Zdrada to zjawisko, które towarzyszy nam od wieków i jest negatywnie odbierane przez społeczeństwo. Wiąże się z naruszeniem ustalonych granic i nielojalnością wobec stałego partnera. Czym jest zdrada? Najlepiej, gdy na początku relacji omówimy tę kwestię wraz z drugą osobą. Może się bowiem okazać, że inaczej patrzymy na wierność w związku. My nie wyobrażamy sobie utrzymywania kontaktów seksualnych z innymi osobami, a nasz partner uważa, że nie ma w tym nic złego. Po czym poznać, że facet zdradza? Czy kobieca niewierność różni się od męskiej?
Czym jest zdrada – definicja
Czym jest zdrada w związku? Wielu moich pacjentów zadaje mi to pytanie, gdy zgłasza się na terapię par. Klienci często oczekują ode mnie, że rozstrzygnę ich spór. Nie potrafię tego zrobić, ponieważ każda para sama wyznacza granice, których nie przekracza. Definicja zdrady obejmuje zatem naruszenie ustaleń między partnerami, które zostały wspólnie przyjęte.
Jeśli umawiamy się na otwarty związek, w którym nie angażujemy się emocjonalnie w relację seksualną z osobami trzecimi, to zdradą będą głębsze rozmowy z kochankami. Gdy zgadzamy się na monogamię, to każdy intymny kontakt z innym człowiekiem staje się formą niewierności.
Zdarza się, że dla niektórych par oglądanie pornografii to też zdrada. Definicja tego zjawiska jest zatem bardzo szeroka i formułowana indywidualnie. Ważne, abyśmy ją wspólnie określili, a następnie świadomie i dobrowolnie zgodzili się przestrzegać wyznaczonych granic. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień, w tym sytuacji, kiedy mamy za złe partnerowi, że przyjaźni się z inną kobietą.
Po czym poznać zdradę – objawy zdrady
Po czym poznać, że żona zdradza? Wielu mężczyzn poszukuje odpowiedzi na to pytanie, przeglądając wpisy na stronach internetowych. Istnieją pewne symptomy, które mogą wskazywać na niewierność partnerki, ale rozpatrujmy je indywidualnie. Warto uwzględnić wszystkie okoliczności i cechy osobowościowe drugiego człowieka.
Po czym poznać zdradę żony?
- Partnerka staje się emocjonalnie niedostępna i mniej skłonna do rozmów. Podchodzi powierzchownie do wymiany zdań.
- Żona bardzo mocno strzeże swojego prawa do prywatności. Dużo korzysta ze smartfona i zabiera go ze sobą nawet do toalety.
- Często znika popołudniami i wieczorami, twierdząc, że odnowiła dawne znajomości. Nie chce jednak zapoznać Cię z koleżankami sprzed lat, twierdząc, że to stare dzieje.
- Partnerka zdaje się nie zauważać Twoich potrzeb, choć do tej pory poświęcała im sporo uwagi i zainteresowania.
- Żona często prowokuje kłótnie, zarzewiem konfliktu stają się sprawy mało istotne. Wcześniej nie wykazywała tak dużej skłonności do prowadzenia sporów. Odnosisz wrażenie, że celowo szuka problemów.
- Brak wspólnych spraw, Twoja partnerka już nie planuje z Tobą wakacji, remontu domu ani weekendów. Zdaje się dążyć do większej autonomii i spędzania czasu w pojedynkę.
Po czym poznać, że mąż Cię zdradza?
- Partner od pewnego czasu przywiązuje dużo większą wagę do wyglądu niż do tej pory. Zaczął chodzić na siłownię. Zmienił fryzurę i styl ubioru. Używa droższych perfum.
- Mąż coraz częściej wyjeżdża w delegacje i niechętnie o nich rozmawia. Za każdym razem, gdy próbujesz poruszyć ten temat, masz wrażenie, że Cię zbywa.
- Na jego telefon późnym wieczorem napływają wiadomości. Kiedy smartfon zaczyna wydawać dźwięki, zabiera go ze sobą i znika w łazience.
