Poznawanie ludzi w internecie stało się ostatnio dość popularnym sposobem na poszerzanie sieci kontaktów. Życie coraz bardziej przenosi się do sieci. Dziś internet służy nam nie tylko do nauki, wykonywania przelewów i robienia zakupów online, ale też do pracy i randkowania. Aplikacje i portale dają wiele możliwości. Pozwalają poznać ludzi w internecie z różnych zakątków świata, których nigdy nie napotkalibyśmy na swojej drodze. Niektóre osoby dzięki nim zakochują się i zawierają przyjaźnie. Jak znaleźć chłopaka przez internet? Gdzie kogoś poznać w internecie?

Dlaczego warto szukać miłości i nowych znajomości w internecie?

Zanim podpowiem, jak poznawać ludzi przez internet, chciałabym skupić się na zaletach tego rozwiązania. Nie wszyscy mieszkamy w dużych miastach i mamy wiele okazji do nawiązywania nowych relacji międzyludzkich. Badania naukowe wskazują na to, że im jesteśmy starsi, tym trudniej nam kogoś poznać. Nie chodzi wyłącznie o potencjalnego partnera/partnerkę, ale też o przyjaciół i znajomych.

Szkoła i studia to czas, który obfituje w relacje międzyludzkie. Łatwo możemy kogoś poznać na przerwie między zajęciami lub na urodzinach koleżanki. Znajdując stałe miejsce pracy, zazwyczaj widujemy wciąż tych samych ludzi. Wracając do domu, marzymy jedynie o odpoczynku. Nasi znajomi także borykają się ze zmęczeniem i nadmiarem obowiązków, przez co rzadziej organizują imprezy. W rezultacie zaczyna nam brakować okazji do poznawania nowych osób. Gdzie w takim wypadku poznać nowych ludzi?

Sieć pozwala dotrzeć do osób, których nie spotkalibyśmy na swojej drodze. Nawet jeśli mieszkamy w tym samym mieście, zazwyczaj podążamy utartymi ścieżkami. Utrudnia to nawiązywanie nowych znajomości. Dzięki sieci docieramy do osób, które współdzielą nasze zainteresowania i mają podobne spojrzenie na świat. Kiedy zastanawiamy się, jak poznawać nowych ludzi przez internet, zazwyczaj myślimy o aplikacjach randkowych. Tymczasem grupa miłośników Eurowizji stanowi świetne miejsce, aby nawiązać przyjaźnie z osobami, które pasjonują się tym konkursem. Niektóre z nich udaje się przenieść do realnego świata, np. umawiając na wspólne oglądanie półfinałów i finału.

Tradycyjne randkowanie wymaga czasu, dlatego poznawanie nowych ludzi przez internet wydaje się dobrym rozwiązaniem. Każdy z nas potrafi wygospodarować chwilę, aby wieczorem przejrzeć profile innych osób i do kogoś napisać.

Poznawanie nowych ludzi w internecie pozwala wstępnie określić, czy druga osoba nam odpowiada. Czasem już po paru wymienionych zdaniach widzimy, że coś nam nie pasuje. Nie tracimy zatem czasu na spotkanie i nie zastanawiamy się, jak z niego szybko uciec. Jeśli ktoś nie wpisuje się w nasze oczekiwania, bardzo łatwo możemy zakończyć znajomość.

Niektórych z nas cechuje nieśmiałość, która utrudnia poznawanie innych ludzi. Dużo łatwiej do kogoś napisać, niż zagadać na ulicy. Pozwala to stopniowo opuszczać strefę komfortu i oswajać się z rozmową z drugim człowiekiem.

Jeśli jesteśmy nieheteronormatywni, to randkowanie sprawia nam więcej trudności. Atmosfera społeczna nie zawsze sprzyja ujawnianiu swojej orientacji psychoseksualnej, przez co trudno określić, czy osoba, która wpadła nam w oko, mogłaby być nami zainteresowana. Portale randkowe pomagają dotrzeć do innych ludzi nieheteronormatywnych z naszej okolicy.

