Przyjaźń między kobietą a mężczyzną rodzi liczne wyzwania. Niektórzy z nas uważają, że różnica płci sprzyja erotycznej fascynacji. Niekiedy wychodzimy z założenia, że taka relacja nie ma racji bytu, ponieważ prędzej czy później przynajmniej jedna ze stron poczuje coś więcej. Małe dzieci chętnie bawią się razem, nie zważając na swoją płeć. Na początku podstawówki chłopcy i dziewczynki zaczynają spędzać czas osobno. Okres dojrzewania sprzyja wzajemnej fascynacji. Czy istnieje przyjaźń damsko-męska? Jak stawiać w niej jasne granice?

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną – psychologia

Przyjaźń damsko-męska – czy istnieje? Kiedy uczestnikom jednego z badań zadano to pytanie, okazało się, że w jej powodzenie wierzy więcej kobiet niż mężczyzn. Z czego wynikają rozbieżności w tej kwestii? Kobiety mają niższy poziom testosteronu niż mężczyźni, dlatego seks nie stanowi dla nich tak dużej wartości. Nie oznacza to, że nie odczuwają popędu, lecz rzadziej myślą o zaspokajaniu swoich potrzeb erotycznych. Przywiązują większą wagę do kształtowania relacji międzyludzkich. Mężczyźni mniej wierzą w powodzenie przyjaźni damsko-męskiej, ponieważ wykazują większe zainteresowanie seksualną sferą życia.

Kiedy możliwa jest przyjaźń między kobietą a mężczyzną? Psychologia zwraca uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim zachęca nas do bycia szczerym na początku znajomości. Zastanówmy się, czego oczekujemy od danej relacji. Czy rzeczywiście druga osoba jest dla nas aseksualna i widzimy w niej doskonały materiał na przyjaciela/przyjaciółkę? Kiedy jasno określimy swój cel, istnieje mniejsza szansa, że relacja nas rozczaruje.

Przyjaźń damsko-męska ma większe szanse powodzenia, gdy obie strony żyją w udanym związku ze stałym partnerem. Satysfakcja, jaką każda z osób czerpie z relacji romantycznej, zapobiega kompensowaniu deficytów poprzez inne znajomości. Kiedy partner zaspokaja nasze potrzeby emocjonalne i seksualne, nie realizujemy ich w przyjaźni. Ta druga stanowi dodatkową relację, która nas wzbogaca. Kobieta za sprawą przyjaciela uczy się lepszej komunikacji z mężczyznami. Nabiera też dystansu do pewnych spraw, na czym korzysta jej związek ze stałym partnerem. Mężczyzna dzięki przyjaciółce otwiera się na empatię i rozmowę o emocjach. W rezultacie staje się lepszym słuchaczem dla swojej partnerki.

Czy jest możliwa przyjaźń między kobietą a mężczyzną?

Wiele osób zastanawia się, czy przyjaźń damsko-męska istnieje. Niektórym udaje się ją zbudować i utrzymać. Nieco lepiej rokują relacje, w których jedna ze stron jest homoseksualna, a druga od samego początku zdaje sobie z tego sprawę. Istnieje wprawdzie ryzyko, że gej, z którym przyjaźnimy się, stanie się nam bardzo bliski, ale łatwiej tego uniknąć, mając świadomość jego niedostępności. Jeśli potrafimy zaakceptować fakt, że kiedyś odsunie się od nas, gdy zakocha się w innym mężczyźnie i to na nim skupi swoją uwagę, nasze zamiary nie budzą wątpliwości:)

Choć przyjaźń z gejem od początku jest dużo bardziej klarowna, to z mężczyzną heteroseksualnym także udaje się stworzyć relację wolną od podtekstu erotycznego. Niektóre znajomości sięgają czasów dzieciństwa, inne rodzą się na studiach czy w pracy. Warto zachować czujność, aby dostrzec, kiedy czujemy się osamotnieni i zaczynamy spoglądać na przyjaciela jak na potencjalnego partnera. Pozwoli nam to zapobiec działaniom, które mogłyby położyć się cieniem na tej ważnej relacji.

Przyjaźń damsko-męska – kiedy zaczyna się problem?