- Podczas spotkań z kolegami lekceważąco wypowiada się na temat zdrady. Często poddaje w wątpliwość jej znaczenie. Uważa, że zdrada stanowi powiew ożywienia.
- Dotychczasowe związki Twojego męża kończyły się z powodu jego zdrady. Może to wskazywać na syndrom Casanovy.
- Twój partner wykazuje narcystyczne zachowania. Widzisz, że stosuje podwójne standardy. Od innych oczekuje więcej niż od siebie. Postrzega własną osobę jako wyjątkową i uprzywilejowaną. Narcyz w związku często dopuszcza się zdrady, ponieważ uważa, że pewne ustalenia go nie dotyczą. Utrzymywanie licznych kontaktów seksualnych podnosi jego samoocenę.
- Niskie poczucie własnej wartości stanowi jeden z czynników, który niekiedy idzie w parze z większą skłonnością do zdrady. Mężczyzna, który ma niską samoocenę, usiłuje ją podnieść. Pożądanie, która rozpala w innych kobietach, wpływa korzystnie na jego samopoczucie.
Rodzaje zdrady
Rodzaje zdrady pokazują, jak szerokim zagadnieniem jest wierność w związku. Choć przywykliśmy do tego, aby sprowadzać ją do utrzymywania kontaktów seksualnych z osobami trzecimi, to obejmuje też wiele innych zachowań. Jakie postawy zagrażają relacji romantycznej? Czy dosięgła Was zdrada? Rodzaje niewierności, które opisuję poniżej, pomogą zyskać szersze spojrzenie na to zjawisko.
Zdrada emocjonalna
Po czym poznać zdradę dziewczyny? Badania psychologiczne wskazują na to, że zazwyczaj kobiety oddalają się emocjonalnie od partnera, pielęgnując bliskościową relację z inną osobą. Robią to, gdy ich potrzeby związane z więzią nie zostają zaspokojone. Czym jest zdrada emocjonalna? Obejmuje ona utrzymywanie bliskiej relacji z osobą trzecią, z którą omawia się problemy, zmartwienia i radości. Niekiedy bardzo trudno ją rozpoznać, bo cienka granica oddziela przyjaźń od miłości. Relacja ze stałym partnerem staje się zagrożona, gdy nie próbujemy z nim rozwiązać problemów w związku, lecz omawiamy je z kimś innym. Można uznać to za formę nielojalności.
Zdrada psychiczna
Po czym poznać, że żona Cię zdradza? Niekiedy jej niewierność przybiera postać psychiczną. Dzieje się tak, gdy np. dzieli się Waszymi problemami ze swoją matką lub przyjaciółką. Opowiada jej o tym, że Wasze życie seksualne jest nieudane ze względu na Twój przedwczesny wytrysk itp. Zdrada psychiczna – na czym polega? Wiąże się z ujawnianiem intymnych spraw, które nie powinny wypłynąć poza związek. Nielojalności nie tłumaczy potrzeba poszukiwania wsparcia czy przedyskutowania pewnych spaw z innymi osobami. Problemy w związku omawiamy z partnerem, bo tylko wówczas możemy je rozwiązać. Jeśli czujemy, że coś nas przerasta, w grę wchodzi konsultacja psychologiczna. Psychoterapeuta jest zobowiązany do zachowania tematów sesji w tajemnicy.
Zdrada fizyczna
Omawiając rodzaje zdrady małżeńskiej, jako pierwsza na myśl przychodzi niewierność seksualna. Polega ona na utrzymywaniu kontaktów płciowych z osobami trzecimi, na które partner nie wyraził zgody. Ta definicja zdrady małżeńskiej jest najczęściej rozpatrywana przez sąd przy orzekaniu rozwodów. Nie wyczerpuje jednak całkowicie tematu niewierności.