Poznawanie ludzi w internecie – krok po kroku jaki gdzie poznać nowych ludzi?

Wiele osób zastanawia się, jak poznać kogoś przez internet. Znalezienie portalu zazwyczaj nie stanowi większego problemu. Najwięcej trudności przysparza określenie własnych oczekiwań. Jeśli nie wiemy, kogo szukamy, to często będziemy mierzyć się z rozczarowaniem i niezadowoleniem. Osoby, które znają swoje potrzeby i potrafią określić, czego nie akceptują u innych, zazwyczaj nawiązują bardziej satysfakcjonujące relacje.

Najlepiej, gdy nasze oczekiwania obejmują nie tylko cechy fizyczne takie jak wzrost, kolor włosów, budowa ciała, ale też osobowościowe. Np. jeśli każdy weekend spędzamy aktywnie, to niekoniecznie dogadamy się z osobą, która ceni sobie maratony filmowe. Żadna forma spędzania czasu wolnego nie jest lepsza lub gorsza od innych. Niemniej różnice w tym zakresie często prowadzą do konfliktów. Jeśli czegoś nie akceptujemy, np. palenia papierosów, to nie umawiajmy się z osobami, które korzystają z tego rodzaju używek.

Gdzie poznać ludzi online?

Kiedy myślimy o tym, jak znaleźć kogoś w internecie, zazwyczaj odruchowo wskazujemy portale i aplikacje randkowe. Dobrym miejscem do nawiązywania nowych znajomości są grupy tematyczne. Miłośnicy fantasy, Eurowizji, gier planszowych, mangi czy mody często podzielają nasze pasje. Z uczestnikami ww. grup mamy sporo wspólnych tematów, które możemy poruszyć podczas rozmowy. Niekoniecznie znajdziemy tam miłość swojego życia, ale z pewnością poznamy wielu ciekawych ludzi.

Aplikacje randkowe i nie tylko dzięki którym poznasz ludzi w internecie

Gdzie poznać faceta w internecie? Dobrym miejscem do nawiązywania nowych relacji wydają się aplikacje randkowe. Niektóre z nich są darmowe, za korzystanie z innych uiszcza się odpowiednią opłatę. Możemy założyć, że jeśli ktoś ponosi koszty, to reprezentuje poważniejsze podejście do kształtowania relacji międzyludzkich. Nie jest to jednak regułą, dlatego zawsze warto zachować dystans i nie angażować się w znajomość, dopóki dobrze kogoś nie poznamy.

Jeśli zamierzamy korzystać z aplikacji randkowych, zapoznajmy się z opiniami na ich temat. Niektóre służą głównie do umawiania się na niezobowiązujący seks. Inne skupiają osoby poszukujące stałego związku.

Popularne aplikacje randkowe w Polsce:

Portale gdzie można kogoś poznać w internecie

Jak znaleźć miłość w internecie? Niektórzy uważają, że do tego celu warto wykorzystać portale randkowe. Każdy serwis ma nieco inny profil. W sieci znajdziemy portale randkowe dla gejów, lesbijek, osób transpłciowych, samodzielnych rodziców, katolików, ateistów etc. Ścisła specjalizacja ułatwia trafienie na odpowiednią osobę. Jednocześnie pozwala uniknąć rozczarowania w ważnych dla nas kwestiach takich jak religia czy samodzielne rodzicielstwo.

Jak znaleźć odpowiednią osobę w internecie?

Choć nieustannie powstają nowe aplikacje i portale randkowe, to wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie: jak poznać kogoś wartościowego przez internet?. Na początek zastanówmy się, gdzie chcemy szukać potencjalnego partnera. Jeśli zależy nam na stałym związku, to unikajmy aplikacji, gdzie dominują osoby preferujące niezobowiązujący seks. Nauczmy się też jasnego stawiania granic i komunikowania własnych oczekiwań. Uzupełnienie profilu często wydaje się trudne, ale jednocześnie pozwala sformułować własne potrzeby.

