Chyba każda z nas zna ten dreszczyk ekscytacji z początku znajomości. Trafiasz na mężczyznę, który wzbudza Twoje zainteresowanie. Jest przystojny, elokwentny i intrygujący. Chciałabyś go bliżej poznać, ale nie wiesz, czy on pragnie tego samego. W pewnym momencie przeglądasz internetowe grupy dyskusyjne, aby dowiedzieć się, po czym poznać, że nie jesteś mu obojętna. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby posunąć znajomość do przodu. Poznaj sygnały wysyłane przez zakochanego mężczyznę. Pamiętaj, że czyny mówią więcej niż słowa.

Drobne gesty świadczące o tym, że mężczyźnie zależy

Spotkałaś mężczyznę, który wzbudził Twoje zainteresowanie i chciałabyś wiedzieć, jak sprawdzić czy mu zależy na Tobie? Przyjrzyj się jego gestom i zachowaniom. Bardzo często mówią więcej niż słowa. Tak naprawdę on może obiecywać Ci złote góry, obsypywać komplementami i składać szumne deklaracje miłości, ale ważne, by szły za tym czyny. Niestety, czasem mężczyźni dają nam to, czego od nich oczekujemy. Odpowiadają na nasze potrzeby tylko po to, aby nas uwieść i oczarować. Dużo trudniej przychodzi im jednak okazywanie zainteresowania, bo ta kwestia wymaga realnego zaangażowania z ich strony. Kiedy mężczyźnie zależy na kobiecie, robi poniższe rzeczy. Sprawdź, czy ten, który wpadł Ci w oko, wysyła właściwe sygnały.

Inicjuje kontakt

Kiedy mężczyźnie zależy na kobiecie, znajduje sposobność, by zainicjować kontakt, a następnie chętnie go podtrzymuje. Proponuje spotkania, dzwoni i pisze wiadomości. Jeśli widzisz, że jest zaangażowany w znajomość z Tobą, to prawdopodobnie chce Cię bliżej poznać, bo wpadłaś mu w oko. W dzisiejszych czasach łatwo można podtrzymywać kontakt dzięki nowoczesnym technologiom. Nawet duża lista obowiązków zawodowych nie przeszkodzi mu w znalezieniu chwili na wymianę wiadomości.

Sygnały wysyłane przez zakochanego mężczyznę

Interesuje się Tobą

Po czym poznać, że mu zależy na Tobie? Jeśli wpadłaś mu w oko, będzie chciał Cię bliżej poznać. Nie ograniczy się tylko do tego, że podejdzie do Ciebie i poprosi Cię o numer telefonu. Mężczyzna będzie chciał dowiedzieć się jak najwięcej na Twój temat. Poznać Twoje zainteresowania, tryb życia, wartości i plany. Gdy zależy mu na związku, nie ogranicza się tylko do powierzchownych pytań. Pragnie wiedzieć, czy palisz, chcesz mieć dzieci, jak lubisz spędzać weekendy, bo te kwestie przekładają się na życie we dwoje.

Jednocześnie pragnę Cię przestrzec przed mężczyznami, którzy już na pierwszej randce opowiadają Ci o nieszczęśliwym dzieciństwie i rozstaniu z eks. Osoby, które tworzą zdrowe relacje, zazwyczaj starają się kogoś bliżej poznać, zanim powierzą mu swoje sekrety. Sondują, czy drugi człowiek zasługuje na ich zaufanie. 

Jeśli ktoś zbyt szybko się otwiera, to istnieją trzy wyjaśnienia tego zjawiska. Czuje się zdesperowany i samotny, przez co pragnie szybko wejść w związek. Nie liczysz się tak naprawdę Ty ze swoją osobowością, lecz fakt, że dzięki Tobie przestanie być singlem. Niewykluczone, że trafiłaś na manipulatora, który chce wkupić się w Twoje łaski, wzbudzając współczucie. Poza tym niektórzy ludzie nie radzą sobie z trudnymi emocjami. Nie tyle potrzebują partnera/partnerki, co psychoterapeuty, który ich wysłucha.

