Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu, któremu towarzyszą liczne zmiany. Stare rytuały, do których przywykliśmy, żyjąc pod jednym dachem, odchodzą w zapomnienie. Nierzadko też stajemy przed koniecznością przeprowadzki. Jednocześnie zakończenie małżeństwa traktujemy jako osobistą porażkę. Z czasem jednak nabieramy dystansu i stajemy się gotowi na nowy związek po rozwodzie. Zastanawiamy się, czy nadszedł już ten moment, aby umówić się na randkę. Jak znaleźć faceta po rozwodzie i gdzie go szukać?

Rozwód to nie koniec świata

Życie po rozwodzie często jawi się jako trudne i rzeczywiście początkowo takie jest. Zakończenie małżeństwa wprowadza szereg zmian do naszej codzienności, a to z kolei generuje stres. Brakuje nam starych, wspólnych rytuałów. Nagle pojawia się więcej czasu, którego nie potrafimy zagospodarować. Warto zastąpić stare przyzwyczajenia nowymi, a wolne popołudnie czy wieczór potraktować jako okazję do rozwoju, odpoczynku czy odświeżenia przyjaźni. Początkowo nie będzie nam łatwo, bo dawne ścieżki neuronalne pozostają mocno utrwalone, ale z czasem zaczniemy podążać nowymi.

Poza tym wskutek zakończenia małżeństwa w naszym życiu pojawiają się poważne zmiany. Niekiedy sąd orzeka, że mamy opuścić wspólne mieszkanie, przez co poszukujemy nowego i zastanawiamy się, jak sobie poradzimy finansowo. Z dwóch pensji łatwiej się utrzymać niż z jednej. Nowa perspektywa napawa nas licznymi obawami, z którymi nie zawsze dajemy sobie radę.

Rozwód często rodzi ból i niedowierzanie. Rozstanie traktujemy jako osobistą porażkę. To przełomowe wydarzenie może w nas uruchamiać nieuświadomione schematy, które zrodziły się w dzieciństwie. Niekiedy do głosu dochodzą kompleksy powiązane z niską samooceną, za którą stoi poczucie wadliwości. Zastanawiamy się, co z nami jest nie tak, że nie udało nam się zbudować trwałego związku. Wątpimy też w znalezienie nowej miłości. Nie wierzymy, że ktoś zechce nas pokochać.

Choć zakończenie małżeństwa to wydarzenie, któremu towarzyszą trudne emocje, warto potraktować je jako nowe otwarcie. Osobie, która cierpi po rozstaniu, ciężko uwierzyć w to, że jeszcze kiedyś spotka ją coś dobrego. To zrozumiałe, ale z czasem nabieramy dystansu i spoglądamy na pewne sprawy z nowej perspektywy. Podpowiadamy, jak ułożyć sobie życie po rozwodzie.

Jak znaleźć partnera po rozwodzie?

Kiedy na randkę po rozwodzie?

Pierwsza randka po rozwodzie często jednocześnie daje nadzieję i rodzi obawy. Wiele z nas nie wie, kiedy jest dobry moment, aby umówić się na spotkanie. Trudno wskazać konkretny przedział czasowy, ponieważ sytuacja każdego z nas przedstawia się nieco inaczej. Niektórzy od dawna przeczuwali, że małżeństwo zakończy się rozwodem. Ze względu na narastający dystans emocjonalny szybciej pogodzili się z sytuacją. Inni natomiast wciąż nie potrafią uwierzyć, że ich małżeństwo stało się przeszłością. Komuś, kto odnalazł się w nowej rzeczywistości, łatwiej umówić się na randkę niż osobie, która nadal cierpi.

Choć trudno wskazać właściwy moment na powrót do randkowania, warto pamiętać o kilku zasadach.

Czy miłość po rozwodzie jest możliwa?

Bardzo często, gdy zadajemy sobie pytanie, jak znaleźć miłość po rozwodzie, wątpimy, że jest to możliwe. Dlaczego tak się dzieje? Duży wpływ na nasze postrzeganie tego uczucia wywarły komedie romantyczne i powieści obyczajowe. Przyzwyczailiśmy się, że miłość ukazuje się w popkulturze jako uczucie, które łączy dwoje ludzi na całe życie. Gdy następuje rozwód, uważamy, że drugi raz już go nie zaznamy. Mieliśmy swoją szansę, ale jej nie wykorzystaliśmy. Nierzadko potrzebujemy czasu, aby opłakać swoje zakończone małżeństwo i przejść przez żałobę. Jest to całkowicie zrozumiałe. Z czasem jednak zaczynamy nabierać dystansu i dostrzegać różne perspektywy.