Kiedy ktoś wpadnie nam w oko, nie piszmy do niego, zanim nie zapoznamy się z jego profilem. Może się okazać, że pali papierosy, szuka wyłącznie seksu, ma dziecko z innego związku, co niekoniecznie nam odpowiada. Stawiajmy na szczerość względem siebie i drugiej osoby. Nie oszukujmy się, że z czasem jakoś zaakceptujemy zapach papierosów. Nie łudźmy się, że osoba, która nie jest gotowa na stały związek, nagle zmieni zdanie. Jeśli zachowanie rozmówcy nam nie odpowiada, zrezygnujmy z dalszej korespondencji. Intuicja zazwyczaj wysyła nam cenne informacje, ale czasem je bagatelizujemy, przez co umawiamy się na kolejne nieudane randki.

Jak zacząć z kimś rozmowę przez internet?

Poznawanie nowych ludzi w internecie jest łatwiejsze, niż zagadywanie do przypadkowych przechodniów na ulicy. Wielu z nas brakuje odwagi, aby podejść do osoby, która wpadła nam w oko. Boimy się jej reakcji i odrzucenia. W internecie łatwiej napisać do tego, kto wywrze na nas pozytywne wrażenie. Problem polega na tym, że każdy użytkownik portalu randkowego czy aplikacji codziennie otrzymuje mnóstwo wiadomości. Jeśli nasza nie będzie wyróżniała się niczym szczególnym, może zostać zignorowana. Jak znaleźć miłość w internecie? Zagadując do drugiej osoby, warto ją czymś zaciekawić. Sprawdź, co o sobie pisze, jakie zdjęcia dodaje. Zamieszczone informacje pomogą Ci rozpocząć temat, który zaintryguje drugą osobę. Jeśli ktoś nie odpisze na Twoją wiadomość, unikaj ponaglania. Pamiętajmy o tym, aby nikogo nie osaczać.

Poznawanie ludzi przez internet – wady i zalety znajomości online

Poznawanie ludzi przez internet pomaga nawiązać wiele wartościowych relacji. Niektórzy dzięki portalom społecznościowym i grupom dyskusyjnym znajdują przyjaciół. Inni zakochują się ze wzajemnością. Wirtualne znajomości czasem udaje się przenieść do realnego świata, przez co wzbogacają nasze życie. Niestety, w sieci czyhają na nas również pułapki.

Zalety zawierania znajomości przez internet

Wiemy już, jak poznawać ludzi przez internet. Najlepiej wybrać do tego celu odpowiedni portal lub aplikację. Dobrym rozwiązaniem wydają się także grupy dyskusyjne, które zrzeszają pasjonatów danej dziedziny. Poniżej wymieniam zalety zawierania znajomości przez internet.

Internet pozwala dotrzeć do ludzi, których nie widujemy na co dzień. Poszerza naszą sieć potencjalnych kontaktów.

Sieć pomaga znaleźć odpowiedniego partnera osobom nieheteronormatywnym, które ze względu na orientację mają większy problem z nawiązywaniem znajomości.

Poznawanie ludzi przez internet sprawdzi się u osób zapracowanych, które nie mają czasu na przypadkowe randki. Wieczorem mogą napisać do interesujących użytkowników, a po pewnym czasie umówić się z jednym z nich.

Portale randkowe pozwalają przeprowadzić wstępną ocenę. Często już kilka pierwszych zdań zdradza, że druga osoba nie jest odpowiednia dla nas.

Aplikacje randkowe pomagają oswoić dyskomfort związany z zagadywaniem do obcych ludzi, dlatego są chętnie wybierane przez osoby nieśmiałe.

