Dobra relacja w związku stanowi źródło satysfakcji i szczęścia. Zapewnia nam bezpieczeństwo emocjonalne, które pozwala zachować optymalny poziom pobudzenia i stawiać czoła przeciwnościom losu. Początkowo pielęgnujemy i umacniamy więź z partnerem, zabiegając o niego i dążąc do lepszego poznania drugiej osoby. Z czasem wydaje nam się, że już ją zdobyliśmy, dlatego rezygnujemy z dalszych starań. Nasze myśli zaprzątają inne sprawy, w tym zawodowe. Jak poprawić relacje w związku i uniknąć emocjonalnego oddalenia?

Dlaczego warto dbać o relacje w związku?

Związek przechodzi przez różne fazy, czasem też pojawiają się kryzysy. Niektóre z nich mają charakter rozwojowy i są wpisane w jego naturalny przebieg. W tym miejscu warto podkreślić, że tylko dbając o relację z partnerem, można uczynić ją dostatecznie silną.

Kiedy mamy bliską relację, chętniej wspieramy się w trudnych chwilach. Możemy na siebie liczyć, mimo wielu życiowych zawirowań. Nasz związek charakteryzuje bezpieczeństwo emocjonalne, przez co lepiej radzimy sobie w sytuacjach stresowych. Posiadamy bowiem bezpieczną bazę, do której powracamy.

Niestety, motyle w brzuchu, dzięki którym myśli o partnerze sprawiają nam ogromną przyjemność, z czasem odlatują. Wówczas wszystko zależy od tego, czy pielęgnujemy relacje z drugą osobą. Bez tej umiejętności każdy związek zacznie korodować i przestanie pełnić rolę bezpiecznej bazy. Gdy za bardzo się od siebie oddalimy, chęć do wypracowania kompromisu znacznie zmaleje.

Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak odbudować miłość w małżeństwie i związku partnerskim.

Jak poprawić relacje w związku?

Do mojego gabinetu często zgłaszają się pary z zapytaniem, jak poprawić relacje z partnerem. Pragną pracować nad swoim związkiem, aby go uratować. Wszyscy możemy pielęgnować więź z partnerem, aby uniknąć jej erozji. Warto robić to każdego dnia, pamiętając o tym, że miłość drugiej osoby nie jest nam dana raz na zawsze.

Kalendarz adwentowy dla par – 24 Dni Bliskości

Pokaż się partnerowi z nieznanej strony

W pewnym momencie stajemy się przewidywalni dla swojego partnera. Ubieramy się tak samo, stawiamy na podobne aktywności, a wieczorami oglądamy filmy ulubionego reżysera. W naszej relacji brakuje elementu zaskoczenia. Jego miejsce zajmuje rutyna w związku, która niszczy relację. Jak poprawić relacje małżeńskie?

Wprowadź do związku odrobinę świeżości. Wystarczy pokazać się partnerowi z nieznanej strony. Jeśli na co dzień nie malujesz się, czasem wykonaj make up. Od lat nie jeździłaś na rowerze? Wyciągnij dwa kółka z piwnicy. Dawno nie byliście na koncercie? Kup bilety na występ Waszego ulubionego artysty:)

Skup się na zaletach partnera

Nasi partnerzy nadal posiadają zalety, jednak gdy motyle w brzuchu stają się tylko wspomnieniem, znika stan zakochania i przestajemy ich idealizować. Widzimy, że z jednej strony bliska osoba jest spontaniczna, a z drugiej czasem o czymś zapomina. Jak polepszyć relacje w związku?

Warto zmienić perspektywę. Zazwyczaj wady partnera nie przekreślają go całkowicie. Każdy z nas posiada jakieś słabsze strony. Problem polega na tym, że zbyt mocno koncentrujemy się na niedoskonałościach, całkowicie pomijając zalety. Przyczynia się to do negatywnego odbioru drugiej osoby.

