Zdrada w związku stanowi przekroczenie granic, na które umówiliśmy się z partnerem. Nie da się nad nią przejść do porządku dziennego, ponieważ przyczynia się do zmiany dynamiki relacji. Mimo zranienia wraz z partnerem możemy pracować nad więzią i zmienić to, co doprowadziło do jej erozji. Niekiedy zaś decydujemy się na rozstanie. Wiele kobiet pyta mnie, dlaczego mężczyźni zdradzają. Nie ma na to jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Istnieją jednak pewne cechy faceta, który zdradza. Ich obecność ułatwia naruszanie wytyczonych granic. Z niniejszego artykułu dowiesz się, ile procent mężczyzn zdradza swoje żony bądź partnerki i jakie niesie to konsekwencje.

Czym jest zdrada?

Zdrada w związku jest bardzo bolesna, ale… warto upewnić się, że definiujemy ją tak samo jak nasz partner. Zdarza się, że inaczej rozumiemy wierność, co zwiększa ryzyko nieporozumień i cierpienia. Jedni preferują otwarte związki, w których uprawiają seks z innymi ludźmi, łącząc przy tym różne stopnie (lub brak) emocjonalnego zaangażowania. Drudzy pozwalają sobie na stosunek płciowy z osobą trzecią, ale bez pocałunków. Nie brakuje też osób, którym zdrada po alkoholu wydaje się mało istotna. Zdarza się, że flirt stanowi dla nas formę niewierności, podobnie jak komplementowanie innych kobiet i mężczyzn.

Zdradą określamy przekroczenie granic, które wyznaczyliśmy z partnerem.
Zauważmy, że aby dobrze określić, czym jest zdrada, musimy wcześniej zdefiniować ramy naszej relacji.

Ile procent mężczyzn zdradza?

Trudno jednoznacznie zdefiniować to zjawisko, dlatego widełki są dość szerokie. Zamykają się w przedziale od 33% do 75% (badania Esther Perel). Warto zaznaczyć, że kobiety bardziej cierpią z powodu zdrady emocjonalnej, mężczyznom zaś szczególnie doskwiera niewierność seksualna.

Uwaga!

Zauważ, że w tym artykule skupiamy się na zdradzie po stronie mężczyzny, ale to nie oznacza, że tylko mężczyźni dopuszczają się przekroczenia ustalonych granic.

Rodzaje zdrady

Istnieją różne rodzaje zdrady. Niektóre pojawiły się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, które ułatwiły nawiązywanie znajomości bez wychodzenia z domu. Warto zaznaczyć, że nie zawsze odczuwamy zazdrość z powodu innej kobiety. Czasem cieniem na naszej relacji kładzie się hobby, któremu partner poświęca zbyt wiele uwagi.

Zdrada emocjonalna

Jako kobiety zazwyczaj gorzej radzimy sobie ze zdradą emocjonalną. Przytłacza nas świadomość, że nasz partner nawiązał z kimś innym wyjątkową więź. Niekiedy relacja z osobą trzecią nie posiada aspektu fizycznego. Brakuje w niej dotyku i pożądania. Inna kobieta staje się powierniczką naszego partnera, to jej zwierza się ze swoich emocji i problemów. Dzieli z nią swoje radości i smutki. Przyjaźń damsko-męska jest możliwa, ale kiedy odbywa się kosztem relacji romantycznej i ją przesłania, mamy powód do niepokoju. Zdrada emocjonalna często informuje o niezaspokojonych potrzebach emocjonalnych.

Zdrada seksualna

Zdarza się, że mężczyzna pragnie eksperymentować i zerwać z rutyną. Niespodziewanie na horyzoncie pojawia się atrakcyjna kobieta, która wzbudza w nim pociąg fizyczny. Dochodzi do zdrady seksualnej, która może mieć charakter incydentalny lub przerodzić się w dłuższy romans. Stanowi wówczas poważne zagrożenie dla naszego związku. Relacja z inną kobietą zaspokaja nie tylko potrzeby erotyczne naszego partnera, ale również emocjonalne.

Zdrada wirtualna

Dawniej ludzie poznawali się w pracy, na spotkaniu u wspólnych znajomych i w osiedlowym sklepie. Zawężało to dostępność potencjalnych partnerów seksualnych, a i tak dochodziło do zdrad. Dziś wystarczy tylko kilka kliknięć. Aplikacje randkowe i portale społecznościowe sprzyjają łatwemu nawiązywaniu nowych kontaktów. Niektóre rozwijają się wyłącznie online, inne wkraczają do świata rzeczywistego. Jak rozpoznać zdradę wirtualną? Nasz partner zazwyczaj stara się ją utrzymać w tajemnicy. Spędza w sieci sporo czasu i odbywa się to kosztem naszej relacji. Dzieli się z innymi kobietami swoimi emocjami i potrzebami, nawiązuje z nimi bliską więź. Niekiedy flirtuje lub uprawia cyberseks. Zdarza się, że z niektórymi próbuje umówić się na randkę offline.

