Liczba rozwodów w Polsce i na świecie utrzymuje się na wysokim poziomie. Wiele par żyje w związkach nieformalnych, które też kończą się rozstaniem. Gdy odchodzimy od partnera, odczuwamy trudne emocje. Jednocześnie dosięgają nas liczne wątpliwości. Poza tym rozstanie często rozpatrujemy jako porażkę. Jak stworzyć udany związek, aby cieszyć się ze swojej obecności? Czy trwałe i silne relacje romantyczne są w ogóle możliwe we współczesnym świecie? W tym artykule podpowiadam, na czym opiera się tajemnica szczęśliwego związku.
Co oznacza udany i szczęśliwy związek?
Udany związek stanowi marzenie wielu z nas. Pragniemy czerpać z niego satysfakcję i spełnienie. Pamiętajmy jednak, że znajdując partnera i zakochując się w nim ze wzajemnością, nie rozwiążemy wszystkich swoich problemów. Nagle nie znikną trudności z samooceną, lękiem czy depresją. Niektóre z nich wymagają przepracowania, abyśmy mogli zbudować szczęśliwy związek.
Jeśli stworzyliśmy udany związek, to zaspokaja on nasze potrzeby. Nie wszystkie oczekiwania zrealizujemy w relacji romantycznej. Np. partner nie obdarzy nas bezwarunkową miłością. Tak potrafią kochać tylko rodzice. Poza tym zastanówmy się, czy nasz koszyk potrzeb nie jest dziurawy. Wówczas nawet szczęśliwy związek nie da nam spełnienia.
Udany związek:
- daje nam satysfakcję i siłę, aby stawiać czoła codziennym wyzwaniom,
- pozwala być sobą, partner akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy. Nie oczekuje od nas, że się zmienimy. My postępujemy analogicznie. Zakochujemy się w drugim człowieku z jego zaletami i wadami,
- zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Stanowi bezpieczną przystań, w której możemy schronić się przed życiowymi burzami. Otrzymać potrzebną pomoc i dobre słowo. Jednocześnie pełni funkcję bezpiecznej bazy, która zachęca do eksplorowania świata i wspiera nasz rozwój,
- opiera się na asertywnej komunikacji potrzeb. Mówimy o nich z perspektywy własnych emocji. Nie stawiamy żądań, nie krytykujemy dotychczasowych działań partnera,
- respektuje granice obu stron, pomiędzy którymi znajduje się wspólna przestrzeń na bliskość i intymność,
- jest w nim miejsce na czułe gesty takie jak pocałunki, przytulanie czy trzymanie się za ręce,
- opiera się na symetrii, dajemy partnerowi wsparcie, ale też je otrzymujemy,
- pozwala zachować równowagę między potrzebą więzi a autonomii. Chętnie spędzamy czas we dwoje, ale jednocześnie czerpiemy przyjemność ze spotkań w gronie przyjaciół i krewnych,
- jest w nim miejsce na namiętność, którą podsycamy, wprowadzając urozmaicenia i rozmawiając o fantazjach erotycznych.
W dalszej części artykułu znajdziesz więcej podpowiedzi, jak stworzyć szczęśliwy związek i czerpać z niego radość.
Po czym poznać udany związek?
Zastanawiasz się, po czym poznać udany związek? Poniżej znajdziesz parę podpowiedzi. Pamiętaj, że nawet w dobrej relacji romantycznej czasem dochodzi do zgrzytów i kłótni. Nie da się ich uniknąć, bo jesteśmy różni. Pochodzimy z innych rodzin, a każda z nich na przestrzeni lat wypracowała własne zasady. Odmienne podejście często ujawnia się przy takich okazjach jak planowanie ślubu, wychowywanie dzieci, celebrowanie świąt czy zakup mieszkania. Na szczęście możemy pięknie różnić się między sobą. Zwróć uwagę na poniższe kwestie. Dzięki nim dowiesz się, czy związek jest udany.
- Chętnie spędzacie razem czas. Nie unikacie swojej obecności, lecz cieszycie się ze wspólnych chwil, podczas których możecie umacniać bliskość. Prowadzicie intymne rozmowy, dzieląc się ze sobą swoimi marzeniami, obawami, problemami, emocjami i potrzebami.