W różnicach charakteru dostrzeż zalety

Różnice charakteru zazwyczaj traktujemy jako problem. Uważamy, że utrudniają porozumienie i odbierają nam szanse na szczęśliwe życie. Tymczasem warto dostrzec w nich też dobre strony. Gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, nie moglibyśmy się wzajemnie dopełniać. Np. Ty stawiasz na spontaniczność, a druga osoba wszystko drobiazgowo analizuje i kalkuluje ryzyko. W niektórych sytuacjach obojgu przysłuży się Twoje podejście, w innych postawa partnera. Przy wyborze restauracji przyda się odrobina spontaniczności, która wnosi radość do wspólnego życia. Tworząc biznesplan, skorzystasz ze zdolności analitycznych partnera.

Okazuj partnerowi wdzięczność

Jak dbać o relacje w związku? Okazuj wdzięczność partnerowi za to, co dla Ciebie robi. Kiedy przyzwyczajamy się do pewnych zachowań, postrzegamy je jako pewnik. Uważamy, że druga osoba nie zasługuje na słowa pochwały za to, że zrobiła zakupy na weekend czy udrożniła rurę w łazience. Niestety, nasz mózg wykazuje skłonność do koncentrowania się na negatywnych aspektach codzienności. Nawet gdy partner kupi pyszne pieczywo, świeże warzywa i owoce, potrafimy wypomnieć mu to, że zapomniał o mleku. Warto zmienić podejście i skupić się na pozytywach, dziękując za drobne przysługi.

Zaproś partnera na randkę

Poprawa relacji w związku następuje dzięki ekscytującym randkom. Zazwyczaj kojarzymy je z przywilejem par z krótkim stażem, które dopiero się poznają. Ciężko wygospodarować na nie czas, zwłaszcza mając małe dzieci, aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Wszystko zależy od tego, jakie priorytety przyjmiemy. Jeśli chcemy wyjść na kolację we dwoje, to znajdziemy opiekunkę do dziecka.

Randki są ekscytujące, zwłaszcza gdy służą próbowaniu nowych rzeczy. Pomagają przełamać rutynę, która niszczy związek. Niektórzy z nas marzą o wspólnym wyjściu do restauracji czy kina. Dla innych ciekawym rozwiązaniem okazuje się wycieczka rowerowa czy gra w badmintona.

Wprowadź urozmaicenie do życia seksualnego

Udane życie seksualne wzbogaca związek o namiętność i intymność, czyli dwa z trzech elementów miłości. Trzeci z nich stanowi zaangażowanie. Niestety, seks w parach z dłuższym stażem często powszednieje, bo nie towarzyszy mu dreszczyk emocji.

Jak poprawić relacje w łóżku? Przede wszystkim warto porozmawiać o swoich potrzebach i fantazjach z partnerem. Już sama dyskusja na ten temat wprowadza nieco pikanterii. Spośród różnych propozycji wybierzcie te, które wzbudzają obopólne zainteresowanie. Urozmaicenia zapewniają wzrost satysfakcji z życia erotycznego. Czasem wystarczają drobne zmiany, np. dotyczące miejsca, godziny czy pozycji, w jakiej uprawiacie seks.

jak poprawić relacje w związku

Jak poprawić relacje w związku po zdradzie?

Zdrada, choć sprawia ból i wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości, nie zawsze prowadzi do rozstania. Pary, które zgłaszają się do mnie z prośbą o pomoc, starają się spojrzeć na nią jak na sygnał alarmowy. Podczas terapii dla par razem poszukują jej przyczyn i wypracowują rozwiązania, które mogą jej zapobiec w przyszłości. Jak poprawić relacje w związku po zdradzie?

Zastanów się, co czujesz po zdradzie partnera/partnerki i czego oczekujesz

Zdrada partnera rodzi ból, poczucie krzywdy, obniża też poczucie własnej wartości w związku. Po niej już nic nie będzie takie jak dawniej. Coś w Waszym związku umarło, np. zaufanie w związku, dlatego masz prawo do żałoby.

Przechodząc ją, spróbuj spisywać wszystko, co czujesz. Czy towarzyszy Ci lęk przed ponowną zdradą? Czasem największy ból rodzi myśl, że druga osoba zaprosiła kochanka/kochankę do Waszego domku letniskowego. Masz prawo do wszystkich emocji, w tym smutku, który wynika z utraty wiary w ludzi.