Internet pozwala filtrować wyniki, m.in. w oparciu o nałogi, pasje, wiek czy stosunek do dzieci. Ułatwia to znalezienie właściwej osoby.

Wady poznawania ludzi przez internet

Poznawanie ludzi przez internet ma swoje wady. Niektórzy z nas wpadają w pułapkę „najlepszego wyboru”. Skoro w sieci możemy tak łatwo dotrzeć do wielu potencjalnych partnerów/partnerek, to wzrastają nasze oczekiwania. Trudno nam zrezygnować z dalszych poszukiwań na rzecz jednej osoby. Nie chcemy się ograniczać, skoro gdzieś czeka ktoś „lepszy”. W rezultacie niekiedy randkujemy przez kilka lat, ale żadna znajomość nie zostaje pogłębiona.

Sieć służy autokreacji. Niektórzy przerabiają swoje zdjęcia, a nawet korzystają z cudzego wizerunku, aby wzbudzić większe zainteresowanie wśród innych użytkowników. Internet sprawia, że każdy może być, kim tylko zechce. Niektórzy przedstawiają się jako lekarze, prawnicy. Inni opowiadają o swojej spektakularnej karierze. Kłamiemy też w sprawach bardziej przyziemnych takich jak stosunek do dzieci, monogamii czy zwierząt domowych. Postępujemy w ten sposób, aby uniknąć odrzucenia. Mijanie się z prawdą zawsze kończy się rozczarowaniem. Podczas spotkania wyjdzie na jaw, że w niczym nie przypominamy piłkarza czy znanej modelki. Wspólne wyjście do teatru obnaży nasz brak zainteresowania tą formą sztuki.

Choć kłamstwo często ma na celu zwiększyć naszą atrakcyjność, to w sieci możemy natknąć się na ludzi, którzy w ten sposób wyłudzają pieniądze. Niektórzy kreują się na biznesmenów samotnie wychowujących dzieci, którzy potrzebują środków na ich leczenie. Zobowiązują się do ich szybkiego zwrotu. Zauroczenie sprawia, że niektórzy przelewają pieniądze na ich konto, wierząc, że znaleźli miłość swojego życia.

Poznawanie ludzi przez internet ma sporo zalet, ale warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nigdy nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie. Może okazać się, że trafiliśmy na oszusta matrymonialnego, gwałciciela, mordercę czy złodzieja. Nie dzielmy się z rozmówcą informacjami, które doprowadzą go do naszego miejsca zamieszkania czy pracy. Na początku nie podawajmy mu swojego numeru telefonu, bo nigdy nie wiemy, do czego go wykorzysta.

Niektórzy mijają się z prawdą ws. swojego stanu cywilnego. Osoba, która miała być wolna, od lat żyje w małżeństwie i wcale nie zamierza się rozwodzić. Nie brakuje ludzi w stałych związkach, którzy szukają niezobowiązującego seksu. Nigdy nie wiemy, na kogo trafiliśmy. Jeśli ktoś nie chce spotykać się w miejscu publicznym, to lepiej uciąć tę znajomość.

Randkowanie przez internet ma jeszcze jedną wadę. Trudno nam określić, czy w realnym świecie zaiskrzy. Niekiedy dobrze się z kimś pisze, a na żywo brakuje wzajemnego przyciągania. Po kilku minutach spotkania wiemy, że nic z tego nie będzie i chcemy jak najszybciej wrócić do domu.

Istnieje także ryzyko wpadnięcia w uzależnienie behawioralne. Jeśli w pewnym momencie zbyt dużo czasu spędzamy na aplikacji randkowej, na czym cierpi nasza praca i życie towarzyskie, to znak, że sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Poznawanie ludzi w internecie czasem przyczynia się do ich przedmiotowego traktowania. Na aplikacjach często przesuwamy kolejne osoby niczym ubrania w sklepie online. Oceniamy je surowo i bardzo automatycznie – nie ten nos, zbyt rzadkie włosy, za szerokie ramiona etc. Utrudnia to nie tylko stworzenie szczęśliwego związku, ale też sprzyja powstawaniu nierealistycznych wymagań.