Mikrozdrada

Flirt wzbudza różne emocje. Niektóre z nas postrzegają go jako zdradę, inne traktują jako preludium do niewierności. Niekiedy mówimy, że sam w sobie nie jest taki zły, jeśli nie przekracza pewnych granic. Flirt stanowi formę mikrozdrady, do tej kategorii zaliczamy także utrzymywanie bliskich relacji z byłym partnerem.

Zdrada przedmiotowa

Kryzys w związku nie zawsze wynika z tego, że nasz partner interesuje się inną kobietą i to jej poświęca swoją uwagę. Zdarza się, że nadmiernie koncentruje się wokół swojej pasji lub pracy. Wkłada w nią mnóstwo energii i czasu, przez co brakuje mu zasobów na pielęgnowanie i umacnianie więzi z nami.

Zdrada lojalnościowa

Stanowi szczególną formę zdrady, która zazwyczaj ściśle wiąże się z wyznawanym systemem wartości. Np. umawiamy się, że w sprawach wychowawczych mówimy wspólnym głosem. Jeśli mamy wątpliwości, najpierw się ze sobą konsultujemy i razem formułujemy stanowisko, które przedstawimy dziecku. Zdrada lojalnościowa pojawia się wówczas, gdy partner nie przestrzega tych ustaleń. Pozwala córce lub synowi na jakąś formę aktywności, nie omawiając tego z nami.

Dlaczego mężczyźni zdradzają

Dlaczego mężczyźni zdradzają – jakie są przyczyny zdrady?

Naruszenie granic, które ustaliliśmy na początku związku, wywołuje szok i niedowierzanie. Z czasem do głosu dochodzi ból i smutek. Wiele moich pacjentek zastanawia się: “Dlaczego facet zdradza?” Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Motywy bywają bardzo złożone, ale możemy wyróżnić kilka najczęściej spotykanych. Zostaną one omówione w tej części artykułu.

Pragnę zaznaczyć, że do zdrady niekiedy predysponują cechy osobowościowe, ale nie stanowią one żadnego usprawiedliwienia. Każdy z nas sam decyduje, jak rozwiąże problem w związku. Czy zechce o nim porozmawiać, a może swoje potrzeby zaspokoi poza relacją romantyczną. Za problemy odpowiadają zazwyczaj obie strony, lecz do zdradzającego należy wybór ich rozwiązania. Cechy mężczyzny, który zdradza nigdy nie mogą być jego usprawiedliwieniem.

Syndrom Piotrusia Pana

Omawiając zagadnienie, dlaczego mężczyźni zdradzają, warto zwrócić uwagę na tak zwany “syndrom Piotrusia Pana“. Choć nie został on nigdy sklasyfikowany przez towarzystwa psychologiczne jako forma zaburzenia, to nazwa ta jest powszechnie stosowana i dość dobrze opisuje problem niedojrzałości emocjonalnej. Mężczyzna, który zdradza jego symptomy, nie potrafi wziąć odpowiedzialności za własne działania. Stara się nią obarczyć innych – partnerkę, rodziców, znajomych, sąsiadów, a nawet pogodę. Wykazuje narcystyczny rys osobowości, przez co dąży wyłącznie do zaspokojenia własnych potrzeb. Ignoruje te, które sygnalizuje mu partnerka. Drzemie w nim potrzeba atencji i podziwu. Lubi znajdować się w centrum uwagi, często uchodzi za duszę towarzystwa.

Trudno na dłuższą metę zachwycać się dorosłym mężczyzną, który pozostaje niedojrzały emocjonalnie i nie potrafi sprostać podstawowym wyzwaniom związanym z uczciwym, dojrzałym związkiem. Mężczyzna taki często unika poważnych rozmów o uczuciach, przyszłości czy zobowiązaniach. Zamiast tego skupia się na chwilowych przyjemnościach, nie myśląc o konsekwencjach swojego zachowania dla innych. Sprawia to, że partner, który cierpi na syndrom Piotrusia Pana, może próbować zaspokoić swoje potrzeby poza związkiem. Nierzadko nas zdradza, a nawet porzuca dla innej kobiety, która początkowo czuje się oczarowana jego naturalnym urokiem osobistym.