Mówi komplementy, ale nie szarżuje z deklaracjami

Zainteresowanie i wsparcie emocjonalne często zapewniają nam również przyjaciele. Mężczyzna, który jest nami zainteresowany w kontekście romantycznym, prawi nam komplementy, ale robi to z umiarem. Nie szarżuje z deklaracjami na początku znajomości. Może powiedzieć, że ładnie się ubrałaś, masz ciekawe zainteresowania etc. Jeśli jednak po pierwszej randce twierdzi, że jesteś dla niego najwspanialszym darem niebios, to zachowaj czujność. Gdy ktoś prawi nam przesadne komplementy, choć ledwo nas poznał, może usiłować nami manipulować.

Psychoterapeuci, którzy zajmują się udzielaniem wsparcia kobietom w toksycznych związkach, podkreślają, że zbyt piękny początek często wróży marny koniec. Love bombing, czyli bombardowanie miłością, ma na celu zmylić naszą czujność. Manipulator wie, co chcemy od niego usłyszeć, w jakim obszarze pojawiają się u nas deficyty, przez co na nie odpowiada. Gdy poczuje, że nas od siebie uzależnił, ukazuje swoje prawdziwe oblicze.

Dzieli się swoim życiem

Po czym poznać, że mężczyźnie zależy na znajomości? Jeśli nie tylko wpadłaś mu w oko, ale wiąże z Tobą poważniejsze plany, opowie Ci o swojej rodzinie, przyjaciołach, pasjach, pracy i marzeniach. Nie będzie ukrywał, że planuje zakup nowego samochodu i zapisał się na studia podyplomowe. Może przytaczać Ci rodzinne anegdoty, pokazywać zabawne zdjęcia z dzieciństwa. Będzie bowiem chciał Cię wprowadzić do swojego życia.

Przedstawia Cię swoim znajomym i krewnym

Mężczyzna, który jest Tobą naprawdę zainteresowany, przedstawi Cię swoim znajomym i krewnym. Zechce wprowadzić Cię do swojego świata. Jeśli to robi, to zazwyczaj znaczy, że ma dobre intencje. Niczego nie ukrywa. Nie traktuje Cię jako przelotnej znajomości. Gdyby tak było, nie zapoznawałby Cię ze swoją mamą, siostrą czy przyjaciółką.

Jednocześnie pragnę uczulić Cię na pewne zachowania. Niekiedy mężczyzna, który ma naturę manipulatora, celowo zapoznaje Cię z wybranymi osobami. Zazwyczaj starannie je dobiera. Jeśli widzisz, że zabiera Cię na spotkanie z przyjaciółką, która czyta te same książki co Ty, ale na ulicy nie zatrzymuje się, gdy kolega mówi mu: “cześć”, zachowaj ostrożność. Niewykluczone, że ten znajomy ma z nim na pieńku, nie jest też zbyt kulturalny, dlatego nie chce, abyś go bliżej poznała. Istnieje jednak ryzyko, że on wie o nim więcej niż przyjaciółka i coś mogłoby mu się “wymsknąć”.

Uwzględnia Cię w swoich planach

Omawiając sygnały wysyłane przez zakochanego mężczyznę, warto nadmienić, że uwzględnia Cię w swoich planach. Jeśli on pyta Cię, kiedy bierzesz urlop, co robisz w weekend i proponuje wspólne aktywności, to traktuje Cię poważnie. Jesteś dla niego na tyle ważna, że znajduje dla Ciebie czas. 

Pamięta o rzeczach, o których mu wspominałaś

Zakochany mężczyzna słucha Cię z zainteresowaniem, dlatego pamięta tematy Waszych rozmów. Nie jest zaskoczony, że dziś pracujesz do późna, a jutro masz egzamin na prawo jazdy. Kojarzy nawet, że planujesz kupić sukienkę na wesele przyjaciółki. Gdy na kimś nam zależy, chłoniemy jego słowa, bo druga osoba wydaje nam się interesująca, podobnie jak sprawy z nią związane.