Zastanów się, czy chcesz dać mu/jej szansę, a może wolisz zakończyć związek, bo czujesz, że mu/jej nie zaufasz. Kieruj się swoim dobrem. Dzieci wcale nie są szczęśliwsze, gdy dorastają w pełnej rodzinie, w której panuje napięta atmosfera między rodzicami.

Odbądź z nim/nią serię rozmów

Jeśli zdecydujesz się dać jej/jemu szansę, odbądź z nią/nim serię rozmów. Podczas jednej wymiany zdań nie poruszysz wszystkich ważnych tematów.

Często z jednej strony chcemy znać szczegóły zdrady, z drugiej boimy się, że usłyszymy rzeczy, z którymi sobie nie poradzimy. Zastanów się, gdzie przebiega Twoja granica w związku i poruszaj tylko te tematy, z którymi umiesz się uporać.

Warto dowiedzieć się, czego zabrakło mu/jej w relacji i czym była podyktowana zdrada. Ustalenie przyczyn zdrady pomoże określić kierunek pracy nad związkiem.

Zastanów się, czy chcesz dać mu szanse

Związek po zdradzie można spróbować naprawić, ale warto zastanowić się, czy chcemy nad nim pracować. Niekiedy wyczuwamy, że żal partnera/partnerki nie jest do końca szczery. Wydaje się, że druga strona bagatelizuje zdradę. Ewentualnie całą winę za zajście przypisuje nam. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem okazuje się rozstanie.

Zwróć uwagę na to, czy partner/partnerka czuje się odpowiedzialny/odpowiedzialna za zdradę. Jeśli chce pracować nad sobą i relacją, to dobry znak. Czy widzisz szansę na poprawę, a może partner boryka się z uzależnieniem od seksu i już wielokrotnie obiecywał zmianę?

Jeśli skrucha jest szczera, a wola zmiany silna, Ty nadal go/ją kochasz, to spróbujcie popracować nad relacją.

Pracujcie razem nad relacją

Wspólne rozmowy w związku nakreśliły kierunek zmian. Teraz nadeszła pora, aby wprowadzić je w życie. Jeśli doszło między Wami do emocjonalnego oddalenia, zadbajcie o to, aby ponownie zbliżyć się do siebie. Otwórzcie się na potrzeby i emocje partnera, spróbujcie je lepiej poznać. Rozmawiajcie ze sobą, stawiając na asertywną komunikację wolną od agresji słownej.

Zacznijcie proces odbudowy zaufania

Jak poprawić relacje z żoną po zdradzie? Kluczową rolę odgrywa odbudowa zaufania. Trudno być razem, gdy strona zdradzona wciąż ma obawy. Praca nad odbudową zaufania nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Niekiedy strona zdradzona odczuwa nadmiarową potrzebę kontroli lub wciąż okazuje zazdrość. Czasem ból, którego doświadcza, jest zbyt silny, aby zacząć wszystko od nowa.

Na szczęście wielu parom udaje się nie tylko uratować związek, ale też wynieść cenne wnioski ze zdrady. Mając je na uwadze, unikają powielania błędów, które doprowadziły do fizycznego i emocjonalnego oddalenia.

Jak poprawić relacje małżeńskie po kryzysie?

Jak poprawić relacje z mężem po kryzysie, który stał się wspólnym doświadczeniem pary? Każda sytuacja jest inna i wymaga podjęcia odmiennych działań. Poniżej przedstawiam ogólne sposoby na poprawę relacji małżeńskiej i partnerskiej.

Otwarta komunikacja oparta na empatii

Często pomijamy wiele problemów w związku i wolimy je przemilczeć, licząc na to, że upływający czas przyczyni się do ich rozwiązania. Niekiedy zakładamy, że partner domyśli się, czego od niego oczekujemy. Niestety, w wielu sytuacjach prowadzi to do nieporozumienia. Opieramy się bowiem na niewłaściwym przeświadczeniu, że każdy w podobnej sytuacji postąpiłby w ten sam sposób.