Związek z narcyzem

Zastanawiasz się, “Dlaczego faceci zdradzają?” Jak wspominałam na wstępie tej części artykułu, po części wynika to z osobowości niektórych mężczyzn. Nie usprawiedliwia to w żadnym stopniu ich niewierności. Rozpoznając pewne cechy i zachowania, możesz przewidzieć zdradę i jej uniknąć, nie wchodząc w związek z niewłaściwym mężczyzną.

Zazwyczaj przekroczenie granic w związku stanowi sygnał alarmowy. Zdrada informuje nas o problemach, które oddalają nas od siebie i skutkują zaspokajaniem potrzeb z udziałem osób trzecich. Istnieją wyjątki od tej reguły. Jednym z nich jest związek z narcyzem. Mężczyzn, którzy borykają się z tym zaburzeniem osobowości, cechuje brak empatii, przekonanie o własnej wyjątkowości i stosowanie podwójnych standardów. Często bardzo boją się zdrady partnerki, choć sami się jej dopuszczają. Narcyz, choć chwali się swoimi osiągnięciami, ma niskie poczucie własnej wartości. Usiłuje je podnieść, wdając się w liczne romanse. Kiedy czuje się pożądany przez wiele kobiet, jego samoocena chwilowo wzrasta, ale nie ulega stabilizacji.

Potrzeba zwrócenia na siebie uwagi

“Dlaczego żonaci mężczyźni zdradzają?” To pytanie często pada z ust moich pacjentek. Zachęcam je, aby spojrzały na niewierność jak na sygnał alarmowy. Zdrada zazwyczaj pojawia się wskutek niezaspokojenia potrzeb partnera. Niekiedy on próbuje zwrócić na siebie uwagę, naruszając wytyczone granicy. Dzieje się tak, gdy np. jesteśmy pochłonięte opieką nad dzieckiem, rozwojem kariery zawodowej i go nie dostrzegamy. Poświęcając więcej czasu na rozmowę i pielęgnowanie bliskościowej relacji, możemy ją odbudować. Istnieje wówczas szansa, że nie dojdzie do kolejnej zdrady.

Jeśli chcesz uniknąć niewierności, zwróć uwagę, czy relacja romantyczna zaspokaja wszystkie potrzeby w związku. Mam tu na myśli realne i adekwatne oczekiwania. Pamiętajmy, że żadne z nad nie może wymagać, aby partner obdarzył nas bezwarunkową miłością i tym samym odpowiedział na nasze deficyty z dzieciństwa.

Zemsta na partnerce

Zdrada emocjonalna zazwyczaj boli nas bardziej niż fizyczna. Więź postrzegamy jako kluczowy element każdej relacji romantycznej. Gdy zostanie nawiązana z osobą trzecią, może zaowocować rozstaniem i wejściem w nowy związek. Dlaczego mężczyźni zdradzają emocjonalnie? Niekiedy dokonują w ten sposób zemsty na nas. Nie radzą sobie z naszą skłonnością do nadmiernej krytyki.

Przyjrzyjmy się swojemu zachowaniu. Czy nie przesadzamy z wysyłaniem negatywnych komunikatów? Nie chodzi o to, aby patrzeć na partnera bezkrytycznie i nie stawiać mu żadnych wymagań. Mamy prawo oczekiwać, że zajmie się opieką nad wspólnym dzieckiem i partycypowaniem w domowych obowiązkach.

Niekiedy nasze krytyczne komentarze dotyczą drobiazgów i nic nie wnoszą do relacji. Jeśli zwracamy partnerowi uwagę, że niewłaściwie nakrywa do stołu, prasuje koszulę czy przeciera lustro w łazience, nieświadomie go do siebie zrażamy. Stajemy się dla niego mało atrakcyjne (również seksualnie), zaczyna postrzegać nas jako swojego wroga. Nasza krytyka zniechęca go również do szczerych rozmów. Woli odbywać je z np. inną kobietą, która go rozumie i docenia. Choć nie ma w tym nic sprawiedliwego, nowa osoba, nieznająca wad naszego partnera/ki zawsze będzie atrakcyjniejszym powiernikiem. Możemy temu zaradzić pielęgnując asertywną, lecz nieagresywną komunikację w relacji.

Niska samoocena i chęć podniesienia poczucia własnej wartości

Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie: “Dlaczego mężczyźni zdradzają z młodszymi?” Istnieją różne czynniki, które mogą przyczynić się do romansu. Jednym z nich jest potrzeba nowości. Seks w stałym związku często staje się przewidywalny, a przez to mało ekscytujący. Nawet lubiąc bób, nie chcemy go spożywać na co dzień. Jego sezonowość czyni z niego niezwykle atrakcyjny przysmak. Podobna sytuacja ma miejsce w relacjach romantycznych. Seks staje się bardziej satysfakcjonujący, gdy idzie w parze z eksperymentowaniem i powiewem świeżości. (Uwaga! To nie oznacza, że codziennie musimy jeść coś nowego, lub wchodzić w nową relację!)

