Wielu z nas odczuwa potrzebę dzielenia swoich radości i trosk z ukochaną osobą. Nie zawsze jednak mamy ją u swojego boku. Jak znaleźć miłość, która da nam radość i poczucie bezpieczeństwa? To pytanie od lat cieszy się dużą popularnością. Pragniemy budować szczęśliwe relacje romantyczne, które wspierają nasz rozwój. Niestety, nie wszyscy dysponujemy przydatnymi narzędziami. Zdarza się, że wchodzimy w związki z niewłaściwych pobudek. Miłość – jak ją znaleźć we współczesnym świecie?

Dlaczego szukamy miłości?

Zanim podpowiem Ci, jak znaleźć miłość swojego życia, chciałabym skupić się na przyczynach jej poszukiwań. Kierują nami różne pobudki. Niekiedy pragniemy zbudować dojrzałą i wspierającą relację partnerską. Zdarza się jednak, że nie tyle marzymy o wielkiej miłości, co padamy ofiarami społecznej presji. Choć czasy się zmieniły i mówimy o singlach, a nie o “starych pannach” i “starych kawalerach”, to w niektórych środowiskach osoby niebędące w związkach spotykają się z dyskryminacją.

Potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa, jako gatunek przetrwaliśmy dzięki sieciom wsparcia społecznego. Ich podstawową jednostką jest diada, czyli relacja dwojga ludzi. Dawniej polowaliśmy na dzikie zwierzęta i żyliśmy blisko natury. Niosło to ze sobą liczne zagrożenia, na które można było odpowiedzieć w porę przy wsparciu innych ludzi. Dziś związek nadal daje nam poczucie bezpieczeństwa. Mamy obok siebie osobę, której ufamy, opowiadamy jej o swoich emocjach, potrzebach i przekonaniach. Wiemy, że nas wysłucha i nie wykorzysta przekazanych informacji przeciwko nam. Związek daje nam nie tylko bezpieczeństwo emocjonalne, ale też finansowe. We dwoje łatwiej się utrzymać niż w pojedynkę. 

Poza tym dobra relacja romantyczna, która opiera się na szeroko rozumianym bezpieczeństwie, przekłada się na optymalne pobudzenie. Nasz układ nerwowy może odpocząć. U osób, które nie mają wsparcia, często pracuje na pełnych obrotach, pozostając wyczulonym na potencjalne zagrożenia. Na dłuższą metę mózg staje się przeciążony ciągłą analizą napływających danych. 

Związek stanowi bezpieczną przystań, w której cumujemy podczas życiowych burz. Partner daje nam wsparcie, gdy tego potrzebujemy. Jednocześnie zachęca nas do eksplorowania świata i rozwoju, dlatego pełni funkcję bezpiecznej bazy.

Jak wcześniej wspominałam, nie zawsze kierujemy się właściwymi pobudkami. Poniżej wymieniam inne powody, dla których szukamy miłości.

Pamiętajmy, że trudno poznać ciekawych ludzi, gdy przemawia przez nas desperacja. Inni ją wyczuwają i odwracają się od nas, bo nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za nasz nastrój i sens życia. Poza tym zdają sobie sprawę, że lgniemy do nich nie z powodu ich wyjątkowości, a lęku przed samotnością. Przez desperację nierzadko przyciągamy do siebie osoby, które nie mają czystych intencji. Pragną nas wykorzystać lub nami rządzić. 

Z drugiej strony, gdy jesteśmy zrelaksowani, uśmiechnięci i zadowoleni z życia, bo nie szukamy na siłę miłości, zwracają na nas uwagę interesujące osoby. Przyciągamy ich swoją pogodą ducha i tym, że czują się dobrze w naszym towarzystwie. Pamiętajmy, że nie istnieje magiczna granica wieku, do której “wypada” założyć rodzinę. Taki wzorzec myślenia stanowi spuściznę przeszłości, która bardzo szkodzi naszym relacjom. Skłania nas bowiem do wchodzenia w przypadkowe związki bez miłości i określenia, czy do siebie pasujemy. Konsekwencje tych decyzji ponosimy my, nie nasi rodzice, dziadkowie czy znajomi, którzy namawiają nas do szybkiego znalezienia partnera. 