Jeśli widzimy, że jakaś kwestia przyczynia się do kryzysu w małżeństwie, porozmawiajmy o  niej. Powiedzmy partnerowi o swoich emocjach i potrzebach, unikając autocenzury. Zbyt często wstydzimy się poruszać pewne sprawy, bo w przeszłości byliśmy wyśmiewani z ich powodu lub spotykały się one z lekceważeniem.

Otwarta komunikacja nie oznacza, że możemy ranić partnera i go oskarżać. Mimo emocji, które nami targają, starajmy się rozmawiać w sposób asertywny, wychodząc od własnych emocji i potrzeb. Atakując drugą stronę, nie tylko zmniejszamy szansę na porozumienie, ale też postępujemy niesprawiedliwie. Zazwyczaj razem przyczyniamy się do problemów w związku. Bardzo rzadko wina spoczywa tylko po jednej stronie. Od naszego porozumienia zależy poprawa relacji w rodzinie. Napięta atmosfera odbija się negatywnie na dzieciach.

Jakościowy czas spędzony we dwoje

Jak uratować wypalony związek? Łatwiej pokonamy kryzys w małżeństwie, gdy postawimy na jakościowy czas spędzony we dwoje. Randka na mieście, wspólna kolacja w domu, weekendowy wyjazd – wszystko to pozwala odnaleźć siebie na nowo.

Rutyna sprawia, że oddalamy się od siebie, chociaż widujemy się przy wspólnych posiłkach i wymieniamy się informacjami. Niestety, nie rozmawiamy o tym, co  głęboko nas porusza. Często brakuje nam czasu i sił na randkę we dwoje, warto zmienić organizację dnia, priorytetowo traktując swój związek.

Sprawienie przyjemności partnerowi

Kiedy do związku wkrada się rutyna, uważamy, że zdobyliśmy partnera i dalsze zabieganie o niego nie ma sensu. To często popełniany błąd, który skutkuje zanikiem bliskości i wzajemnej fascynacji. Co zrobić, żeby uczucie wróciło? Niezależnie od tego, jak długo jesteśmy ze sobą, sprawiajmy sobie drobne przyjemności, które stanowią wyraz miłości. Przygotujmy ulubioną potrawę drugiej osoby lub zabierzmy ją na wymarzony koncert.

Pozytywne nastawienie do partnera

Pielęgnujmy w sobie pozytywne nastawienie do partnera. Im dłużej jesteśmy razem i dzielimy ze sobą życie, tym bardziej dostrzegamy wady drugiej osoby. Często przysłaniają nam jej zalety, które urzekły nas na początku znajomości. Co ciekawe, zazwyczaj doświadczamy więcej dobrych rzeczy ze strony partnera, niż tych złych. Niestety, jeden drobiazg potrafi przyćmić naszą radość z życia we dwoje. Rozwijajmy w sobie samoświadomość i unikajmy nadmiernej koncentracji na wadach partnera Doceńmy to, że wspiera nas w trudnych chwilach i wybaczmy mu, że czasem zapomina odłożyć brudny talerz do zmywarki.

Jak poprawić relacje w małżeństwie z wieloletnim stażem?

Małżeństwa z wieloletnim stażem nie zawsze doświadczają nudy. Niektórym parom udaje się jej uniknąć. Dzieje się tak, gdy obie strony pielęgnują relację. Wybierają jakościowy czas we dwoje, chodzą na randki, próbują się zaskakiwać i zachować pewną dozę tajemniczości. Choć miło spędza się czas we dwoje, to czasem warto wprowadzić odrębność, abyśmy mogli za sobą zatęsknić. Zdrowa autonomia w związku zapewnia powiew ożywienia i stymuluje pożądanie.

