Wielu z nas odczuwa potrzebę dzielenia swoich radości i trosk z ukochaną osobą. Nie zawsze jednak mamy ją u swojego boku. Jak znaleźć miłość, która da nam radość i poczucie bezpieczeństwa? To pytanie od lat cieszy się dużą popularnością. Pragniemy budować szczęśliwe relacje romantyczne, które wspierają nasz rozwój. Niestety, nie wszyscy dysponujemy przydatnymi narzędziami. Zdarza się, że wchodzimy w związki z niewłaściwych pobudek. Miłość – jak ją znaleźć we współczesnym świecie?
Dlaczego szukamy miłości?
Zanim podpowiem Ci, jak znaleźć miłość swojego życia, chciałabym skupić się na przyczynach jej poszukiwań. Kierują nami różne pobudki. Niekiedy pragniemy zbudować dojrzałą i wspierającą relację partnerską. Zdarza się jednak, że nie tyle marzymy o wielkiej miłości, co padamy ofiarami społecznej presji. Choć czasy się zmieniły i mówimy o singlach, a nie o “starych pannach” i “starych kawalerach”, to w niektórych środowiskach osoby niebędące w związkach spotykają się z dyskryminacją.
Potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa, jako gatunek przetrwaliśmy dzięki sieciom wsparcia społecznego. Ich podstawową jednostką jest diada, czyli relacja dwojga ludzi. Dawniej polowaliśmy na dzikie zwierzęta i żyliśmy blisko natury. Niosło to ze sobą liczne zagrożenia, na które można było odpowiedzieć w porę przy wsparciu innych ludzi. Dziś związek nadal daje nam poczucie bezpieczeństwa. Mamy obok siebie osobę, której ufamy, opowiadamy jej o swoich emocjach, potrzebach i przekonaniach. Wiemy, że nas wysłucha i nie wykorzysta przekazanych informacji przeciwko nam. Związek daje nam nie tylko bezpieczeństwo emocjonalne, ale też finansowe. We dwoje łatwiej się utrzymać niż w pojedynkę.
Poza tym dobra relacja romantyczna, która opiera się na szeroko rozumianym bezpieczeństwie, przekłada się na optymalne pobudzenie. Nasz układ nerwowy może odpocząć. U osób, które nie mają wsparcia, często pracuje na pełnych obrotach, pozostając wyczulonym na potencjalne zagrożenia. Na dłuższą metę mózg staje się przeciążony ciągłą analizą napływających danych.
Związek stanowi bezpieczną przystań, w której cumujemy podczas życiowych burz. Partner daje nam wsparcie, gdy tego potrzebujemy. Jednocześnie zachęca nas do eksplorowania świata i rozwoju, dlatego pełni funkcję bezpiecznej bazy.
- Miłości szukamy także dlatego, aby zaspokoić swoją potrzebę towarzystwa. Wszyscy jesteśmy jednostkami społecznymi. Kiedy nie mamy obok siebie bliskiej osoby, łatwiej zapadamy na różne choroby. Zdaniem naukowców samotność bardziej nam szkodzi niż palenie 1 paczki papierosów dziennie.
- Niektórzy z nas odczuwają potrzebę założenia rodziny. Szukają osoby, z którą będą wychowywali dzieci.
- Potrzeba akceptacji drzemie w każdym z nas. Zaspokajamy ją poprzez przynależność do różnych grup. Od partnera romantycznego oczekujemy, że pokocha nas, pomimo naszych wad.
- Wszyscy chcemy czuć się dla kogoś wyjątkowo ważni. W związkach opartych na monogamii zaspokajamy tę potrzebę poprzez przestrzeganie zasady wyłączności.
- Pragniemy czuć się atrakcyjni i pożądani. Partner romantyczny, który mówi komplementy i okazuje nam erotyczne zainteresowanie, pomaga nam zrealizować to oczekiwanie.
Jak wcześniej wspominałam, nie zawsze kierujemy się właściwymi pobudkami. Poniżej wymieniam inne powody, dla których szukamy miłości.
- Chęć zyskania aprobaty znajomych i wykazania się przed nimi.
