Liczba rozwodów w Polsce i na świecie utrzymuje się na wysokim poziomie. Wiele par żyje w związkach nieformalnych, które też kończą się rozstaniem. Gdy odchodzimy od partnera, odczuwamy trudne emocje. Jednocześnie dosięgają nas liczne wątpliwości. Poza tym rozstanie często rozpatrujemy jako porażkę. Jak stworzyć udany związek, aby cieszyć się ze swojej obecności? Czy trwałe i silne relacje romantyczne są w ogóle możliwe we współczesnym świecie? W tym artykule podpowiadam, na czym opiera się tajemnica szczęśliwego związku. 

Co oznacza udany i szczęśliwy związek?

Udany związek stanowi marzenie wielu z nas. Pragniemy czerpać z niego satysfakcję i spełnienie. Pamiętajmy jednak, że znajdując partnera i zakochując się w nim ze wzajemnością, nie rozwiążemy wszystkich swoich problemów. Nagle nie znikną trudności z samooceną, lękiem czy depresją. Niektóre z nich wymagają przepracowania, abyśmy mogli zbudować szczęśliwy związek.

Jeśli stworzyliśmy udany związek, to zaspokaja on nasze potrzeby. Nie wszystkie oczekiwania zrealizujemy w relacji romantycznej. Np. partner nie obdarzy nas bezwarunkową miłością. Tak potrafią kochać tylko rodzice. Poza tym zastanówmy się, czy nasz koszyk potrzeb nie jest dziurawy. Wówczas nawet szczęśliwy związek nie da nam spełnienia.

Udany związek:

W dalszej części artykułu znajdziesz więcej podpowiedzi, jak stworzyć szczęśliwy związek i czerpać z niego radość.

Jak stworzyć dobry związek?

Po czym poznać udany związek?

Zastanawiasz się, po czym poznać udany związek? Poniżej znajdziesz parę podpowiedzi. Pamiętaj, że nawet w dobrej relacji romantycznej czasem dochodzi do zgrzytów i kłótni. Nie da się ich uniknąć, bo jesteśmy różni. Pochodzimy z innych rodzin, a każda z nich na przestrzeni lat wypracowała własne zasady. Odmienne podejście często ujawnia się przy takich okazjach jak planowanie ślubu, wychowywanie dzieci, celebrowanie świąt czy zakup mieszkania. Na szczęście możemy pięknie różnić się między sobą. Zwróć uwagę na poniższe kwestie. Dzięki nim dowiesz się, czy związek jest udany.

Co zrobić żeby mieć udany związek?

Pragniesz dowiedzieć się, jak stworzyć dobry związek, który okaże się szczęśliwy i trwały? Przygotowałam dla Ciebie kilka praktycznych porad. Potraktuj je jako ogólne zasady, każda para wypracowuje również własne reguły, których zobowiązuje się przestrzegać. Jak sprawić, żeby związek był udany?

Powyższe porady na udany związek są adresowane do obu stron. Nie da się stworzyć szczęśliwej relacji romantycznej, gdy stara się tylko jedna osoba. Związek to gra zespołowa, która wymaga wspólnego zaangażowania.

Jak stworzyć udany związek?

Jaka jest tajemnica udanego związku?

Co zrobić, żeby mieć udany związek, który przetrwa życiowe burze? Warto pamiętać o kilku elementarnych zasadach, które sprzyjają budowaniu zdrowych relacji.

Jak stworzyć trwały i szczęśliwy związek?

Jak stworzyć udany związek partnerski? To pytanie często pada w moim gabinecie, gdy zgłaszają się do mnie pary, które poszukują pomocy. Choć każdy problem jest inny, to wdrażając w życie pewne zasady, możemy dostrzec poprawę. Poniższe rady okażą się pomocne przy każdej relacji romantycznej. Tak naprawdę odpowiedź na to, jak stworzyć szczęśliwy związek małżeński/partnerski/homoseksualny/otwarty, brzmi podobnie. We wszystkich nas drzemią bowiem pewne elementarne potrzeby.

Tajemnica szczęśliwego związku

Podsumowanie

Poszukujemy odpowiedzi, jak wejść w szczęśliwy związek i czerpać z niego radość. Pomóc może nam w tym uważność, która pozwala dostrzec potrzeby, emocje i problemy partnera oraz własne. Polega na obserwacji wolnej od oceniania. Przybliża nas zatem do wzajemnego zrozumienia i czyni nas otwartymi na perspektywę drugiej osoby, która czasem różni się od naszej. 

Udany związek tworzą pary, które dbają o intymność, namiętność i zaangażowanie. Asertywnie komunikują swoje potrzeby, pamiętając, że wyjście z perspektywy własnych emocji jest lepsze od stawiania żądań czy wytykania błędów. Podczas rozmów i kłótni okazują sobie szacunek. Granice w związku od początku pozostają jasne i zrozumiałe dla obu stron.

Zasady przybliżone pokrótce w tym artykule mają charakter uniwersalny. Sprawdzą się niezależnie od stażu związku, orientacji psychoseksualnej, pochodzenia etnicznego i wyznawanej religii. 

Wiesz już, na czym opiera się związek. Mam nadzieję, że informacje przybliżone w tym artykule ułatwią Ci jego zbudowanie. Jeśli pragniesz być na bieżąco z treściami poświęconymi relacjom romantycznym, zaobserwuj mnie na Instagramie.

Bibliografia:

  1. Johnson S.; Siedem rozmów wzmacniających związek: jak pogłębić relację i stworzyć emocjonalną bliskość; Wydawnictwo Feeria, 2023
  2. Kallos-Lilly V., Fitzgerald J.; Porozmawiajmy o emocjach: zeszyt ćwiczeń dla par; Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019
  3. Kirshenbaum M.; Trzy kroki do dobrego związku: jak stać się parą, którą zawsze chcieliście być; Wydawnictwo Feeria, 2022
  4. Levine A.; Heller R.; Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek; Wydawnictwo Feeria, 2020
  5. Perel E.; Inteligencja erotyczna; Znak, 2023


partnerstwoJak stworzyć udany związek – tajemnica szczęśliwego związku