Badania psychologiczne wskazują na to, że mężczyźni bardziej obawiają się zdrady fizycznej. Pozazwiązkowe kontakty seksualne ich partnerki mogą bowiem zaowocować ciążą. Mężczyzna chce mieć pewność, że inwestuje zasoby w wychowywanie swojego biologicznego dziecka. Kobiety z kolei bardziej boli zdrada emocjonalna, gdyż widzą w niej potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa swojej rodziny.
Zdrada fizyczna bywa spontaniczna, dochodzi do niej m.in. wskutek wypicia większej ilości alkoholu lub zażycia substancji psychoaktywnych. Niekiedy ma charakter sytuacyjny. Seks uprawia się podczas wyjazdu służbowego czy opracowywania ważnego projektu dla kluczowego klienta, który pochłania sporo czasu.
Niektórzy uważają, że zdradę okazjonalną łatwiej wybaczyć niż dłuższy romans. Istnieją osoby, dla których każda jej forma jest niedopuszczalna i nie potrafią się z nią pogodzić. Paradoksalnie, niekiedy zdrada seksualna owocuje poprawą relacji ze stałym partnerem.
Zdrada internetowa
Po czym poznać zdradę męża? Dziś coraz częściej rozpoczyna się ona w sieci. Jeśli zauważymy przypadkiem, że partner ma zainstalowaną aplikację randkową typu Tinder, to warto zachować trzeźwy osąd. Instagram czy Facebook służą utrzymywaniu relacji ze znajomymi, kreowaniu marki osobistej i rozrywce. Aplikacje randkowe powstały w konkretnym celu. Mają za zadanie sparowywać ze sobą użytkowników, którzy poszukują flirtu, miłości lub seksu.
Zdrada wirtualna często jest traktowana z przymrużeniem oka. Wydaje się mało szkodliwa, w końcu obejmuje tylko rozmowy przez komunikatory internetowe. Wystarczy niewiele, aby z sieci przeniosła się do realnego świata. Niektórzy chętnie umawiają się na mieście z osobami, które poznali za pośrednictwem internetu. Zdarza się, że uprawiają z nimi cyberseks. Masturbacja przez kamerkę internetową to tylko jedna z opcji, istnieją także gadżety erotyczne sterowane zdalnie poprzez aplikację.
Choć zdrada internetowa stanowi stosunkowo nowe zjawisko, to jest równie groźna jak jej formy, które istnieją od wieków. Wystarczy, że tylko z kimś piszemy, aby poskarżyć się na brak zrozumienia ze strony partnera. Osłabia to nasz związek, bo innej osobie poświęcamy swój czas i uwagę. Marnujemy zasoby, które moglibyśmy przeznaczyć na umacnianie stałej relacji i rozwiązanie istniejących w niej konfliktów.
Zdrada przedmiotowa
Rozpatrując rodzaje zdrady w związku, zazwyczaj koncentrujemy się na relacjach partnera z innymi ludźmi. Nie zwracamy uwagi na jego pasje, aktywności i uzależnienia. Duży problem stanowi zdrada przedmiotowa, którą nierzadko bagatelizujemy. Manifestuje się tym, że partner ucieka w pracę, poświęca cały wolny czas grom komputerowym lub uprawianiu sportu. Niektóre formy zdrady przedmiotowej łatwo rozpoznać, inne rodzą większe trudności.
Zazwyczaj widzimy, że spędzanie wolnego czasu przed komputerem odbija się negatywnie na naszej relacji. Partner mógłby zrezygnować z gier na rzecz wspólnej kolacji w restauracji i rozmowy. Czujemy, że jego hobby wymknęło się spod kontroli i prowadzi do oddalenia emocjonalnego w związku. Doskwiera nam samotność w związku, nasze uczucia i potrzeby są lekceważone.
Praca zawodowa wydaje się koniecznością. Często zakładamy, że partner spędza wiele godzin w biurze, bo tego wymaga jego szef. Robi to dla dobra całej rodziny, aby zapewnić jej godne życie.
Regularne uprawianie sportu trudno nam zakwestionować i sklasyfikować jako zdradę przedmiotową. Dużo mówi się bowiem o szkodliwym wpływie siedzącego trybu życia na stan zdrowia. Uważamy, że nie możemy mieć za złe partnerowi, że dba o siebie.