Seks z młodszą partnerką może stanowić dla niektórych mężczyzn potwierdzenie atrakcyjności. Ich poczucie własnej wartości wzrasta, gdy potrafią zapewnić jej orgazm. Jednocześnie ego przyjemnie łechce zainteresowanie ze strony młodej i atrakcyjnej kobiety.

Kryzys wieku średniego pojawia się w chwili, gdy zaczynamy częściej myśleć o śmierci jak o realnej perspektywie. Seksualność stanowi jej przeciwieństwo. Wchodząc w relację z młodszą partnerką, mężczyzna czuje się, jakby sam stracił kilkanaście lat. Relacja pełna witalności odgania widmo śmierci i stanowi tymczasowe rozwiązanie tego naturalnego etapu rozwoju człowieka.

Nie ma nic dziwnego w tym, że podobają nam się młodsze i atrakcyjne osoby. Jednak miłość to coś więcej niż pociąg i pożądanie.

Realizacja fantazji erotycznych nieakceptowanych przez partnerkę

Niekiedy odpowiedź na pytanie: dlaczego facet zdradza kobietę, okazuje się dość prosta. Jego motywy ściśle wiążą się z fantazjami erotycznymi, które pragnie zrealizować. Niekiedy wizje partnera nam nie odpowiadają. Mamy prawo wówczas odmówić, aby zachować wierność sobie. Warto omówić swoje fantazje seksualne i wspólnie zastanowić się, co chcemy wypróbować, a co wykracza poza naszą strefę komfortu. Czasem zbyt szybko zrażamy się, gdy słyszymy o pierwszym z marzeń naszego partnera. Zakładamy, że skoro nam nie odpowiada, to kolejne okażą się jeszcze „gorsze”. Jeśli zachowamy większą otwartość, możemy odkryć, że nasze seksualne pragnienia czasem się zazębiają. Zaspokajając je, czerpiemy obopólną satysfakcję. Zmniejsza to również ryzyko zdrady.

Posłuchajmy się wzajemnie z zaciekawieniem, nie nastawiając na natychmiastową realizację każdej fantazji. Dajmy sobie czas na omówienie i zastanowienie, która z nich jest dla nas obojga interesująca.

Potrzeba nowości

Odpowiedzi na pytanie, “dlaczego mężczyźni po 40 zdradzają”, poniekąd udzieliłam w akapicie nt. próby podniesienia samooceny. Seks w stałym związku powszednieje, zwłaszcza jeśli nie poświęcamy tej sferze życia zbyt wiele uwagi. Wprowadzając urozmaicenia, własny język erotyczny, zmysłowe przebieranki, możemy podsycać ogień i zapobiec jego wygaśnięciu. W każdym z nas drzemie potrzeba nowości. Dojrzałym mężczyznom często zaczyna poważnie doskwierać rutyna, dlatego usiłują ją przełamać, uprawiając seks z inną kobietą. Wnosi ona do ich życia powiew świeżości.

Zauważmy, że skoro większość z nas potrzebuje nowych bodźców, uznanie tej potrzeby może przyczynić się do zacieśnienia więzi i eksploracji nowych seksualnych pól w stałej relacji.

Unikowy styl przywiązania i lęk przed bliskością

Nie zawsze obie strony ponoszą odpowiedzialność za zdradę. Zdarza się, że jeden z partnerów reprezentuje unikowy styl przywiązania. Powstaje on w dzieciństwie w relacji z opiekunami, którzy nie zaspokajają potrzeb dziecka. Młody człowiek w końcu przestaje sygnalizować swoje oczekiwania, ponieważ wie, że i tak nie spotkają się z zainteresowaniem. Uczy się funkcjonować samodzielnie, bez oglądania się na innych. Bliskość go przeraża, dlatego może unikać zaangażowania. Gdy nasz związek z mężczyzną o unikowym stylu przywiązania zaczyna rozkwitać, niespodziewanie wkrada się zdrada. On w ten sposób dystansuje się, gdyż obawia się bliskości.

Problemem w takim związku jest niezdrowy cykl unikania, który powoduje obrócenie się przeciw relacji romantycznej. Choć osoba reprezentująca ten styl nie jest odpowiedzialna za sposób, w jaki została wychowana, może podjąć wysiłek zmiany i nauczyć się wchodzić w bliskie i satysfakcjonujące związki.

Kiedy poznać że mąż zdradza

Oznaki zdrady – po czym poznać, że mężczyzna nas zdradził?