Brak relacji w małżeństwie sprawia, że korzystamy z przestarzałych i nieadekwatnych założeń nt. drugiej osoby. Powstały one na początku związku, gdy wzajemnie się poznawaliśmy. Zapominamy o tym, że zmieniamy się w miarę upływu czasu. Jak odbudować miłość w małżeństwie? Spróbujmy zaktualizować naszą „bazę wiedzy”, prowadząc ze sobą głębsze rozmowy.

Jak rozpalić uczucie, które wygasło?

Jako terapeutka par wychodzę z założenia, że nie warto przekreślać dobrych relacji, kiedy tylko pojawi się kryzys. Jak rozpalić uczucie, które wygasło? Zadbajmy o romantyczny aspekt relacji, chodząc na randki. Kiedy robimy razem ekscytujące rzeczy, w naszym organizmie wzrasta stężenie endorfin, nazywanych też hormonami szczęścia. Dostrzegając zalety partnera, zyskujemy bardziej adekwatny obraz związku. Nasz mózg skupia się bowiem na jego wadach. Jedno negatywne doświadczenie przekreśla wiele pozytywnych.

Jak poprawić relacje w małżeństwie? Wprowadzając urozmaicenia, wnosimy do związku powiew ożywienia. Kluczową rolę w procesie budowania bliskości odgrywa seks. Przegnajmy z niego nudę, nie pozwalając tym samym na jego spowszednienie.

Aby poprawić jakość życia erotycznego i rozbudzić na nowo pożądanie, potrzebny jest element zaskoczenia. Iskra wygasa wówczas, gdy wszystko robimy razem. Zachowując odrębność, stymulujemy wzajemną fascynację. W parach, które razem pracują, podróżują, spędzają czas ze wspólnymi znajomymi, często brakuje ognia. Zdrowa autonomia zwiększa pożądanie.

Próbujmy nowych rzeczy. Czasem wychodzimy z założenia, że powtarzanie sprawdzonych pieszczot stanowi świetne rozwiązanie, bo dzięki nim zawsze zapewniamy spełnienie partnerowi. Tymczasem to pierwszy krok ku rutynie, która zniechęca do współżycia. W sypialni potrzebujemy powiewu świeżości, poznawania nowych pozycji i form stymulacji. Niektóre pary decydują się na włączenie gadżetów erotycznych.

Podsumowanie – jak poprawić relację w związku?

Jak poprawić relacje w związku? Jest to możliwe, kiedy obie strony pragną pielęgnować bliskość. W wielu przypadkach udaje się na nowo rozpalić ogień i odzyskać satysfakcję ze wspólnego życia. Zanim przystąpimy do działania, zastanówmy się, co przyczyniło się do kryzysu. Znając jego źródło, zyskamy większe szanse na naprawę relacji. Zanik pożądania wymaga ponownego wzniecenia ognia, a utrata więzi codziennych rozmów poświęconych potrzebom i emocjom.

Kalendarz adwentowy dla par “24 dni bliskości” powstał z myślą o parach, które chcą poprawić swoje relacje, a nie mają czasu na wymyślanie nowych sposób na wzmacnianie swoich relacji.

kalendarz adwentowy dla par 24 do bliskości e-book

Nawet bardzo trudne doświadczenia, takie jak zdrada partnera, można potraktować jako sygnał alarmowy, który informuje nas o określonych problemach w związku. Jeśli w porę na niego zareagujemy, uratujemy uczucie przed wypaleniem. W tym miejscu pragnę podkreślić, że nie istnieją uniwersalne rozwiązania, które sprawdzą się u każdej pary. Niektóre osoby decydują się na rozstanie. Najlepiej, gdy każdy sam odpowie sobie na pytanie: czy chcę walczyć o związek i widzę w tym sens?. Bez obustronnego zaangażowania trudno naprawić relację.

Bibliografia:

  1. Lew-Starowicz M., Marczak I.; Kochanie czy klikanie. Terapia dla zagubionych kobiet
    i mężczyzn; Wydawnictwo Pascal, 2018
  2. Sternberg R., Weis K.; Nowa psychologia miłości; Wydawnictwo Moderator, 2013
  3. Wojciszke B.; Psychologia miłości; Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2019


partnerstwoJak poprawić relacje w związku?