- Potrzeba bezwarunkowej miłości, której nie zaznaliśmy w dzieciństwie. Partner nigdy nie zastąpi nam rodzica. Jego uczucie ma inny charakter.
- Potrzeba zbudowania wyższej samooceny w oparciu o czyjeś uczucie/pożądanie. Chyba nie jestem taki beznadziejny/taka beznadziejna, skoro ktoś mnie chce.
- Potrzeba bycia przydatnym. Spełniamy się tylko wówczas, gdy spieszymy komuś z pomocą i wcielamy się w rolę ratownika z trójkąta dramatycznego Karpmana.
- Uczucie znużenia i brak pasji w życiu.
- Lęk przed samotnością i obawy związane z tym, że sami nie poradzimy sobie w życiu.
- Potrzeba bycia zaopiekowanym, która niekiedy wynika z chęci uniknięcia odpowiedzialności za własne decyzje. Osoby, u których się przejawia, często nie potrafią zbudować partnerskiej relacji. Stawiają siebie w roli małego dziecka, które wymaga pomocy i opieki. Nie wspierają partnera, gdy ten znajdzie się w trudnej sytuacji.
Pamiętajmy, że trudno poznać ciekawych ludzi, gdy przemawia przez nas desperacja. Inni ją wyczuwają i odwracają się od nas, bo nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za nasz nastrój i sens życia. Poza tym zdają sobie sprawę, że lgniemy do nich nie z powodu ich wyjątkowości, a lęku przed samotnością. Przez desperację nierzadko przyciągamy do siebie osoby, które nie mają czystych intencji. Pragną nas wykorzystać lub nami rządzić.
Z drugiej strony, gdy jesteśmy zrelaksowani, uśmiechnięci i zadowoleni z życia, bo nie szukamy na siłę miłości, zwracają na nas uwagę interesujące osoby. Przyciągamy ich swoją pogodą ducha i tym, że czują się dobrze w naszym towarzystwie. Pamiętajmy, że nie istnieje magiczna granica wieku, do której “wypada” założyć rodzinę. Taki wzorzec myślenia stanowi spuściznę przeszłości, która bardzo szkodzi naszym relacjom. Skłania nas bowiem do wchodzenia w przypadkowe związki bez miłości i określenia, czy do siebie pasujemy. Konsekwencje tych decyzji ponosimy my, nie nasi rodzice, dziadkowie czy znajomi, którzy namawiają nas do szybkiego znalezienia partnera.
Gdzie szukać miłości?
Czujesz się gotowy/gotowa na związek, ale nie wiesz, gdzie znaleźć miłość? Wiele dorosłych osób ma z tym spory problem. Kiedy chodzimy do szkoły lub studiujemy, każdego dnia nawiązujemy wiele nowych znajomości. Możemy umówić się na randkę z osobą z tej samej grupy, innego rocznika, kierunku lub znajomym kolegi. Nasza lista kontaktów towarzyskich jest długa, a to sprzyja znalezieniu partnera/partnerki. Niestety, w miarę upływu czasu mamy coraz mniej okazji, aby kogoś poznać. Skupiamy się na pracy zawodowej, w której nierzadko kontaktujemy się z niewielką i stałą grupą osób. Niektóre przyjaźnie kończą się, a wraz z nimi zaproszenia na urodziny, na których pojawiali się również inni ludzie. W dalszej części artykułu podpowiadam, jak znaleźć miłość przez internet. Sieć pozwala nam poznać osoby, na które nigdy nie natknęlibyśmy się na ulicy.
Gdzie znaleźć miłość w internecie?
Jeśli zastanawiasz się, gdzie znaleźć miłość swojego życia, to sieć wydaje się idealnym miejscem. Internetowe portale randkowe pozwalają nam nawiązać znajomość z wieloma osobami. Zakładają na nich konta ludzie, którzy podobnie jak my poszukują partnera. Dzięki temu unikamy rozterek, czy druga osoba jest zajęta i możemy jej zaproponować randkę. Aplikacje wydają się też doskonałym rozwiązaniem dla osób nieśmiałych i introwertycznych, którym trudno do kogoś podejść i zagadać.