- Pomimo że drzemie w Was potrzeba więzi, nie rezygnujecie z autonomii. Nie przeraża Was myśl, że druga osoba wychodzi spotkać się ze znajomymi. Wolny wieczór wykorzystujecie na swoje pasje, odpoczynek i inne aktywności.
- Zaspokajacie swoje potrzeby, a wzajemne oczekiwania poznajecie dzięki ich otwartej komunikacji. Nie czekacie na to, aż druga strona domyśli się pragnień i na nie odpowie.
- Konflikty, które są nieuniknione, rozwiązujecie, okazując sobie szacunek. Pamiętacie o tym, że bardziej liczy się relacja i nie próbujecie udowodnić swojej racji.
- Wasza relacja opiera się na wzajemnym zaangażowaniu. Otrzymujecie wsparcie i je dajecie. W przypadku problemów wspólnie szukacie najlepszych rozwiązań. Znajdujecie też czas na rozmowę z partnerem, mimo że macie sporo na głowie.
- Nie boicie się przed sobą odsłonić. Przy partnerze nie odczuwacie lęku przed zranieniem, dlatego odkrywacie także swoje słabe strony, umacniając w ten sposób relację.
- Możecie być w pełni sobą, nie udajecie ideału, o jakim marzy partner. Akceptujecie swoje zalety i wady. Nie próbujecie się wzajemnie zmieniać.
Co zrobić żeby mieć udany związek?
Pragniesz dowiedzieć się, jak stworzyć dobry związek, który okaże się szczęśliwy i trwały? Przygotowałam dla Ciebie kilka praktycznych porad. Potraktuj je jako ogólne zasady, każda para wypracowuje również własne reguły, których zobowiązuje się przestrzegać. Jak sprawić, żeby związek był udany?
- Doskonalcie swoją umiejętność komunikacji. Upewnijcie się, że Wasze wypowiedzi pozostają dla drugiej strony zrozumiałe. Możecie też zapytać się, jak je odbiera. Niekiedy wydaje nam się, że odnosimy się do drugiej strony z szacunkiem, podczas gdy ona czuje się pozbawiona sprawczości. Niekiedy nieświadomie formułujemy zdania w taki sposób, że brzmią jak polecenia rodzica. Najlepsze rezultaty przynoszą asertywne komunikaty, w których nie naciskamy drugiej osoby, lecz mówimy jej o swoich potrzebach, wychodząc z pozycji swoich emocji.
- Zadbajcie o zdrowe granice. Jeśli postawicie na zbyt sztywne, będzie Wam trudno się do siebie zbliżyć. Gdy natomiast w Waszych “płotkach” pojawią się wyrwy, to dojdzie do ich przekraczania i naruszania. Za najlepsze uchodzą granice elastyczne.
- Otwórzcie się na inny punkt widzenia i okażcie sobie szacunek, nawet jeśli się ze sobą nie zgadzacie. Zazwyczaj nie istnieje coś takiego jak obiektywna racja. Zarówno zakup mieszkania w bloku, jak i domku pod miastem ma swoje zalety oraz wady. Nie warto forsować swoich racji kosztem relacji.
- Poświęcajcie czas drugiej osobie i zadbajcie o jego jakość. Niech wspólne chwile umacniają bliskość dzięki prowadzeniu intymnych rozmów. Pielęgnujcie w sobie zainteresowanie partnerem, jego potrzebami, emocjami i przeżyciami.
- Angażujcie się w relację, a w razie potrzeby okazujcie wsparcie partnerowi. Każdy z nas czasem zmaga się z problemem, który przewyższa jego zasoby i szuka oparcia w ukochanej osobie.
- Dbajcie o namiętność, aby nie zgasł ogień pożądania. Jeśli macie dziecko, planujcie seks. Możecie wówczas oddać pociechę pod opiekę niani lub dziadków. Oczekiwanie na ten wyjątkowy moment często rozbudza naszą wyobraźnię. Sprawia, że czujemy, jak pulsuje w nas pożądanie.
- Przepracujcie własne problemy i postawcie na rozwój osobisty. Niska samoocena, pozabezpieczny styl przywiązania, uległość czy ucieczka przed bliskością to czynniki, przez które trudno stworzyć udany związek.