Choć zdrada przedmiotowa wydaje się niewinna, to często kładzie się cieniem na naszej relacji. Partner nadmiernie przekierowuje swoją uwagę na różne aktywności, nie poświęcając jej nam. Wprawdzie mieszkamy pod jednym dachem, ale odnosimy wrażenie, że dzielimy dom ze współlokatorem.
Mikrozdrada
Po czym poznać, że kobieta zdradza? Bardzo często trudno wskazać różnice w zachowaniach, kierując się płcią osoby, która nie dochowuje wierności. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni flirtują, utrzymują kontakt z ekspartnerami etc. Definicja zdrady w związku mówi o przekroczeniu granic, które wyznaczyliśmy wraz z partnerem. Jeśli postrzegamy flirt jako brak lojalności, to gdy druga osoba stroi się do pracy, aby tam prowadzić dwuznaczne rozmowy z nowym kolegą/nową koleżanką, narusza nasze ustalenia. Mikrozdrada obejmuje również oglądanie pornografii i masturbowanie się, jeśli wspólnie umówiliśmy się, że tego nie robimy.
Dlaczego zdradzamy – przyczyny zdrady?
Dlaczego mężczyźni zdradzają? Zazwyczaj robią to z tego samego powodu co kobiety. Kiedy związek nie zaspokaja naszych potrzeb, próbujemy je zrealizować u boku innych osób. Badania psychologiczne podkreślają, że zdrada stanowi sygnał alarmowy dla związku. Druga osoba, gdy przekracza wyznaczone granice, woła: tutaj jestem, zwróć na mnie uwagę. Jeśli odpowiednio do niej podejdziemy, to wyciągniemy z niej cenne wnioski, które pomogą nam naprawić związek. Zdarza się, że nie odpowiadamy za zdradę partnera, ponieważ przyczyna tkwi w jego osobowości.
Najczęstsze przyczyny zdrady to:
- niezaspokojone potrzeby seksualne, które chcemy zrealizować u boku innej osoby;
- samotność w związku;
- rutyna, która nas przytłacza i zachęca do poszukiwania powiewu świeżości;
- kłótnie w związku;
- nadmiarowa zazdrość partnera;
- potrzeba odwetu i zemsty na partnerze;
- uzależnienie od seksu;
- narcystyczne zaburzenie osobowości, które przyczynia się do stosowania podwójnych standardów i podnoszenia własnej samooceny poprzez liczne kontakty seksualne;
- lęk przed bliskością i sabotowanie związku jako forma zachowania dystansu emocjonalnego;
- nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych, co prowadzi do podejmowania ryzykownych zachowań.
Życie po zdradzie – jak pozbierać się po zdradzie?
Wiesz już, po czym poznać, że on zdradza. Jeśli dostrzeżesz sygnały alarmowe, porozmawiaj z nim o tym, co Cię niepokoi. Choć może Cię kusić przeglądanie jego korespondencji czy śledzenie jego poczynań na mieście, to wspomniane rozwiązania świadczą o braku zaufania. Dopuszczając się ich, naruszasz też jego prawo do prywatności. Gdy nie ufamy drugiej osobie, lepiej się rozstać.
Jeśli rozmowa z partnerem potwierdzi Twoje przypuszczenia, daj sobie czas. Początkowo odczuwasz silne emocje. Złość, smutek, żal, rozpacz i zwątpienie utrudniają Ci podejmowanie racjonalnych decyzji. Pozwól im płynąć, nie zwalczaj ich. Otocz się siecią wsparcia społecznego. Teraz bardzo potrzebujesz bliskich osób, w tym przyjaciół.
Kiedy emocje opadną, zastanowisz się, czy chcesz spróbować ratować związek, czy lepszym rozwiązaniem okaże się rozstanie. Dużo zależy od postawy partnera i tego, czy żałuje zdrady. Niewykluczone, że druga strona mocno zaangażowała się w romans i to ona będzie dążyła do zakończenia związku. O tym, jak pozbierać się po zdradzie, niebawem przygotuję osobny artykuł.