Gdzie znaleźć miłość?

Gdzie szukać miłości?

Czujesz się gotowy/gotowa na związek, ale nie wiesz, gdzie znaleźć miłość? Wiele dorosłych osób ma z tym spory problem. Kiedy chodzimy do szkoły lub studiujemy, każdego dnia nawiązujemy wiele nowych znajomości. Możemy umówić się na randkę z osobą z tej samej grupy, innego rocznika, kierunku lub znajomym kolegi. Nasza lista kontaktów towarzyskich jest długa, a to sprzyja znalezieniu partnera/partnerki. Niestety, w miarę upływu czasu mamy coraz mniej okazji, aby kogoś poznać. Skupiamy się na pracy zawodowej, w której nierzadko kontaktujemy się z niewielką i stałą grupą osób. Niektóre przyjaźnie kończą się, a wraz z nimi zaproszenia na urodziny, na których pojawiali się również inni ludzie. W dalszej części artykułu podpowiadam, jak znaleźć miłość przez internet. Sieć pozwala nam poznać osoby, na które nigdy nie natknęlibyśmy się na ulicy.

Gdzie znaleźć miłość w internecie?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie znaleźć miłość swojego życia, to sieć wydaje się idealnym miejscem. Internetowe portale randkowe pozwalają nam nawiązać znajomość z wieloma osobami. Zakładają na nich konta ludzie, którzy podobnie jak my poszukują partnera. Dzięki temu unikamy rozterek, czy druga osoba jest zajęta i możemy jej zaproponować randkę. Aplikacje wydają się też doskonałym rozwiązaniem dla osób nieśmiałych i introwertycznych, którym trudno do kogoś podejść i zagadać.

Gdzie znaleźć miłość w internecie? Okazuje się, że istnieje wiele miejsc, które służą poznaniu odpowiedniej osoby.

Speed dating

Jak odnaleźć miłość w dzisiejszych zabieganych czasach? Służą temu szybkie randki. W ramach speed dating rozmawiamy z każdym przez określony czas, np. 2 minuty. W ciągu godziny możemy zawrzeć 30 nowych znajomości, a następnie kontynuować tę, która wzbudziła w nas największe zainteresowanie. Szybkie randki mają sporo zalet, ale nie każdemu odpowiada pośpiech. Jeśli jesteś osobą neuroróżnorodną i łatwo się przebodźcowujesz, to nawiązywanie wielu znajomości w krótkim czasie okaże się dla Ciebie męczące. Z drugiej strony speed dating to spotkania zorganizowane, dlatego ktoś czuwa nad ich przebiegiem. Zapewniają nam tym samym poczucie bezpieczeństwa, którego nie mamy, umawiając się na randki przez internet.

Jak znaleźć miłość życia?

Realizacja swoich pasji okazją do zawierania nowych znajomości

Niestety, dziś rozpada się coraz więcej związków. Gdy przejdziemy przez wszystkie etapy żałoby, możemy pogodzić się z sytuacją i otworzyć na nowe znajomości. Jak znaleźć miłość po rozstaniu? Dobrym rozwiązaniem wydaje się podążanie za naszymi zainteresowaniami. Gdy spędzamy czas na czymś, co nas fascynuje, czerpiemy z tego przyjemność. Jednocześnie poznajemy innych ludzi, którzy podzielają nasze hobby. Stanowi to spore ułatwienie, ponieważ już na starcie mamy wspólne tematy. W przyszłości będziemy mogli razem spędzać czas, dyskutując o książkach, chodząc do teatru czy na zawody wędkarskie.

Spotkania w gronie znajomych

Masz za sobą trudne chwile i zastanawiasz się, jak znaleźć miłość po rozwodzie? Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się spotkania w gronie znajomych. Wyjdź z domu na urodziny przyjaciółki, odwiedź koleżankę ze studiów, a niewykluczone, że poznasz kogoś ciekawego. Z osobami, z którymi masz bliskie relacje, porozmawiaj otwarcie o tym, czego pragniesz. Niekiedy zdarza się, że nasi przyjaciele pracują z kimś interesującym i mogą zaprosić go na grilla. Poznamy go wówczas w naturalny i niezobowiązujący sposób. Przy okazji przekonamy się, czy zaiskrzy.