Każdy z nas może kochać w życiu kilka razy. Miłość nie jest uczuciem, którego doświadczamy tylko z jedną osobą. Mit o dwóch połówkach jabłka wyrządza wielu z nas krzywdę. Sugeruje bowiem, że bez partnera pozostajemy niedoskonali. Poza tym pasuje do nas tylko jedna osoba, a gdy związek się kończy, nie zaznamy już miłości. To przekonanie nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wielu osobom po rozwodzie udało się znaleźć nową miłość i zbudować związek. Bardzo dobrze oddają to słowa piosenki zespołu Indios Bravos pt. “Wyjątkowo ważna”.

Miłość to miłość, każda jest piękna
Ta, która kwitnie, jest najpiękniejsza
Lecz jestem pewien, że ta do Ciebie
Jest w swej wyjątkowości pierwsza

Choć rekomenduje się, aby nie przyspieszać żałoby, to czasem warto skorzystać ze wsparcia psychologa lub psychoterapeuty. Rozważmy tę formę pomocy, gdy czujemy, że proces godzenia się z nową rzeczywistością utknął w miejscu. Mimo upływu czasu wciąż żyjemy przeszłością, łudzimy się, że nasz partner do nas wróci.

Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak poznać kogoś po rozwodzie.

Nowy związek po rozwodzie

Gdzie poznać partnera po rozwodzie?

Minęło już trochę czasu, czujesz się gotowy/gotowa na pierwszą randkę po rozwodzie. Chcesz dać komuś szansę i przekonać się, czy zapoczątkuje to nową miłość. Nie wiesz jednak, gdzie poznać kogoś po rozwodzie. Powrót do randkowania niekiedy bywa trudny, zwłaszcza gdy funkcjonujemy w dość zamkniętym środowisku. Np. pracujemy tylko z kilkoma osobami, które założyły już własne rodziny i obracamy się w gronie wieloletnich przyjaciół. Jak kogoś poznać po rozwodzie w takiej sytuacji?

Jak działają portale randkowe?

Coraz więcej z nas pracuje zdalnie i spotyka się ze znajomymi w miejscach, w których nie trafia na nikogo interesującego. Poza tym czujemy się skrępowani, gdy mamy podejść do obcej osoby, a nie wiemy, czy jest w ogóle zainteresowana randkowaniem. Z pomocą przychodzą portale, które umożliwiają umówienie spotkania. Warto pamiętać, że aplikacje randkowe różnią się między sobą. Na niektórych poznajemy osoby, które poszukują niezobowiązującego seksu. Inne z kolei zrzeszają ludzi, którym zależy na zbudowaniu trwałego związku. Dokładnie zapoznajmy się z danym portalem randkowym, aby uniknąć rozczarowań i krępujących sytuacji. Nie brakuje serwisów, które powstały z myślą o wyznawcach konkretnej religii czy przedstawicielach mniejszości seksualnych.  

Jak kogoś poznać po rozwodzie, korzystając z portali randkowych?

Jakie błędy popełniają randkujący rozwodnicy?

Nowy związek po rozwodzie dużo łatwiej zbudować, gdy podejdziemy do niego z uważnością. Poniżej wymieniam błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas randkowania.

Jak poznać kogoś po rozwodzie?

Podsumowanie

Rozwód stanowi źródło trudnych emocji, ponieważ rodzi zmiany, a te pociągają za sobą ogromny stres. Poza tym zakończenie ważnej dla nas relacji powoduje rozczarowanie. Rozstanie możemy traktować jako osobistą porażkę. Choć początkowo trudno nam uwierzyć w to, że jeszcze znajdziemy miłość, to z czasem proces żałoby dobiega końca i stajemy się gotowi na nowe znajomości. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, kiedy pierwsza randka po rozwodzie jest wskazana. Niemniej psycholodzy zachęcają do tego, abyśmy dali sobie czas. Potrzebujemy go, aby uporządkować pewne sprawy, przeżyć w pełni trudne emocje i wyciągnąć wnioski z zakończonego małżeństwa. Dysponując tą cenną wiedzą, możemy pracować nad sobą i nie popełniać w kolejnych relacjach tych samych błędów. Zwiększa to nasze szanse na zbudowanie szczęśliwego związku z nową osobą. 

Nowego partnera po rozwodzie możemy poznać wszędzie – w pracy,  bibliotece, autobusie, na spacerze czy koncercie. Jeśli mamy z tym problem, rozważmy założenie profilu na portalu randkowym. Zachowajmy przy tym podstawowe środki ostrożności i postawmy na szczerość. Choć trudno w to uwierzyć, gdy cierpimy, rozwód stanowi nowe otwarcie i od nas zależy, jak napiszemy kolejny rozdział swojego życia. 

Bibliografia:

  1. Komendołowicz I.; Rozwód po polsku. Strach i nadzieje; Wydawnictwo W.A.B., 2019
  2. Letessier L.; Jak przeżyć rozstanie i zadbać o siebie, Wydawnictwo Zwierciadło, 2021
  3. Viorst J.; To, co musimy utracić; Wydawnictwo Zwierciadło, 2023


partnerstwoJak znaleźć faceta po rozwodzie – jak znaleźć partnera po rozwodzie?