Gdzie znaleźć miłość w internecie? Okazuje się, że istnieje wiele miejsc, które służą poznaniu odpowiedniej osoby.
- Portale randkowe opracowano z myślą o osobach, które poszukują partnera/partnerki do relacji romantycznej. Warto dokładnie uzupełnić swój profil. Dodać do niego aktualne zdjęcie, które nie było poddawane nadmiernej obróbce w programie graficznym. Opisać siebie, swoje zainteresowania i oczekiwania. Nie wstydźmy się wspominać o swoich potrzebach. Jeśli zależy nam na tym, aby potencjalny partner nie palił, nie był rozwodnikiem etc., to wyraźnie to zakomunikujmy. Pamiętamy, że serwisy randkowe różnią się między sobą. Niektóre skupiają osoby poszukujące miłości, inne są adresowane do ludzi nastawionych na przygodny seks. Nie brakuje także portali skierowanych do osób homoseksualnych czy wyznawców określonej religii.
- Aplikacje randkowe działają podobnie jak portale, ale zazwyczaj opierają się na zdjęciach wraz z krótkim opisem. O ile na serwisach, gdzie wypełniamy długi formularz, łatwiej znaleźć kogoś do stałego związku, o tyle tutaj przebywa więcej osób szukających przygód. Zawsze wyraźnie komunikujmy swoje oczekiwania, aby uniknąć nieporozumień i wzajemnych rozczarowań.
- Jak znaleźć miłość w internecie? Zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę portali społecznościowych i grup dyskusyjnych, tymczasem tam także można poznać kogoś ciekawego. Gdy przebywamy wśród osób, które zmagają się z podobnymi problemami lub podzielają nasze zainteresowania, dużo łatwiej o dopasowanie. Wspólne pasje zbliżają, podobnie jak wartości, np. chęć niesienia pomocy chorym dzieciom.
Speed dating
Jak odnaleźć miłość w dzisiejszych zabieganych czasach? Służą temu szybkie randki. W ramach speed dating rozmawiamy z każdym przez określony czas, np. 2 minuty. W ciągu godziny możemy zawrzeć 30 nowych znajomości, a następnie kontynuować tę, która wzbudziła w nas największe zainteresowanie. Szybkie randki mają sporo zalet, ale nie każdemu odpowiada pośpiech. Jeśli jesteś osobą neuroróżnorodną i łatwo się przebodźcowujesz, to nawiązywanie wielu znajomości w krótkim czasie okaże się dla Ciebie męczące. Z drugiej strony speed dating to spotkania zorganizowane, dlatego ktoś czuwa nad ich przebiegiem. Zapewniają nam tym samym poczucie bezpieczeństwa, którego nie mamy, umawiając się na randki przez internet.
Realizacja swoich pasji okazją do zawierania nowych znajomości
Niestety, dziś rozpada się coraz więcej związków. Gdy przejdziemy przez wszystkie etapy żałoby, możemy pogodzić się z sytuacją i otworzyć na nowe znajomości. Jak znaleźć miłość po rozstaniu? Dobrym rozwiązaniem wydaje się podążanie za naszymi zainteresowaniami. Gdy spędzamy czas na czymś, co nas fascynuje, czerpiemy z tego przyjemność. Jednocześnie poznajemy innych ludzi, którzy podzielają nasze hobby. Stanowi to spore ułatwienie, ponieważ już na starcie mamy wspólne tematy. W przyszłości będziemy mogli razem spędzać czas, dyskutując o książkach, chodząc do teatru czy na zawody wędkarskie.
Spotkania w gronie znajomych
Masz za sobą trudne chwile i zastanawiasz się, jak znaleźć miłość po rozwodzie? Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się spotkania w gronie znajomych. Wyjdź z domu na urodziny przyjaciółki, odwiedź koleżankę ze studiów, a niewykluczone, że poznasz kogoś ciekawego. Z osobami, z którymi masz bliskie relacje, porozmawiaj otwarcie o tym, czego pragniesz. Niekiedy zdarza się, że nasi przyjaciele pracują z kimś interesującym i mogą zaprosić go na grilla. Poznamy go wówczas w naturalny i niezobowiązujący sposób. Przy okazji przekonamy się, czy zaiskrzy.