Wolontariat

Jeśli wciąż szukasz odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć swoją miłość, to pamiętaj, że każda okazja jest dobra. Ludzie poznają się w różnych okolicznościach, niekiedy bardzo zaskakujących. Wolontariat pozwala nieść pomoc potrzebującym, a jednocześnie daje okazję do poszerzenia swojej listy kontaktów towarzyskich. Jednocześnie poznając inną osobę, która wyprowadza bezdomne psy na spacer, mamy duże szanse na nawiązanie z nią porozumienia. Przyświecają nam bowiem wspólne wartości.

Jak znaleźć miłość życia – od czego zacząć poszukiwania miłości?

Wielu z nas zastanawia się, jak znaleźć miłość i szczęście. Zdarza się, że wchodzimy w przypadkowe związki, aby uniknąć ostracyzmu ze strony rodziny i znajomych. Niestety, nie zaznajemy w nich spełnienia i radości. Z czasem nieudana relacja romantyczna dobiega końca, a my znów czujemy się samotni i gorsi od kolegów, którzy już dawno założyli rodziny. Jak świadomie szukać miłości?

Poszukując miłości – najpierw pokochaj siebie

Poznawanie ludzi przez internet czy w realnym świecie warto poprzedzić pracą nad sobą. Wielu z nas boryka się z niską samooceną, która kładzie się cieniem na relacjach romantycznych. Z powodu niskiego poczucia własnej wartości możemy zdradzać skłonność do okazywania nadmiernej i nieadekwatnej zazdrości. Partner, którego ciągle podejrzewamy o złe intencje, w końcu staje się zmęczony naszymi przypuszczeniami. Odchodzi od nas lub dopuszcza się zdrady.

Poza tym osoby z niską samooceną częściej wikłają się w toksyczne związki. Uważają, że nie zasługują na nic dobrego, więc nie stawiają potencjalnym partnerom żadnych oczekiwań. W rezultacie nie wytyczają granic lub robią to w mało zdecydowany sposób. Nierzadko padają ofiarami nadużyć. Zdarza się, że zadowalają się relacją typu friends with benefits, choć marzą o prawdziwej bliskości i stałym związku. 

Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że nie kochamy siebie. Dopóki nie zaczniemy darzyć samych siebie tym uczuciem, nie będziemy wyrażać potrzeb w związku i stawiać granic. Osoby, które mają adekwatną i stabilną samoocenę, nie zgadzają się na złe traktowanie. Swoim zachowaniem przyciągają partnerów, którzy je szanują.

Nie bez powodu psycholodzy i psychoterapeuci na pytanie: dlaczego on/ona mnie tak traktuje?, odpowiadają pytaniem: dlaczego mu/jej na to pozwalasz?. Pamiętajmy, że w większości przypadków druga osoba nie skrzywdzi nas, chyba że sami jej na to pozwolimy, np. ze względu na swoją bierność i brak zdrowych granic. Jeśli partner/partnerka nas rani swoimi słowami, możemy jemu/jej o tym powiedzieć, a gdy to nie pomoże, wyjść z pokoju. Niestety, mając niską samoocenę, trudno podjąć zdecydowane kroki.

Twoja wartość nie zależy od tego, czy jesteś w związku. Często czujemy się gorsi jako single, bo ktoś wmówił nam, że bez swojej drugiej połówki pozostajemy niepełnowartościowi. Romantyczny mit o dwóch częściach jabłka, które odnajdują się po latach, bardziej nam szkodzi, niż pomaga. Uwierz, że jesteś osobą pełnowartościową i życie singla/singielki tego nie zmienia. Ludzie często lubią zastanawiać się, jaka drzemie w nas skaza, że nie umiemy sobie nikogo znaleźć.  Takie podejście bardzo nas krzywdzi, ale nie mamy wpływu na to, co myślą inni. Możemy jedynie asertywnie zwrócić im uwagę, że takie komentarze nas ranią i prosimy, aby powstrzymali się z nimi.