Czy zachowanie męża lub partnera, który zdradza, może wskazywać na to, że dopuszcza się niewierności? Istnieją pewne przesłanki, które warto uwzględnić, aby w porę zareagować. Pragnę zaznaczyć, że ich pojawienie się nie jest jednoznacznym dowodem. Zawsze miej na uwadze szerszy kontekst, np. partner chodzi na siłownię, bo ze względu na nadwagę zalecił mu to lekarz. Jak poznać, że mąż zdradza?

Nagła zmiana zachowania

Kiedy partner zmienia zachowanie i nagle zaczyna często wychodzić z kolegami, chociaż nigdy tego nie robił, warto przyjrzeć się tej kwestii. Niewykluczone, że on odnowił dawne znajomości lub poznał ludzi, którzy dzielą jego pasje. Jeśli zaprasza swoich kolegów do domu, pokazuje Ci zdjęcia ze wspólnych wypadów np. na ryby, to raczej nie masz powodów do niepokoju. “Po czym poznać, że mąż Cię zdradza?” Zazwyczaj pojawiają się nieścisłości w jego wypowiedziach. Sporo dowiesz się, rozmawiając z nim o kolegach i podejmowanych z nimi aktywnościach.

Większa dbałość o siebie

Jak poznać, że mąż zdradza żonę? Po czym poznać, że on ma romans? Te pytania często padają w gabinecie. Jeśli Twój partner dotychczas nie przywiązywał zbyt dużej wagi do swojego wyglądu, a nagle zaczął, to potraktuj to jako kwestię godną uwagi. Jak wcześniej wspominałam, zapisanie się na siłownię, nie zawsze jest podyktowane romansem. Znacznie częściej wynika z problemów zdrowotnych i rekomendacji lekarza. Zdarza się, że on zmienia styl ubioru, ponieważ chce ukryć niedoskonałości swojego ciała, które pojawiły się z wiekiem lub wskutek choroby. Pamiętaj, że mężczyźni otrzymują dużo mniejsze przyzwolenie na mówienie o swoich słabościach czy chorobach.

Oddalenie emocjonalne i fizyczne

Zachowanie męża, który zdradza, często wiąże się z oddaleniem emocjonalnym i fizycznym. Unika rozmów z Tobą, a tematy, które mu nie odpowiadają, po prostu ucina. Seks, który dawniej chętnie z Tobą uprawiał, schodzi na dalszy plan. Sprawia wrażenie nieobecnego duchem. Pragnę zaznaczyć, że podobnie manifestują się problemy w pracy, dlatego staraj się nie wyciągać pochopnych wniosków. Analizując zachowanie partnera zawsze bierz pod uwagę szerszy kontekst.

Tajemnicze wiadomości w środku nocy

Wiadomości, które napływają do Twojego partnera w środku nocy, mogą rodzić niepokój, zwłaszcza gdy nie wiesz, kto jest ich nadawcą. Ta niecodzienna sytuacja zasługuje na uwagę, ale przestrzegam Cię przed naruszaniem jego prawa do prywatności. Rozumiem, że chciałabyś po prostu sprawdzić, kto i w jakiej sprawie do niego pisze. Niemniej taka postawa naruszałaby jego tajemnicę korespondencji. Możesz zapytać go o nocne wiadomości i zobaczyć, jak zareaguje na Twoje zainteresowanie. Czy poczuje się zmieszany i utnie temat, czy udzieli Ci konkretnej odpowiedzi.

Ukrywanie się z telefonem w innym pokoju

Jeśli do tej pory on rozmawiał w Twojej obecności, a teraz zamyka się w innym pokoju, to warto zainteresować się tą nieoczekiwaną zmianą. Zapytaj go, kto do niego dzwoni i obserwuj jego reakcję. Niewykluczone, że odbiera telefon z pracy i nie chce, aby dzieci, które bawią się w salonie, zakłócały jego konwersację. Daj sobie czas na obserwację i zastanowienie, czy istnieją inne powody, dla których nie chce rozmawiać przy rodzinie.

Co czuje facet, który zdradził?

Moje pacjentki często zastanawiają się, co czuje mężczyzna, który dopuścił się zdrady. Różnimy się między sobą, co doskonale obrazują emocje, które towarzyszą nam, gdy dopuszczamy się niewierności. Nie każdy mężczyzna odczuwa smutek i poczucie winy. Zdarza się, że naruszenie ustalonych granic nie wywarło na nim żadnego wrażenia lub zapewniło mu przyjemny zastrzyk adrenaliny.