Wolontariat
Jeśli wciąż szukasz odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć swoją miłość, to pamiętaj, że każda okazja jest dobra. Ludzie poznają się w różnych okolicznościach, niekiedy bardzo zaskakujących. Wolontariat pozwala nieść pomoc potrzebującym, a jednocześnie daje okazję do poszerzenia swojej listy kontaktów towarzyskich. Jednocześnie poznając inną osobę, która wyprowadza bezdomne psy na spacer, mamy duże szanse na nawiązanie z nią porozumienia. Przyświecają nam bowiem wspólne wartości.
Jak znaleźć miłość życia – od czego zacząć poszukiwania miłości?
Wielu z nas zastanawia się, jak znaleźć miłość i szczęście. Zdarza się, że wchodzimy w przypadkowe związki, aby uniknąć ostracyzmu ze strony rodziny i znajomych. Niestety, nie zaznajemy w nich spełnienia i radości. Z czasem nieudana relacja romantyczna dobiega końca, a my znów czujemy się samotni i gorsi od kolegów, którzy już dawno założyli rodziny. Jak świadomie szukać miłości?
- Zacznę od tego, że miłości warto dać szansę, otworzyć się na nią i innych ludzi. Jednocześnie nie szukajmy jej, poddając się desperacji. Niestety, im bardziej chcemy poznać kogoś ciekawego, tym bardziej interesujący ludzie od nas uciekają. Nie zamierzają brać na siebie odpowiedzialności za nasze samopoczucie. Poza tym zdają sobie sprawę, że zależy nam na jakimkolwiek związku, by wyrwać się samotności, a nie na relacji akurat z nimi. Kiedy bardzo chcemy kogoś poznać, przyciągniemy tylko tych ludzi, którzy są równie zdesperowani jak my lub pragną nas wykorzystać.
- Zastanów się, czego potrzebujesz? Czym możesz zająć się sam/sama, a jakie oczekiwania zrealizuje Twój partner/Twoja partnerka? Pamiętaj, że partner nie nada wartości Twojemu życiu. Ono już ją ma, tylko jej nie dostrzegasz, bo prawdopodobnie wierzysz w mit o dwóch połówkach tego samego jabłka. Szukasz celu w życiu? Związek nie może nim być. Pomyśl o tym, co chcesz robić, na czym się skupić. Wyznacz sobie cel, np. niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom, zaangażowanie się w inicjatywy prospołeczne. Jeśli marzysz o bezwarunkowej miłości, to partner również Ci jej nie da, bo ta istnieje tylko w relacji rodzic-dziecko. Możesz natomiast wejść w związek z osobą, która okaże Ci wsparcie, gdy tego potrzebujesz. Stanie się Twoją bezpieczną bazą i przystanią.
- Co jest dla Ciebie ważne w związku? Jakie oczekiwania stawiasz swojemu partnerowi/partnerce? Jeśli kierujesz się głównie wyglądem, a nie tym, jak czujesz się w towarzystwie drugiej osoby, możesz wchodzić w mało satysfakcjonujące związki. Aparycja to nie wszystko i nie zawsze przekłada się na charakter człowieka. Zastanów się, jakie zachowania i cechy osobowości są przez Ciebie szczególnie pożądane. Potrzebujesz partnera, który potrafi Cię wysłuchać bez oceniania? Umawiając się na randki, wykluczaj te osoby, które skupiają się tylko na sobie. Nie dają przestrzeni na to, abyś wyraził/wyraziła swoje zdanie i potrzeby.
- Jakie są Twoje mocne strony w związku? Czy potrafisz asertywnie wyrażać swoje potrzeby? A może dobrze radzisz sobie z rozwiązywaniem konfliktów w sposób pokojowy i oparty na wzajemnym szacunku?
- Jakie są Twoje słabe strony w związku? Nad czym chcesz pracować? Przykładowe trudności, które mogą utrudniać Ci zbudowanie szczęśliwej relacji romantycznej, to lęk przed bliskością, pozabezpieczny styl przywiązania i niska samoocena. Spróbuj wprowadzić zmiany samodzielnie, korzystając z rzetelnych poradników psychologicznych jako formy samopomocy. Niekiedy warto skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą.