Czy poznawanie ludzi przez internet może prowadzić do trwałych relacji?

Portale internetowe sprzyjają nawiązywaniu wielu znajomości. Niektóre z nich udaje się przenieść do świata realnego. Czasem pierwsze spotkanie okazuje się zarazem ostatnim. Niekiedy jednak sieć zapoczątkowuje trwałe i wartościowe relacje. Wiemy już, jak poznać znajomych przez internet. Służą temu grupy tematyczne oraz ogłaszane na nich zloty miłośników Eurowizji/starych samochodów/łucznictwa etc.

Warto zadbać o to, aby relacja, która zrodziła się w internecie, została przeniesiona do świata realnego. Jeśli między nami „kliknie”, nie skończy się na jednym spotkaniu. Kolejne pomogą nam ocenić przyszłość znajomości i ewentualnie rozwinąć ją w wybranym kierunku. W sieci możemy znaleźć przyjaciół i stałego partnera. Wiele zależy od tego, czy pojawi się wzajemne porozumienie i chemia. Swego rodzaju „magnetyzm” jest także potrzebny w przyjaźni, choć nie ma podtekstu erotycznego. Czasem po prostu czujemy, że z kimś nam po drodze i świetnie się dogadujemy, dlatego umawiamy się na wspólny obiad czy wypad na koncert.

Zagrożenia znajomości przez internet – na co uważać i nie dać się oszukać?

Jeśli zastanawiasz się, jak kogoś poznać przez internet, skorzystaj z poniższych zasad bezpieczeństwa. Sieć pozwala znaleźć miłość i przyjaźń, ale nie brakuje w niej ludzi mających złe intencje. Pamiętajmy o tym, że na portalach występuje pełny przekrój społeczeństwa, w tym potencjalni oszuści. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Dobór zdjęć i informacji na swój temat odgrywa kluczową rolę. Z jednej strony przybliża naszą osobę, z drugiej nie może narażać nas na niebezpieczeństwo. Unikajmy wstawiania fotografii, które pozwalają zidentyfikować nasze miejsce pracy czy zamieszkania. Chrońmy swoją prywatność, w tym nazwisko i numer telefonu. Nigdy nie wiemy, kto zajrzy na nasz profil i co zrobi z udostępnionymi mu informacjami. Zabezpieczmy się na wypadek stalkingu.

Jeśli czujemy, że coś nam nie pasuje, to zaufajmy swojej intuicji. Ona korzysta z informacji znajdujących się w naszej podświadomości, do których aktualnie nie mamy bezpośredniego dostępu. Często porównuje daną konwersację ze zgromadzoną „bazą danych” i dostrzega niepokojące podobieństwo. Ucinajmy rozmowy z osobami, przy których rozlega się dźwięk sygnałów alarmowych.

Nigdy nie przelewaj pieniędzy osobie, której nie znasz, nawet jeśli wydaje się interesująca i wiarygodna. Istnieje duże ryzyko, że nigdy do Ciebie nie wrócą.

Osoby, które praktykują bombardowanie miłością, gdy nawet Cię nie znają, nie są najlepszymi kandydatami na partnera. Postępują w ten sposób, aby osłabić Twoją czujność, przejąć nad Tobą kontrolę i manipulować Tobą. Istnieje również ryzyko, że są wytrawnymi podrywaczami. Bombardowanie miłością to działanie, na które często decydują się osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości i psychopaci. Ludzie, którzy tworzą zdrowe relacje, najpierw starają się kogoś poznać. Randki z nimi są przyjemne, ale w niczym nie przypominają ekranizacji bestsellerowych romansów.