Powyższe porady na udany związek są adresowane do obu stron. Nie da się stworzyć szczęśliwej relacji romantycznej, gdy stara się tylko jedna osoba. Związek to gra zespołowa, która wymaga wspólnego zaangażowania.
Jaka jest tajemnica udanego związku?
Co zrobić, żeby mieć udany związek, który przetrwa życiowe burze? Warto pamiętać o kilku elementarnych zasadach, które sprzyjają budowaniu zdrowych relacji.
- Uważność na siebie, partnera, potrzeby obu stron, dobre i złe rzeczy. Choć brzmi niezwykle skomplikowanie, to opiera się na obserwacji wolnej od oceny. Bardzo wiele problemów w związku wynika z własnej interpretacji słów i zachowań drugiej osoby. Gdy przyglądamy się jej z zaciekawieniem, unikając wyciągania pochopnych wniosków, możemy się na nią w pełni otworzyć. Sprzyja to wzajemnemu zrozumieniu i życzliwości. Bardzo często nasz partner nie ma złych zamiarów. Nami również kierują szlachetne intencje, ale przez wydawanie ocen wpadamy w negatywne spirale wzajemnych oskarżeń. Praktykując uważność w związku, nie przegapimy też potrzeb i problemów ukochanej osoby.
- Zdrowe kłótnie oczyszczają atmosferę w związku i sprzyjają wzajemnemu zrozumieniu. Nie możemy zamiatać spraw pod dywan, bo w pewnym momencie narośnie ich tyle, że ich “posprzątanie” stanie się bardzo trudne. Spory warto rozwiązywać na bieżąco w bezpiecznej atmosferze opartej na wzajemnym szacunku. Nawet jeśli zwracamy uwagę partnerowi na jakieś zachowanie, starajmy się powiedzieć mu dwa komplementy. Np. lubię spędzać z tobą wieczór, oglądając filmy. Niestety, dekoncentruje mnie bałagan. Może posprzątałbyś ze stołu? Zawsze podziwiam Cię za to, jak szybko radzisz sobie z takimi sprawami.
- Wysłuchanie partnera stanowi sposób na udany związek. Wiele problemów rozpoczyna się od tego, że nie potrafimy otworzyć się na komunikaty drugiej osoby. Niby jej słuchamy, ale nie do końca, bo w tym czasie jej przerywamy, udzielamy porad etc. Spróbujmy się od tego powstrzymać. Skupmy się na wypowiedzi partnera. Nie wchodźmy mu w słowo, nie przygotowujmy w głowie gotowych odpowiedzi, bo w ten sposób może nam umknąć coś ważnego.
- Bezpieczeństwo emocjonalne pomaga stworzyć szczęśliwy związek. W rozmowach z partnerem nie boisz się odsłaniać swojej wrażliwej strony. Czujesz, że zarówno Twoje “tak”, jak i “nie” zostanie przyjęte z szacunkiem. Przed otwartą komunikacją nie powstrzymuje Cię lęk przed informacją zwrotną. Czujesz, że w związku możesz pozostać sobą i nie przepraszać za to.
- Wspólnie ustaliliście jasne i rozsądne granice w związku. Znacie zasady życia we dwoje i zobowiązaliście się do ich przestrzegania. Np. umawiacie się na przelewanie określonej kwoty z wypłaty na wspólne konto. Uzgadniacie, że nie będziecie flirtować z innymi osobami.
Jak stworzyć trwały i szczęśliwy związek?
Jak stworzyć udany związek partnerski? To pytanie często pada w moim gabinecie, gdy zgłaszają się do mnie pary, które poszukują pomocy. Choć każdy problem jest inny, to wdrażając w życie pewne zasady, możemy dostrzec poprawę. Poniższe rady okażą się pomocne przy każdej relacji romantycznej. Tak naprawdę odpowiedź na to, jak stworzyć szczęśliwy związek małżeński/partnerski/homoseksualny/otwarty, brzmi podobnie. We wszystkich nas drzemią bowiem pewne elementarne potrzeby.
- Od początku otwarcie i z szacunkiem rozmawiajcie o swoich potrzebach, emocjach, problemach i fantazjach erotycznych.