“Co myśli zdradzający mąż?” Jeśli posiada rys narcystyczny, nie martwi się tym, że wyrządza nam krzywdę i go porzucimy, gdy prawda wyjdzie na jaw. Mężczyźni, którzy zmagają się z tym zaburzeniem osobowości, zazwyczaj nie mają rozwiniętej empatii, co ułatwia im łamanie przyjętych zasad. Nie odczuwają z tego powodu wyrzutów sumienia. Uważają się za wyjątkowych, dlatego wychodzą z założenia, że nie obowiązują ich żadne reguły. Swoje potrzeby traktują priorytetowo, zupełnie nie licząc się z nami. Liczne romanse podbudowują ich ego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że narcyz zazwyczaj ma niską samoocenę, którą skrzętnie ukrywa.

Zdrada w związku czasem staje się dla mężczyzny miłą odskocznią od codzienności. Chwile spędzone z kochanką stanowią źródło czystej przyjemności. Inna kobieta nie stawia mu wielkich oczekiwań, nie krytykuje i poświęca mu swoją uwagę. Spotykając się z nią, rozkwita. Niekiedy postanawia porzucić żonę dla nowej partnerki. Zauważmy jednak, że każdy związek przeradzający się w dłuższa relację jest obarczony tymi samymi problemami i nie pozostaje wieczną sielanką.

Niektórzy mężczyźni, którzy dopuszczają się zdrady, skupiają się na satysfakcji seksualnej. Z kochanką mogą zrealizować swoje fantazje erotyczne. Seks z nią wnosi do ich życia powiew świeżości.

Wprawdzie romans początkowo wydaje się niezwykle kuszącą perspektywą, ale z czasem mężczyźnie zaczyna doskwierać poczucie winy. Pojawiają się również problemy wynikające z ukrywania się i wyrzuty sumienia. Kiedy mężczyzna nie radzi sobie z nieprzyjemnymi uczuciami, coraz bardziej żałuje swojej decyzji. Obawia się, że stała partnerka dowie się o wszystkim i go porzuci. Ogarnia go smutek, bo odkrywa, że zależy mu na dotychczasowym związku.

Uwaga!
Pamiętajmy, że zdrada nie jest domeną mężczyzn, lecz ten tekst dotyczy właśnie tego aspektu relacji.

Jak żyć po zdradzie mężczyzny?

Wiele moich pacjentek zastanawia się, co zrobić, kiedy mąż zdradza, jak pozbierać się po zdradzie? Nie istnieje jedno sprawdzone rozwiązanie, które można by powielać, uzyskując oczekiwany rezultat. Różnimy się między sobą osobowością, wcześniejszymi doświadczeniami i podejściem do wierności w związku. Dla niektórych z nas zdrada stanowi zakończenie relacji romantycznej. Mamy świadomość, że drugi raz nie zaufamy partnerowi. Przebywając w jego obecności, będziemy odczuwały dyskomfort, a przy każdej okazji wypomnimy mu zdradę. Jeśli czujesz, że rozstanie przyniesie Ci najwięcej korzyści, to pozostań wierna sobie.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy zdrada miała charakter incydentalny, nieco trudniej pogodzić się z myślą o dłuższym romansie. Partner, który szczerze żałuje swojej decyzji i chce pracować nad związkiem, lepiej rokuje niż narcyz. Ten drugi nie widzi winy w sobie. Niewykluczone, że przyzna się do niej, aby uzyskać oczekiwany efekt w postaci Twojego wybaczenia, ale nie stoi za tym szczery żal. Rodzi to ryzyko, że narcystyczny partner wkrótce dopuści się kolejnych zdrad. Romanse z innymi kobietami wzmacniają jego poczucie własnej wartości. Ponadto on czuje się wyjątkowy i nie zamierza przestrzegać przyjętych zasad.

Często słyszę pytanie: Jak się zachować, kiedy mąż zdradza? Co zrobić, gdy on mnie zdradził? Przede wszystkim przyjrzyj się postawie partnera. Czy on żałuje swojej decyzji i jest gotów zerwać kontakt z tamtą kobietą? Jeśli widzisz, że nie zamierza tego zrobić, to sytuacja wygląda znacznie gorzej. Zdarza się, że zdrada umacnia relację. Dzieje się tak, gdy partner jej żałuje i wspólnie staracie się naprawić związek. Niewierność często informuje o tym, że czegoś w nim brakuje i jakieś potrzeby pozostają niezaspokojone.

Poniżej przedstawiam kilka kroków, które warto podjąć. Nie wyczerpują one całkowicie zagadnienia: co zrobić, kiedy mąż zdradza, ale stanowią spore ułatwienie.

