Joanna Walczak
O mnie
Jak to się stało, że dziś zajmuję się psychoterapią?
W czasach licealnych najtrudniej było mnie oderwać od… książek psychologicznych. Całymi dniami siedziałam w jednej z największych krakowskich bibliotek, zgłębiając tematy, o których nikt w szkole nas nie uczył. A potem trafiłam do pewnej z fundacji zajmującej się młodzieżą i podczas zajęć w niej odkryłam, że konkretne narzędzia wykorzystywane przez tamtejszych psychologów bardzo mi pomagają radzić sobie z emocjami.
Poczułam, że chciałabym móc kiedyś przekazać to innym – i tak wylądowałam na psychologii.
Pierwsze szkolenia i kursy terapeutyczne robiłam jeszcze w trakcie studiów. Pamiętam, jakie wrażenie zrobiły na mnie ćwiczenia, w których odgrywaliśmy sceny z pacjentami w ramach kursu z Racjonalnej Terapii Zachowania i interwencji kryzysowej. Jeszcze mocniej poczułam wtedy, że to naprawdę może komuś pomóc. Do dziś pamiętam także swoją pierwszą klientkę. I moją radość, kiedy – mimo jeszcze małego doświadczenia – mogłam obserwować, jak nasza praca przynosi jej korzyści.
W pracy z klientami najważniejsze jest dla mnie indywidualne podejście.
Choć wydaje się, że ludzie mają podobne problemy i wszystko da się opisać konkretną jednostką chorobową, wierzę, że nie ma dwóch tych samych historii. Ważne jest dla mnie także stworzenie przestrzeni, w której klient poczuje się bezpiecznie – i w której łatwiej będzie nam wzajemnie się rozumieć. Dobre relacje są bardzo istotne w mojej pracy. W życiu także! W trakcie prowadzenia terapii indywidualnych wielokrotnie zauważyłam, jak wiele problemów związanych jest z relacjami właśnie. Zdarzało mi się zapraszać na sesję partnerów moich klientek – i wychodziło z tego dużo dobrego. Dlatego naturalnym krokiem było dla mnie pójście w stronę terapii par.
Jak pracuję dziś?
Korzystam z narzędzi i metod kilku nurtów/ szkół.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmienić postrzeganie sytuacji, w której się znajdujemy. Dzięki wykorzystaniu konkretnych narzędzi terapeutycznych uczymy się zatrzymywać i przyglądać swoim myślom, a to pozwala nam na nie inaczej reagować inaczej niż do tej pory, bez przeżywania trudnych emocji w nadmiarze. Skupiamy się przede wszystkim na teraźniejszości i rozwiązaniu problemu.
Terapia schematów koncentruje się przede wszystkim na emocjach i tym, jak nasze doświadczenia związane z relacjami (w rodzinie i związkach) wpływają na to, jak odczuwamy i reagujemy na to, co nam się przydarza tu i teraz. Jest szczególnie skuteczna, kiedy wiesz, z czego wynikają Twoje wzorce zachowań, ale mimo prób zmian, problem ciągnie się za Tobą latami.
Kontekstualna terapia schematów wspiera w rozpoznawaniu niezdrowych stylów radzenia sobie i wzorców zachowań. Pomoże Ci też zwiększyć elastyczność psychologiczną, czyli zdolność do otwartego myślenia, pełniejszego doświadczania tu i teraz, a także działania w kierunku tego, co dla nas ważne.
Terapia skoncentrowana na emocjach (EFT) skupia się na roli przywiązania w bliskich relacjach i na wzmacnianiu emocjonalnej więzi między partnerami. Zakłada, że typowe dla związków są pewne powtarzające się cykle interakcji – pozwala je dostrzec i zmienić na bardziej satysfakcjonujące. EFT pomaga także partnerom doświadczyć swojej wrażliwości w niezagrażający sposób i osiągnąć nowy poziom intymności emocjonalnej.
Cały czas rozwijam się, uczestnicząc w konferencjach, a także kończąc kolejne kursy i szkolenia – zawsze w oparciu o potrzeby moich klientów, by móc jak najlepiej im pomagać. Swoją pracę poddaję również regularnej superwizji.
Poza gabinetem dzielę się wiedzą i doświadczeniem także w mediach społecznościowych.
Mój kalendarz ma pewne ograniczenia, za to Internet pozwala mi docierać ze wsparciem do tysięcy ludzi jednocześnie. Robię to bezpłatnie – bo wierzę, że wszyscy powinni mieć równy dostęp do podstawowej wiedzy psychologicznej, która może pomóc w codziennych wyzwaniach albo w podjęciu decyzji o skorzystaniu z pomocy specjalisty.
Chcesz umówić się na konsultację?
Skorzystaj z kalendarza na stronie.