❔JAK SKŁONIĆ GO/JĄ DO TERAPII?

To pytanie najczęściej pojawiało się podczas Q&A o terapii par.

❇️ Dziś zatrzymujemy się nad częścią tego rozległego tematu. Dla mnie jest on w dużej mierze o obawie przed nieznanym, przed byciem ocenionym/ną i zaatakowanym/ną…

🌿 Co by było, gdybyśmy zamiast przekonywać drugą stronę do terapii spróbowali zrozumieć jej niepokój i podejść ze współczuciem do (często skrywanych) emocji?

⁉️“Do psychologa?! Nie ma mowy!”
❇️Co robić gdy partner odmawia terapii par.
.
Każda para się kłóci.
W każdej pojawiają się (i będą się pojawiać!) konflikty.

🍒 To nieodłączna część bycia w związku.

Co jednak zrobić, gdy problem jest na tyle narośnięty, że czujesz, iż nie radzicie sobie z nim we dwójkę, potrzebujecie pomocy, a druga strona mówi:
🙅‍♀️“Po moim trupie! Nie idę na żadną terapię!”🙅‍♂️
.
Łatwo w tej sytuacji o:
💔 poczucie przytłoczenia i uczucie samotności w związku
💔 wrażenie, że tylko Ty starasz się coś zrobić dla Waszej relacji
💔 uczucie smutku i złości

Ale także łatwo o
przeoczenie uczuć i myśli partnera/ki, zlekceważenie powodów, dla których druga strona nie chce się zgodzić na konsultację par.
.
Warto zadać pytania:
🍒 Jak sobie wyobrażasz terapię?
🍒 Czy jest coś, czego się obawiasz w terapii?
🍒 Czy masz jakieś doświadczenia (opowieści znajomych, wcześniejsze terapie?), które powodują, że to dla Ciebie trudna decyzja?
🍒 Czy jakieś przekonania blokują Cię przed terapią? (np. “prawdziwy mężczyzna nie prosi o pomoc”)

🌿Aby skutecznie zadbać o swoją relację zacznij od poznania obaw partnera. Gdy się w nie wsłuchasz możecie wspólnie zacząć je rozwiewać.
.
Najczęściej występujące obawy

1️⃣ Ultimatum
Jeśli temat terapii pojawia się zawsze w kontekście kłótni, to w rezultacie może zacząć być postrzegany przez drugą stronę jako kara lub ultimatum.
Skoro tak się zachowujesz, to musimy iść na terapię
Jeśli nie pójdziesz, to się rozwodzimy

🌬️Jak rozwiać wątpliwość?
Powiedz partnerowi czego potrzebujesz więcej, a nie czego nie chcesz, by robił.
“Tęsknię za Tobą i naszym zrozumieniem, chciałabym znów z Tobą tak rozmawiać”, jest lepsze niż “Mam dość tych twoich uników i ciągłego olewania mnie!”
.

2️⃣ “Pranie brudów”
Wiele osób niesie przez życie przekonanie, że o problemach nie należy rozmawiać na zewnątrz związku, a ujawnianie ich wiąże się z poczuciem wstydu, porażki, nieradzenia sobie.

🌬️Jak rozwiać wątpliwość?
Zapewnij partnera, że to zrozumiałe, że obawia się wyniesienia Waszych spraw na zewnątrz. Okaż empatię dla lęku partera/ki.
Pomocne może tu być docenienie emocjonalnego ryzyka, które Twoja druga połowa podejmie dla Waszej relacji np.”Wiem, że to dla Ciebie niewygodne, doceniam, że mimo to o tym rozmawiamy”.
.
3️⃣ Terapeuta mnie potępi
Niektórzy boją się, że terapeuta ich oceni, bądź opowie się po jednej ze stron.
To jeden z najczęstszych powodów unikania konsultacji! I bardzo zrozumiały, biorąc pod uwagę, że kłótnie w związku wiążą się często z wzajemnym obwinianiem i udowadnianiem, “kto ma rację”.

🌬️Jak rozwiać wątpliwość?
Nie unikaj odpowiedzialności. Możesz podkreślić, że czytając o terapii dowiedział_ś się, że terapeuci postrzegają to, co się dzieje w parze jako cykl, w którym obie strony mają swój udział. Usłyszenie, że widzisz swoją część odpowiedzialności i chcesz, by i obie strony były usłyszane, może być uwalniające.
.
❇️Uwaga:
Jeśli często słyszysz od partnera/ki, że “ciągle masz pretensje”, to warto już od początkowych sesji zadbać o to, by druga strona zobaczyła różnicę.

Szczególnie w obecności nowej, nieznanej osoby bycie atakowanym będzie bardzo niekomfortowe. Staraj się pamiętać, że celem terapii jest uzyskanie pomocy, a nie ponowne wypowiedzenie skarg.
.
❔Odnajdujesz w tym poście obawy swojego partnera/ki?

❔A może w Waszej relacji konsultacje par były wspólnym pomysłem?

❔Może sam_ masz jakieś wątpliwości przed terapią par?

📝Daj znać w komentarzu!

📅W czwartek przyglądniemy się innym obawom, które mogą towarzyszyć unikaniu tematu terapii.
Do zobaczenia!

Bez kategorii“Do psychologa?! Nie ma mowy!” Gdy partner odmawia terapii par.