Jak sprawdzić czy mu zależy

Sygnały wysyłane przez zakochanego mężczyznę

Im bliżej się poznajecie, tym bardziej angażujecie się w znajomość. Oznacza to, że od drobnych gestów przechodzicie do poważniejszych działań. Poniżej wymieniam i pokrótce omawiam najpopularniejsze sygnały wysyłane przez zakochanego mężczyznę. Pragnie podkreślić, że ich repertuar jest znacznie szerszy i trudno go streścić w postaci artykułu;)

Stara się pomóc w każdej sytuacji

Kiedy mężczyźnie zależy na kobiecie, służy jej wsparciem. Chętnie pomaga Ci wymienić zamki w drzwiach nowo wynajętego mieszkania. Zawozi Twojego kota do weterynarza. Sam deklaruje, że skręci meble, które zamówiłaś. Nie ma też problemu, aby wysłuchać Cię i przytulić, gdy borykasz się z poważniejszym problemem.

Próbuje Ci zaimponować

Po czym poznać, że zaiskrzyło? M.in. po tym, że on próbuje Ci zaimponować. Może pokazywać Ci, jak przemalował swój samochód. Zrobić dla Ciebie półkę na kosmetyki. Zabrać Cię na romantyczną randkę na łonie natury lub ugotować smaczną kolację. Stara się czymś wyróżnić, abyś zwróciła na niego uwagę.

Ufa Ci

Mężczyzna, który się w Tobie zakochał, nie będzie ukrywał, że ma problemy w pracy lub złamał nogę. Ufa Ci, więc wpuszcza Cię do swojego życia. Dzieli się tym, co intymne i zarezerwowane dla najbliższych. Nie ukrywa, gdzie mieszka i z kim. Nie chce bowiem, aby tajemnice Was poróżniły. 

Okazuje Ci szacunek

Zakochany mężczyzna okazuje Ci szacunek. Zawsze zwraca się do Ciebie w odpowiedni sposób. Jeśli umawia się z Tobą na 16, to robi wszystko, aby nie spóźnić się na randkę. Nie każe Ci czekać, aż zje obiad, weźmie prysznic etc. 

Liczy się z Twoim zdaniem

Gdy wybieracie się do kina czy restauracji, pyta Cię o Twoje preferencje. Pragnie Ci bowiem sprawić przyjemność. Jesteś dla niego ważna, dlatego uwzględnia Twój gust kulinarny i filmowy.

Odpisuje na Twoje wiadomości bez zbędnej zwłoki

Mężczyzna, któremu zależy na kobiecie, nie każe jej czekać kilka dni na odpowiedź. Jeśli wysyłasz do niego wiadomość, odpisuje bez zbędnej zwłoki. Nie zawsze robi to od ręki, bo pracuje, śpi, je lub spotyka się ze znajomymi, ale na odpowiedź nigdy nie czekasz dłużej niż 12 godzin.

Przestrzega ustalonych zasad

Jeśli umawiacie się, że randkując ze sobą, nie spotykacie się z nikim innym, on przestrzega tych reguł. Nie chce ich złamać, bo zdaje sobie sprawę z konsekwencji. Jesteś dla niego zbyt ważna, by mógł pozwolić sobie na utratę Twojego zaufania.

Okazuje Ci wsparcie emocjonalne w trudnych sytuacjach

Zakochany mężczyzna jest przy Tobie, gdy potrzebujesz porozmawiać o problemach w pracy, rozwodzie rodziców czy śmierci ukochanego zwierzaka. Nie unika trudnych tematów i nie boi się Twoich łez.

Zapewnia Ci poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego

Gdy między Wami rodzi się głębsza więź, prowadzicie intymne rozmowy. Czujesz się przy nim na tyle pewnie, że nie boisz się ujawnić swoich czułych punktów. Mówisz mu o swoich radościach, potrzebach, emocjach i obawach. On rewanżuje Ci się tym samym.

Ostrożnie wprowadza dotyk

Zakochany mężczyzna ostrożnie wprowadza dotyk, bo pragnie wyczuć, gdzie przebiega Twoja granica. Nie chce Cię urazić i zrazić do siebie, dlatego nie przechodzi od razu do namiętnych pocałunków czy erotycznych gestów. Patrzy Ci w oczy, z czasem muska Twoje ramię, próbuje złapać za rękę. Widzisz, że Wasza relacja wykracza poza przyjacielską, ale jemu nie zależy wyłącznie na tym, aby jak najszybciej trafić z Tobą do sypialni.