- Od razu ustalcie najważniejsze kwestie, w tym podział domowych obowiązków, finanse, stosunek do dzieci i małżeństwa.
- Omówcie zasady, jakie obowiązują w Waszej relacji. Ustalcie granice w związku.
- Nie rozstawajcie się w gniewie. Różnice poglądów nie mogą kłaść się cieniem na Waszej relacji i bliskości.
- Pamiętajcie o okazywaniu sobie czułości na co dzień.
- Dbajcie o namiętność, bo ona z czasem słabnie. Pożądanie karmi się tym, co nieznane, dlatego eksperymentujcie w zakresie, który Wam odpowiada.
- Okazujcie partnerowi zainteresowanie i podejmujcie intymne rozmowy.
- Zapewniajcie sobie wzajemne wsparcie.
- Dbajcie też o własne potrzeby w związku i sygnalizujcie je partnerowi.
- Pielęgnujcie relację i zrezygnujcie z prób udowodnienia swojej racji. W życiu zazwyczaj nie ma jednoznacznie dobrych i złych rozwiązań. Partner może inaczej postrzegać swoją karierę zawodową niż my.
Podsumowanie
Poszukujemy odpowiedzi, jak wejść w szczęśliwy związek i czerpać z niego radość. Pomóc może nam w tym uważność, która pozwala dostrzec potrzeby, emocje i problemy partnera oraz własne. Polega na obserwacji wolnej od oceniania. Przybliża nas zatem do wzajemnego zrozumienia i czyni nas otwartymi na perspektywę drugiej osoby, która czasem różni się od naszej.
Udany związek tworzą pary, które dbają o intymność, namiętność i zaangażowanie. Asertywnie komunikują swoje potrzeby, pamiętając, że wyjście z perspektywy własnych emocji jest lepsze od stawiania żądań czy wytykania błędów. Podczas rozmów i kłótni okazują sobie szacunek. Granice w związku od początku pozostają jasne i zrozumiałe dla obu stron.
Zasady przybliżone pokrótce w tym artykule mają charakter uniwersalny. Sprawdzą się niezależnie od stażu związku, orientacji psychoseksualnej, pochodzenia etnicznego i wyznawanej religii.
Wiesz już, na czym opiera się związek. Mam nadzieję, że informacje przybliżone w tym artykule ułatwią Ci jego zbudowanie. Jeśli pragniesz być na bieżąco z treściami poświęconymi relacjom romantycznym, zaobserwuj mnie na Instagramie.
Bibliografia:
- Johnson S.; Siedem rozmów wzmacniających związek: jak pogłębić relację i stworzyć emocjonalną bliskość; Wydawnictwo Feeria, 2023
- Kallos-Lilly V., Fitzgerald J.; Porozmawiajmy o emocjach: zeszyt ćwiczeń dla par; Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019
- Kirshenbaum M.; Trzy kroki do dobrego związku: jak stać się parą, którą zawsze chcieliście być; Wydawnictwo Feeria, 2022
- Levine A.; Heller R.; Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek; Wydawnictwo Feeria, 2020
- Perel E.; Inteligencja erotyczna; Znak, 2023
W pracy z klientami najważniejsze jest dla mnie indywidualne podejście.
Choć wydaje się, że ludzie mają podobne problemy i wszystko da się opisać konkretną jednostką chorobową, wierzę, że nie ma dwóch tych samych historii. Ważne jest dla mnie także stworzenie przestrzeni, w której klient poczuje się bezpiecznie – i w której łatwiej będzie nam wzajemnie się rozumieć. Dobre relacje są bardzo istotne w mojej pracy. W życiu także! W trakcie prowadzenia terapii indywidualnych wielokrotnie zauważyłam, jak wiele problemów związanych jest z relacjami właśnie. Zdarzało mi się zapraszać na sesję partnerów moich klientek – i wychodziło z tego dużo dobrego. Dlatego naturalnym krokiem było dla mnie pójście w stronę terapii par.
Jestem magistrem psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadam Certyfikat Psychoterapeuty Poznawczo-Behawioralnego (PTTPB nr 482), ukończyłam studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej na SWPS.