 1. Przyznaj sobie prawo do żałoby. Zdrada narusza równowagę w Waszej relacji i wywraca dotychczasowe życie do góry nogami. Powoduje szok i niedowierzanie. Masz prawo opłakać to, co się wydarzyło.
 2. Przyjrzyj się swojej relacji. Nie rób tego od razu, gdy targają Tobą silne emocje, które zafałszowują obraz. Kiedy ich poziom opadnie, warto zastanowić się, co w Waszym związku zawiodło – brak komunikacji, rutyna w łóżku, nadmiar innych obowiązków etc.
 3. Zastanów się, czy chcesz i potrafisz wybaczyć. Dla niektórych z nas zdrada to tak silny cios, że obecność partnera staje się trudna do zniesienia. Rana emocjonalna nie goi się.
 4. Jeśli widzisz szansę na wybaczenie partnerowi, spotkaj się z nim, aby porozmawiać. Spróbuj poznać przyczynę zdrady. Unikaj nadmiernego wchodzenia w szczegóły, zwłaszcza gdy nie jesteś na nie gotowa.
 5. Zastanówcie się, co możecie zmienić, aby naprawić związek i nie zaspokajać swoich potrzeb poza nim.
 6. Popracujcie nad odbudową bliskości poprzez rozmowy i wartościowy czas spędzany we dwoje.
 7. Oceń Wasze dotychczasowe starania. Czy potrafisz mu ponownie zaufać? Jeśli wciąż rozpamiętujesz zdradę, rozważcie terapię par. Czasem rozmowa w obecności specjalisty przynosi lepsze rezultaty, ponieważ rzuca nowe światło na problemy, które niszczą Waszą relację romantyczną.
 8. Jeśli nie potrafisz mu zaufać i wciąż wypominasz mu zdradę, warto rozważyć rozstanie.
Dlaczego facet zdradza kobietę

Konsekwencje zdrady

Wiesz już, dlaczego mężczyźni zdradzają. Nadeszła pora, aby przyjrzeć się konsekwencjom naruszenia granic w związku. Niekiedy skutki zdrady są bardzo bolesne, ale niewierność czasem umacnia relację romantyczną. Pomaga wyeliminować z niej problemy, które doprowadziły do emocjonalnego i fizycznego oddalenia.

Utrata zaufania do partnera

Jeśli na początku związku umawiamy się na monogamię, to bardzo dotkliwie przeżywamy zdradę. On naruszył wyznaczone granice. Nie wiemy, czy nie zrobi tego ponownie. Bardzo cierpimy i nie chcemy tego przeżywać po raz drugi. Zastanawiamy się, czy kiedy dłużej nie odbiera telefonu, znowu spędza czas w towarzystwie innej kobiety. Zaufanie trudno odbudować, ale nie jest to niewykonalne. Wiele zależy od naszych cech osobniczych.

Jeśli zachowujemy dużą ostrożność, nawiązując relacje romantyczne, to zdrada może nas nie tylko zniechęcić do obecnego partnera, ale też do związku z innym mężczyzną. Utwierdzamy się w przekonaniu, że nie warto ufać przedstawicielom płci przeciwnej, bo i tak nas zawiodą. Taki sposób myślenia często stanowi pokłosie rodzinnych narracji. Jeśli mama często podkreślała, że mężczyźni mają problem z dochowaniem wierności, to prawdopodobnie zinternalizowałyśmy ten przekaz. Postrzegamy go jako własny.

Spadek poczucia własnej wartości

Zdrada partnera zawsze stanowi poważny cios wymierzony w nasze poczucie własnej wartości. Kiedy do niej dochodzi, zastanawiamy się, w czym ona była lepsza od nas. Czasem chcemy wiedzieć zbyt dużo, przeglądamy jej profil w mediach społecznościowych, a nawet spotykamy się z nią w realu. Rozdrapujemy w ten sposób rany i nie pozwalamy się im zagoić. Sprzyja to popadaniu w kompleksy, a nawet w stany depresyjne.

Zdarza się, że po zdradzie dopada nas kult pięknego ciała. Intensywnie ćwiczymy na siłowni, stosujemy restrykcyjne diety, korzystamy z usług najlepszych chirurgów plastycznych. Wszystko po to, aby odbudować swoje poczucie własnej wartości. Niestety, samoocena nie zależy zazwyczaj od tego, ile zabiegów anti aging przeszłyśmy w ostatnim czasie. Warto zastanowić się, czy dostrzegamy swoje pozostałe zasoby. Swój obraz kształtujemy w sposób wyrywkowy. Nierzadko dominuje w nim ta część ciała, której w sobie nie lubimy. Pomijamy przy tym swoje poczucie humoru, inteligencję, empatię i umiejętność nawiązywania przyjacielskich relacji.

Zdrada zazwyczaj sygnalizuje problem w związku, rzadko wiąże się z oceną naszej atrakcyjności fizycznej. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że on poszedł z nią do łóżka, ponieważ okazała mu zainteresowanie lub pozostała otwarta na jego fantazje erotyczne.