Po czym poznać że mu zależy

Kiedy mężczyźnie nie zależy – objawy

Niezdecydowany mężczyzna, któremu na Tobie nie zależy, wysyła zgoła odmienne sygnały. Zwróć uwagę na jego czyny. Dużo łatwiej wypowiadać piękne zdania, które mają Cię utwierdzić w przekonaniu, że jesteś dla niego wyjątkowa, niż podjąć działania, które to wyrażają. Po czym poznać, że mu nie zależy na Tobie?

Możesz też utknąć we friendzone. Oznacza to, że on Cię lubi, nawet inicjuje kontakt i interesuje się Tobą, ale spotyka się z innymi kobietami. Ewentualnie dużo mówi o koleżance, która wpadła mu w oko. Kiedy jesteśmy we friendzone, nasza relacja nosi znamiona bliskości emocjonalnej. Brakuje w niej jednak pożądania. On bardziej traktuje Cię jak siostrę niż potencjalną partnerkę. Dzieli się z Tobą swoimi problemami, opowiada o nieudanych perypetiach sercowych i uważa, że jesteś świetną kumpelą. 

Zarówno niezdecydowany mężczyzna, jak i przyjaciel nie rokuje dobrze, jeśli chodzi o związek. Nie zbudujesz z nim relacji romantycznej. W pierwszym przypadku zazwyczaj możesz liczyć na urywany kontakt, ewentualnie seks bez zobowiązań. W drugim na bliskość emocjonalną i wsparcie, ale będzie w tym brakowało erotycznego wydźwięku. Jeśli zależy Ci na relacji romantycznej, to nie łudź się, że powyższe znajomości zakończą się happy endem. Zasługujesz na mężczyznę, który okaże Ci szczere zainteresowanie i będzie traktował Cię jak wyjątkową kobietę. 

Podsumowanie – po czym poznać, że mężczyźnie zależy?

Sygnały wysyłane przez zakochanego mężczyznę najwięcej mówią o jego intencjach. Nie daj się zwieść szumnym obietnicom i miłosnym deklaracjom, za którymi nie idą żadne konkretne działania. Dużo łatwiej powiedzieć: kocham Cię niż wysłuchać drugą osobę i udzielić jej wsparcia emocjonalnego, gdy boryka się z chorobą. Niektórzy mężczyźni, gdy sprawa staje się poważna, nie potrafią stanąć na wysokości zadania. Wycofują się, bo nie zamierzają pomagać kobiecie, która znalazła się w tarapatach. To wymaga wysiłku, a oni nie chcą angażować się w relację, z którą nie wiążą żadnych większych planów. Traktują ją jako miłe urozmaicenie.

Gdy zastanawiasz się, po czym poznać, że nie jesteś mu obojętna, możesz też wpaść w pułapkę. Jeśli utknęłaś we friendzone, często napotykasz na sprzeczne sygnały. Z jednej strony otrzymujesz wsparcie emocjonalne, bo przyjacielowi zależy na Twoim dobru. Z drugiej brakuje Ci kontaktu fizycznego. Ten zazwyczaj ogranicza się do przytulenia na powitanie i pożegnanie. Przyjaciel nie daje Ci w żaden sposób odczuć, że widzi w Tobie kobietę, z którą chciałby się związać. 

Zarówno niezdecydowany mężczyzna, jak i przyjaciel nie zapewni Ci tego, czego pragniesz. Niekiedy warto wycofać się, wyciszyć emocje i uczucia, aby otworzyć się na osoby, które są gotowe na związek z Tobą. Zasługujesz na to, aby stać się dla kogoś tą najważniejszą. Zyskać bezpieczeństwo emocjonalne, zainteresowanie i widzieć pożądanie w jego oczach. Pamiętaj, że zauroczenie wydaje się bardzo silne, ale gdy go nie podsycasz, w końcu wygasa. Pojawia się wówczas przestrzeń na zawieranie nowych znajomości i ekscytujące randki z właściwym mężczyzną. 

Bibliografia:

  1. Adamowicz A., Moraczewska J.; Super związek; Wydawnictwo Słowne, 2022
  2. Adamowicz A., Moraczewska J.;  Super facet; Wydawnictwo Słowne, 2022
  3. Forward S., Frazier D.; Toksyczny partner; Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2018
  4. Skrzypczak E.; Dlaczego on mi to robi?; Znak Jednym Słowem, 2023


partnerstwoCzy jemu na mnie zależy – po czym poznać że mężczyźnie zależy?