Choć trudno w to uwierzyć, zawsze możesz sam/sama obdarzyć siebie miłością. Drzemie w nas nie tylko Wewnętrzne Dziecko, ale też Wewnętrzny Rodzic i Wewnętrzny Dorosły. Nawet jeśli w domu rodzinnym nie czuliśmy się kochani w sposób bezwarunkowy, to możemy ofiarować sobie to wyjątkowe uczucie. Wystarczy zadbać o to, aby nasz Wewnętrzny Rodzic był ciepły, wspierający, troskliwy i życzliwy. Niestety, dopóki nie pokochasz siebie i nie zrozumiesz, na czym opiera się zdrowe uczucie, nie obdarzysz nim innych. Niewykluczone, że mylisz miłość z nadmiernym poświęceniem lub zależnością. 

Jeśli chcesz pracować nad swoim poczuciem własnej wartości i pokochać siebie, aby stworzyć udany związek, skorzystaj z pomocy psychologa i/lub psychoterapeuty. Niektóre sytuacje przewyższają nasze zasoby i nie ma w tym żadnego powodu do wstydu. Umiejętność proszenia o pomoc wymaga z naszej strony odwagi.

Jak znaleźć prawdziwą miłość?

Podsumowanie

Wiesz już, jak znaleźć miłość w sieci i w codziennych interakcjach społecznych. Tak naprawdę każda sposobność jest dobra, aby kogoś poznać. Niektórzy zakochują się, wioząc kota do weterynarza. Inni poznają miłość swojego życia, wracając ze spaceru z przyjaciółką. Jeśli chcemy otworzyć się na to wyjątkowe uczucie, wyjdźmy z domu. Umówmy się ze znajomymi, zjedzmy obiad na mieście, rozwijajmy swoje zainteresowania w towarzystwie innych ludzi, bierzmy udział w wydarzeniach kulturalnych. 

Nie myśl o każdym wypadzie na pizzę z przyjaciółką jak o okazji na poznanie ciekawego mężczyzny/ciekawej kobiety. Ciesz się chwilą, skup na smacznym posiłku i pogawędce. Gdy jesteśmy szczęśliwi i rozluźnieni, przyciągamy interesujących ludzi. Bije z nas wewnętrzny blask, a inni dobrze czują się w naszym towarzystwie.

Jak znaleźć prawdziwą miłość? Zastanów się, dlaczego chcesz wejść w związek i czego oczekujesz od partnera. Nie traktuj relacji romantycznej jako magicznego sposobu na podniesienie własnej samooceny. To nie partner/partnerka u boku dodaje nam wartości, bo wszyscy mamy ją w sobie, lecz często jej nie dostrzegamy. Jeśli doskwiera Ci niska samoocena, poczucie wadliwości lub lęk przed samotnością, spróbuj nad tym pracować. Niekiedy warto rozważyć konsultację z psychologiem lub psychoterapię. Nie da się stworzyć szczęśliwego związku, gdy nie przepracujemy pewnych trudności. Dopóki nie pokochamy siebie, nikogo nie obdarzymy prawdziwą miłością.

Życie singla/singielki potraktuj jako okazję do samorozwoju. Poznaj swoje mocne i słabe strony w związku. Pracuj nad tymi drugimi. Zastanów się, jak lepiej komunikować swoje potrzeby i emocje. Gdy pewnego dnia trafisz na właściwą osobę, będziesz dysponować cennym kapitałem, który umożliwi Wam rozwiązywanie sporów w atmosferze szacunku.

Bibliografia:

  1. Congost S.; Pokochaj siebie; Znak Literanova, 2022
  2. Hertz N.; Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi; Wydawnictwo Słowne, 2022
  3. Levine A., Heller R.; Partnerstwo bliskości; Wydawnictwo Feeria, 2020
  4. Perel E.; Inteligencja erotyczna; Znak, 2023
  5. Shankland R., Andre C.; Jak dobrze być razem; Wydawnictwo Feeria, 2021
  6. Stahl S.; Odkryj swoje Wewnętrzne Dziecko; Wydawnictwo Otwarte, 2019


partnerstwoJak i gdzie znaleźć miłość?