- Jakie błędy popełniłem/popełniłam w poprzednim związku? Czego mnie nauczyły? Jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce?
- Dlaczego chcesz wejść w związek? Czy kieruje Tobą lęk przed samotnością, poczucie wadliwości, presja otoczenia, a może dojrzałość i chęć zbudowania intymnej relacji z drugim człowiekiem?
Poszukując miłości – najpierw pokochaj siebie
Poznawanie ludzi przez internet czy w realnym świecie warto poprzedzić pracą nad sobą. Wielu z nas boryka się z niską samooceną, która kładzie się cieniem na relacjach romantycznych. Z powodu niskiego poczucia własnej wartości możemy zdradzać skłonność do okazywania nadmiernej i nieadekwatnej zazdrości. Partner, którego ciągle podejrzewamy o złe intencje, w końcu staje się zmęczony naszymi przypuszczeniami. Odchodzi od nas lub dopuszcza się zdrady.
Poza tym osoby z niską samooceną częściej wikłają się w toksyczne związki. Uważają, że nie zasługują na nic dobrego, więc nie stawiają potencjalnym partnerom żadnych oczekiwań. W rezultacie nie wytyczają granic lub robią to w mało zdecydowany sposób. Nierzadko padają ofiarami nadużyć. Zdarza się, że zadowalają się relacją typu friends with benefits, choć marzą o prawdziwej bliskości i stałym związku.
Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że nie kochamy siebie. Dopóki nie zaczniemy darzyć samych siebie tym uczuciem, nie będziemy wyrażać potrzeb w związku i stawiać granic. Osoby, które mają adekwatną i stabilną samoocenę, nie zgadzają się na złe traktowanie. Swoim zachowaniem przyciągają partnerów, którzy je szanują.
Nie bez powodu psycholodzy i psychoterapeuci na pytanie: dlaczego on/ona mnie tak traktuje?, odpowiadają pytaniem: dlaczego mu/jej na to pozwalasz?. Pamiętajmy, że w większości przypadków druga osoba nie skrzywdzi nas, chyba że sami jej na to pozwolimy, np. ze względu na swoją bierność i brak zdrowych granic. Jeśli partner/partnerka nas rani swoimi słowami, możemy jemu/jej o tym powiedzieć, a gdy to nie pomoże, wyjść z pokoju. Niestety, mając niską samoocenę, trudno podjąć zdecydowane kroki.
Twoja wartość nie zależy od tego, czy jesteś w związku. Często czujemy się gorsi jako single, bo ktoś wmówił nam, że bez swojej drugiej połówki pozostajemy niepełnowartościowi. Romantyczny mit o dwóch częściach jabłka, które odnajdują się po latach, bardziej nam szkodzi, niż pomaga. Uwierz, że jesteś osobą pełnowartościową i życie singla/singielki tego nie zmienia. Ludzie często lubią zastanawiać się, jaka drzemie w nas skaza, że nie umiemy sobie nikogo znaleźć. Takie podejście bardzo nas krzywdzi, ale nie mamy wpływu na to, co myślą inni. Możemy jedynie asertywnie zwrócić im uwagę, że takie komentarze nas ranią i prosimy, aby powstrzymali się z nimi.
Choć trudno w to uwierzyć, zawsze możesz sam/sama obdarzyć siebie miłością. Drzemie w nas nie tylko Wewnętrzne Dziecko, ale też Wewnętrzny Rodzic i Wewnętrzny Dorosły. Nawet jeśli w domu rodzinnym nie czuliśmy się kochani w sposób bezwarunkowy, to możemy ofiarować sobie to wyjątkowe uczucie. Wystarczy zadbać o to, aby nasz Wewnętrzny Rodzic był ciepły, wspierający, troskliwy i życzliwy. Niestety, dopóki nie pokochasz siebie i nie zrozumiesz, na czym opiera się zdrowe uczucie, nie obdarzysz nim innych. Niewykluczone, że mylisz miłość z nadmiernym poświęceniem lub zależnością.
