Chcesz, by ktoś Cię poznał i zrozumiał.
Chcesz być ważna/y, chcesz, by to, co mówisz miało dla kogoś znaczenie i było przyjęte oraz przemyślane. Wiesz, że Twój partner/partnerka chce… dokładnie tego samego?
1) Jak byś się czuła/czuł gdyby Twoja druga połowa była żywo zainteresowana tym, co Cię teraz najbardziej zajmuje?
Gdyby wiedział/a, czym się stresujesz, co sprawia Ci najwięcej radości?
Jakie pytania chciałabyś/łbyś, by on/ona Ci zadał/a?
2) Czy możesz być taką żywo zainteresowaną osobą dla swojego partnera/partnerki?
Jak możesz okazać zaciekawienie jego/jej światem?
Jak myślisz, jak to wpłynie na jego/jej samopoczucie i Waszą relację?
3) Jeśli nie wiesz, co ostatnio dzieje się u Twojego partnera/partnerki, możesz zapytać wprost, czy jest coś, co ostatnio bardziej go/ją zajmuje.
Czy jest coś, co w ferworze pracy, zajęć, pandemii i „ogarnianiarzeczywistości” Ci umknęło i o czym on/ona chce z Tobą rozmawiać więcej? Zawsze możesz lepiej poznać swojego partnera/partnerkę.
Kiedy zaczynacie być razem dajecie sobie szkic mapy swojego wewnętrznego świata. Z biegiem czasu będziecie nanosić na tę mapę kolory, własne oznaczenia i legendę. A z uaktualnioną mapą nawigacja jest dużo łatwiejsza.
Skorzystasz z tych pytań?
W pracy z klientami najważniejsze jest dla mnie indywidualne podejście.
Choć wydaje się, że ludzie mają podobne problemy i wszystko da się opisać konkretną jednostką chorobową, wierzę, że nie ma dwóch tych samych historii. Ważne jest dla mnie także stworzenie przestrzeni, w której klient poczuje się bezpiecznie – i w której łatwiej będzie nam wzajemnie się rozumieć. Dobre relacje są bardzo istotne w mojej pracy. W życiu także! W trakcie prowadzenia terapii indywidualnych wielokrotnie zauważyłam, jak wiele problemów związanych jest z relacjami właśnie. Zdarzało mi się zapraszać na sesję partnerów moich klientek – i wychodziło z tego dużo dobrego. Dlatego naturalnym krokiem było dla mnie pójście w stronę terapii par.
Jestem magistrem psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadam Certyfikat Psychoterapeuty Poznawczo-Behawioralnego (PTTPB nr 482), ukończyłam studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej na SWPS.