Początkowo postaraj się kogoś lepiej poznać, aby ocenić, czy randka z nim ma sens i wydaje się bezpieczna. Jeśli ktoś reaguje odmową na kolejne propozycje spotkania, utnij znajomość. Nie warto angażować się w wirtualne rozmowy z osobami, które nie chcą kontynuować relacji w realnym świecie.

Poproś przyjaciela, aby odwiózł Cię na pierwszą randkę i chwilę poczekał pod lokalem, w którym ma odbyć się spotkanie. Jeśli cokolwiek Ci się nie spodoba, wyjdź i odjedź. Swoje bezpieczeństwo traktuj w sposób priorytetowy. Pamiętaj o tym, aby informować kogoś ze swoich bliskich o planowanych randkach, miejscach spotkań i szczęśliwych powrotach do domu.

Podsumowanie – jak i gdzie poznać ludzi online?

Wiesz już, jak poznać kogoś nowego przez internet. Każde miejsce jest dobre do nawiązywania relacji międzyludzkich. Forum dyskusyjne, grupa tematyczna na Facebooku, zlot blogerek, portale i aplikacje randkowe – wszędzie można znaleźć wartościowych ludzi. Niektóre znajomości udaje się przenieść do świata realnego, a niekiedy nawet przekształcić je w przyjaźń czy stały związek. Internet umożliwia kontakt z osobami, których prawdopodobnie nigdy nie spotkamy na ulicy. Stanowi dobre rozwiązanie dla osób nieśmiałych, które mają problem z rozpoczynaniem rozmowy z nieznajomymi. Aplikacje randkowe cieszą się dużą popularnością wśród ludzi nieheteronormatywnych, którym ciężko znaleźć partnera w najbliższym otoczeniu.

Randki online mają sporo zalet, pozwalają m.in. przefiltrować wyniki pod kątem zainteresowań, religii czy wieku. Niestety, sprzyjają przedmiotowemu traktowaniu innych ludzi. Niekiedy wpadamy w pułapkę „najlepszego wyboru”. Nie wiążemy się z wartościową osobą, bo nie wiemy, czy na aplikacji nie znajdziemy kogoś ciekawszego czy atrakcyjniejszego fizycznie. Liczne „opcje” nie służą podejmowaniu decyzji.

Choć w internecie można znaleźć miłość i przyjaźń, to w sieci czyhają na nas również potencjalne niebezpieczeństwa. Nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu i czy jest tym, za kogo się podaje. Niekiedy randka kończy się rozczarowaniem, gdy odkrywamy, że 26-latek ma 50 lat, a w sieci zamieścił wyretuszowane zdjęcie. Zdarza się, że ktoś próbuje wyłudzić od nas pieniądze lub okazuje się agresywny. Pierwsze randki zawsze umawiajmy w miejscach publicznych i informujmy o nich najbliższych, aby mogli pospieszyć nam z pomocą.

Poznawanie nowych ludzi przez internet to godne uwagi rozwiązanie, przy którym warto kierować się zdrowym rozsądkiem i intuicją. Słuchajmy jej podszeptów, ponieważ często zwracają uwagę na sygnały alarmowe. Ich bagatelizowanie nie tylko skutkuje rozczarowaniem, ale czasem także doświadczaniem przemocy. Zachowując zdrowy rozsądek i ograniczone zaufanie, możemy nawiązać wiele wartościowych relacji za pośrednictwem internetu.

Bibliografia:

  1. Kelaher H.; Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu; Wydawnictwo Zwierciadło, 2020
  2. Pilarska A.; Kiedy love story zamienia się w horror; Charaktery, nr 3 (314), s. 42-45
  3. Uwodzenie przez internet – sekrety portali randkowych, Wildstyle, e-book
  4. Wysocki M.M.; #Portal randkowy; Wydawnictwo Qes Agency, 2020


partnerstwoPoznawanie ludzi przez internet – jak poznać kogoś przez internet?