Jeśli chcesz pracować nad swoim poczuciem własnej wartości i pokochać siebie, aby stworzyć udany związek, skorzystaj z pomocy psychologa i/lub psychoterapeuty. Niektóre sytuacje przewyższają nasze zasoby i nie ma w tym żadnego powodu do wstydu. Umiejętność proszenia o pomoc wymaga z naszej strony odwagi.
Podsumowanie
Wiesz już, jak znaleźć miłość w sieci i w codziennych interakcjach społecznych. Tak naprawdę każda sposobność jest dobra, aby kogoś poznać. Niektórzy zakochują się, wioząc kota do weterynarza. Inni poznają miłość swojego życia, wracając ze spaceru z przyjaciółką. Jeśli chcemy otworzyć się na to wyjątkowe uczucie, wyjdźmy z domu. Umówmy się ze znajomymi, zjedzmy obiad na mieście, rozwijajmy swoje zainteresowania w towarzystwie innych ludzi, bierzmy udział w wydarzeniach kulturalnych.
Nie myśl o każdym wypadzie na pizzę z przyjaciółką jak o okazji na poznanie ciekawego mężczyzny/ciekawej kobiety. Ciesz się chwilą, skup na smacznym posiłku i pogawędce. Gdy jesteśmy szczęśliwi i rozluźnieni, przyciągamy interesujących ludzi. Bije z nas wewnętrzny blask, a inni dobrze czują się w naszym towarzystwie.
Jak znaleźć prawdziwą miłość? Zastanów się, dlaczego chcesz wejść w związek i czego oczekujesz od partnera. Nie traktuj relacji romantycznej jako magicznego sposobu na podniesienie własnej samooceny. To nie partner/partnerka u boku dodaje nam wartości, bo wszyscy mamy ją w sobie, lecz często jej nie dostrzegamy. Jeśli doskwiera Ci niska samoocena, poczucie wadliwości lub lęk przed samotnością, spróbuj nad tym pracować. Niekiedy warto rozważyć konsultację z psychologiem lub psychoterapię. Nie da się stworzyć szczęśliwego związku, gdy nie przepracujemy pewnych trudności. Dopóki nie pokochamy siebie, nikogo nie obdarzymy prawdziwą miłością.
Życie singla/singielki potraktuj jako okazję do samorozwoju. Poznaj swoje mocne i słabe strony w związku. Pracuj nad tymi drugimi. Zastanów się, jak lepiej komunikować swoje potrzeby i emocje. Gdy pewnego dnia trafisz na właściwą osobę, będziesz dysponować cennym kapitałem, który umożliwi Wam rozwiązywanie sporów w atmosferze szacunku.
Bibliografia:
- Congost S.; Pokochaj siebie; Znak Literanova, 2022
- Hertz N.; Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi; Wydawnictwo Słowne, 2022
- Levine A., Heller R.; Partnerstwo bliskości; Wydawnictwo Feeria, 2020
- Perel E.; Inteligencja erotyczna; Znak, 2023
- Shankland R., Andre C.; Jak dobrze być razem; Wydawnictwo Feeria, 2021
- Stahl S.; Odkryj swoje Wewnętrzne Dziecko; Wydawnictwo Otwarte, 2019
W pracy z klientami najważniejsze jest dla mnie indywidualne podejście.
Choć wydaje się, że ludzie mają podobne problemy i wszystko da się opisać konkretną jednostką chorobową, wierzę, że nie ma dwóch tych samych historii. Ważne jest dla mnie także stworzenie przestrzeni, w której klient poczuje się bezpiecznie – i w której łatwiej będzie nam wzajemnie się rozumieć. Dobre relacje są bardzo istotne w mojej pracy. W życiu także! W trakcie prowadzenia terapii indywidualnych wielokrotnie zauważyłam, jak wiele problemów związanych jest z relacjami właśnie. Zdarzało mi się zapraszać na sesję partnerów moich klientek – i wychodziło z tego dużo dobrego. Dlatego naturalnym krokiem było dla mnie pójście w stronę terapii par.
Jestem magistrem psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadam Certyfikat Psychoterapeuty Poznawczo-Behawioralnego (PTTPB nr 482), ukończyłam studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej na SWPS.