Zemsta na zdradzającym partnerze

Niestety, konsekwencje zdrady czasem odbijają się na dzieciach. Niewierność boli, ale nie wykorzystujmy syna czy córki, aby zemścić się na partnerze. Jego postawę możemy oceniać jako naganną moralnie, ale nie utrudniajmy mu kontaktu z dziećmi, które go potrzebują. Nie rozmawiajmy z nimi o krzywdzie, jaka nas spotkała z jego strony. Pozwólmy im mieć dobrą relację z obojgiem rodziców, nawet jeśli planujemy rozwód. Partner wciąż pozostaje ich ojcem i niewykluczone, że dobrze sprawdza się w tej roli.

Rozstanie z partnerem

Zdrada nie zawsze oznacza zakończenie związku. Niektóre pary decydują się pozostać razem, choć niekoniecznie sobie z tym radzą. Nie rozwiązały bowiem problemów, które doprowadziły do naruszenia granic. Istnieje ryzyko, że te ponownie dadzą się we znaki. Paradoksalnie, inne dzięki zdradzie umacniają swoją więź. Istnieją osoby, dla których zdrada oznacza rozstanie. Nie potrafią wybaczyć i ponownie zaufać. Jeśli należymy do tej ostatniej grupy, prawdopodobnie przyjdzie nam ponownie ułożyć sobie życie. Rodzi to wiele wyzwań, ale też stanowi szansę. Decydując się na nowe otwarcie, możemy sporo zyskać.

Praca nad związkiem i bliskością

Czy ze zdarzenia, które zadało nam ból, możemy wynieść coś dobrego? Zdrada zmienia dynamikę relacji. Po niej już nic nie będzie takie jak dawniej. Nie oznacza to jednak, że okaże się gorsze i mniej satysfakcjonujące. Naruszenie granic w związku otwiera nam oczy na problemy, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. Wspólnie możemy je przepracować i umocnić swoją relację romantyczną. Nasza więź na tym zyska.

Urozmaicenie życia seksualnego

Przyczyny zdrady często są prozaiczne. Wynikają z potrzeby przegnania rutyny, która zagościła w sypialni. Rozmawiając o fantazjach erotycznych, nie zobowiązujemy się automatycznie do ich realizacji. Możemy wysłuchać partnera, przedyskutować pewne kwestie i wybrać te formy aktywności seksualnej, które odpowiadają obu stronom. Urozmaicając stosunki płciowe, wnosimy do związku powiew świeżości. Odczuwamy wówczas większą satysfakcję z relacji romantycznej.

Podsumowanie – dlaczego mężczyźni zdradzają?

Zdrada na ogół pojawia się jako odpowiedź na problemy w związku. Zazwyczaj przyczyniamy się do nich wraz z partnerem. Nie oznacza to, że ponosimy odpowiedzialność za rozwiązanie, które wybierze druga strona. Każdy z nas posiada racjonalny umysł, który pomaga przewidzieć konsekwencje podjętych działań. Jednocześnie wskazuje inne rozwiązania, w tym rozmowę o niezaspokojonych potrzebach.

Gdy partner nas zdradza, dopada nas rozpacz. Początkowo jesteśmy przekonane do rozstania, nie widzimy dla siebie innego rozwiązania. Dajmy sobie prawo do żałoby i opłakania czegoś, co bezpowrotnie się skończyło. Nie oznacza to, że z czasem nie spojrzymy na problem z szerszej perspektywy. Paradoksalnie, zdrada niekiedy okazuje się stymulatorem, który popycha nas w kierunku rozwoju i zmiany. Pracujemy nad związkiem, bliskością, otwartą komunikacją i intymnością. Nasza relacja staje się dużo bardziej satysfakcjonująca.

Jeśli czas nie przynosi Ci ukojenia i czujesz, że nie potrafisz mu wybaczyć, masz do tego prawo. Postępuj w zgodzie ze sobą, nie spełniaj cudzych oczekiwań. Nie poświęcaj się dla dzieci czy rodziny, w której nigdy nie było rozwodów. Napisz swoją własną historię, która pozostaje mocno osadzona w Tobie.

Bibliografia:

 1. Fisher H.; Anatomia miłości. Nowe spojrzenie; Dom Wydawniczy Rebis, 2018
 2. Levine A., Heller R.; Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek; Wydawnictwo Feeria, 2020
 3. Lew-Starowicz M., Marczak I.; Kochanie czy klikanie. Terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn; Wydawnictwo Pascal, 2018
 4. Vetulani J., Mazurek M.; Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko; Znak Horyzont, 2018


partnerstwoDlaczego mężczyźni zdradzają – jakie są przyczyny zdrady? Ile procent mężczyzn zdradza?