Czy zdrada to koniec związku?
Na początku artykułu udzieliłam kilku wskazówek, dzięki którym wiesz już, po czym poznać, że dziewczyna zdradza i jak zachowuje się niewierny mąż. Jeśli Twoje podejrzenia potwierdziły się po rozmowie z partnerką/partnerem, zastanawiasz się, co zrobić. Czy zdrada to koniec związku? Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź, bo każdy z nas jest inny. Jedni potrafią przebaczyć zdradę, a drudzy nie. Wiele zależy od okoliczności, w jakiej wyznaczone granice zostały przekroczone. To zagadnienie także omówię bardziej szczegółowo w osobnym tekście.
Podsumowanie
Po czym poznać, że mąż zdradza? Istnieją pewne przesłanki, które mogą wskazywać na to, że doszło do naruszenia ustalonych granic. Porozmawiajmy z partnerem o tym, co nas niepokoi. Unikajmy wyciągania pochopnych wniosków, gdyż każde zachowanie warto rozpatrywać w szerszym kontekście. Jeśli druga osoba nagle częściej wyjeżdża w delegacje, niekoniecznie nas zdradza. Może to wynikać ze zmiany przełożonego, który wprowadził nowe zasady. Nie bagatelizujmy sygnałów alarmowych, rozmawiajmy o nich z partnerem i dążmy do wyjaśnienia sprawy.
Choć zdrada wydaje się końcem świata i towarzyszą jej trudne emocje, to niekiedy udaje się wyjść z niej zwycięsko. Niektórzy z nas traktują ją jako informację o kryzysie w związku i przystępują do pracy nad relacją. Warto ustalić, co przyczyniło się do zdrady. Inaczej problem może powrócić, bo nie został rozwiązany.
Jeśli przytrafiła Ci się zdrada w związku, definicja tego zjawiska mówi o naruszeniu ustalonych granic, daj sobie prawo do trudnych emocji. Gdy czujesz, że te Cię przytłaczają, a ból, który Ci towarzyszy, staje się nie do zniesienia, umów się na konsultację psychologiczną. Dla niektórych z nas zdrada okazuje się wysoce traumatyzująca, przez co utrudnia normalne funkcjonowanie, prowadząc do depresji. Nie wstydźmy się poprosić o pomoc. Możemy skorzystać z psychoterapii indywidualnej lub terapii par.
Bibliografia:
- Buss D.M.; Zazdrość – niebezpieczna namiętność; Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2014
- Corey M.A.; Dlaczego mężczyźni zdradzają; Studio AWA, 1992
- Jucewicz A., Sroczyński G.; Kochaj wystarczająco dobrze; Wydawnictwo Agora, 2015
- Kamińska O.; #Love. Jak kochać w XXI wieku; Znak Literanova, 2021
- Wojciszke B.; Psychologia miłości; Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2003
W pracy z klientami najważniejsze jest dla mnie indywidualne podejście.
Choć wydaje się, że ludzie mają podobne problemy i wszystko da się opisać konkretną jednostką chorobową, wierzę, że nie ma dwóch tych samych historii. Ważne jest dla mnie także stworzenie przestrzeni, w której klient poczuje się bezpiecznie – i w której łatwiej będzie nam wzajemnie się rozumieć. Dobre relacje są bardzo istotne w mojej pracy. W życiu także! W trakcie prowadzenia terapii indywidualnych wielokrotnie zauważyłam, jak wiele problemów związanych jest z relacjami właśnie. Zdarzało mi się zapraszać na sesję partnerów moich klientek – i wychodziło z tego dużo dobrego. Dlatego naturalnym krokiem było dla mnie pójście w stronę terapii par.
Jestem magistrem psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadam Certyfikat Psychoterapeuty Poznawczo-Behawioralnego (PTTPB nr 482), ukończyłam studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej na SWPS.