twój partner/partnerka kończy rozmowę, a Ty nie możesz zasnąć...Jak można się sobą zaopiekować?.1. Zaakceptuj, że Twoje emocje są intensywne. Takie, jakie właśnie są. Zauważ, co się dzieje. Zauważ Twoje doznania fizyczne, obrazy, które się...
Lubisz siebie?
Lubisz siebie? Jaka odpowiedź pojawiła Ci się w głowie? Tak? Nie? Tak, ale... Ja ciągle się uczę. Bywa, że zwątpię w swoją wytrzymałość, w atrakcyjność, w wiedzę. Wiesz, kiedy zdarza się to najczęściej? Gdy zajmuję się tak bardzo wymaganiami, że zapominam troszczyć...
Dlaczego „głębokie oddychanie” nie pomoże Ci w stresie?
Zapewne nie raz słyszeliście radę, by dla uspokojenia "wziąć kilka głębokich oddechów".Wykonując głębokie wdechy i zbyt krótkie wydechy doprowadzasz do hiperwentylacji, w wyniku której nadmierne rozproszenie dwutlenku węgla prowadzi do alkalozy.Co to oznacza? Twoja...
Jak walczyć z wewnętrznym krytykiem?
Jak nie dać się wewnętrznemu krytykowi? Problem z naszymi myślami polega na tym, że traktujemy je jak fakty, a nie jak zbitek słów w naszej głowie. Rozpamiętujemy sytuacje, które były dla nas trudne, oceniamy się i na koniec biczujemy. Początkowe założenie...
Radykalna akceptacja
Kiedy odczuwamy dyskomfort czy ból naszą pierwszą reakcją jest często złość lub obwinianie innych za jego spowodowanie. Jednak niezależnie od tego jak usilnie próbujemy przerzucić odpowiedzialność za nasze odczucia na innych nie zmienia to faktu, że ból nie znika i...
Radzenie sobie z “trudnymi” emocjami – jak to zrobić?
Jaki stosunek mieli Twoi rodzice i opiekunowie do Twoich emocji?Czy wolno Ci było wyrażać złość?A smutek?Z jaką ich reakcją się spotykałaś/łeś? Czego potrzebuje dziecko, żeby wyrosnąć na szczęśliwego dorosłego?Pierwszą odpowiedzią, która mogła przyjść Ci na myśl była...