Niekiedy przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną rozwija się przez długie lata, jednak w pewnym momencie zaczynamy inaczej spoglądać na drugą osobę. Zdarza się, że z naszej lub z jej strony pojawia się podtekst erotyczny. Sprzyja temu poczucie osamotnienia, spędzanie każdej chwili razem oraz problemy w stałym związku. Kiedy partner nie zaspokaja naszych potrzeb seksualnych i emocjonalnych, możemy dążyć do ich realizacji u boku innej osoby. Przyjaciel znajduje się blisko, dlatego często to właśnie na nim skupiamy swoją uwagę. Warto nabrać nieco dystansu, ponieważ działając impulsywnie, podejmujemy niewłaściwe decyzje. Możemy przyczynić się nie tylko do zniszczenia swojego związku, ale też do zakończenia wieloletniej przyjaźni.

Uważność pozwala w porę dostrzec niepokojące sygnały i odpowiednio zareagować. Po czym rozpoznać, że przyjaźń damsko-męska wymyka się spod kontroli? Pierwszym z sygnałów alarmowych jest chęć zawłaszczenia drugiej osoby tylko dla siebie. Chcemy wówczas spędzać z przyjacielem każdą wolną chwilę i odczuwamy dyskomfort, gdy wyjeżdża on do rodziny lub wychodzi na miasto ze znajomymi.

Jeśli w pewnym momencie poświęcamy mu więcej uwagi niż stałemu partnerowi, to zachwianie równowagi może zagrażać naszemu związkowi. Warto zastanowić się, dlaczego przyjaciel stał się najważniejszą osobą w naszym życiu. Często wskazuje to na obszary, które w stałym związku wymagają pracy. Np. brakuje nam wsparcia emocjonalnego ze strony partnera, dlatego szukamy go u przyjaciela. Jeśli poznamy przyczynę, możemy uratować dwie ważne dla siebie relacje. Pracując z partnerem nad bezpieczeństwem emocjonalnym, przestaniemy obciążać przyjaciela swoimi problemami. Nie rezygnujmy z jego wsparcia, ale czerpmy je głównie ze związku romantycznego.

Tęsknota za przyjacielem stanowi kolejny sygnał alarmowy. Każda bliska relacja jest dla nas ważna i chcemy ją pielęgnować. Rzadko jednak tęsknimy za przyjacielem tej samej płci, gdy tylko wrócimy do domu. Nie odliczamy godzin do kolejnego spotkania. Nie zasypujemy go wiadomościami. Jeśli od pewnego czasu odczuwamy silną tęsknotę za przyjacielem, to warto zastanowić się, z czego ona wynika. Kiedy przechodzimy trudne chwile, np. czekamy na wynik ważnego badania, możemy szukać w nim wsparcia. Obecność przyjaciela daje nam wówczas ukojenie. Czasem nie dzieje się nic złego, a my tęsknimy za przyjacielem. Jeśli spojrzymy na nasze zachowanie z boku, to zauważymy, że nosi objawy charakterystyczne dla stanu zakochania.

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną ma charakter aseksualny. Kiedy zaczynamy zakładać najlepsze ubrania ze swojej szafy, to sytuacja często wymyka się spod kontroli. Przykładamy dużą wagę do swojego wyglądu, gdy szykujemy się na randkę. Chcemy wówczas pokazać się z jak najlepszej strony, aby zainteresować sobą potencjalnego partnera.

Dotyk w przyjaźni pojawia się tylko w wyjątkowych sytuacjach i pozbawiony jest podtekstu erotycznego. Nie odgarniamy drugiej osobie włosów z czoła, nie muskamy jej ręki. Zazwyczaj ograniczamy się do przytulania podczas powitania. Czasem obejmujemy przyjaciela, gdy chcemy dodać mu otuchy w trudnej chwili. Jeśli sytuacja nie jest nadzwyczajna, a dotykamy przyjaciela dość często podczas spotkania, to warto przyjrzeć się, z czego to wynika.

Kiedy przyjaźń damsko-męska jest wolna od erotyzmu, nie ma w niej miejsca na flirt. Jeśli zaczynamy wysyłać do drugiej osoby dwuznaczne SMS-y lub opowiadać jej żarty z podtekstem seksualnym, to nasza relacja zbacza z głównego toru. Czasem warto zatrzymać się na chwilę, aby nabrać dystansu do sprawy. Inaczej możemy pogrzebać ważną dla siebie relację lub utknąć w strefie przyjaźni.

Kiedy przyjaźń przeradza się w friendzone?

Przyjaźń między kobietą i mężczyzną, która początkowo jest wolna od podtekstów erotycznych, z czasem może zmienić swój przebieg. Niekiedy jedna ze stron nieoczekiwanie zakochuje się w drugiej, choć tego nie planowała. Nieodwzajemnione uczucie stanowi źródło bólu i cierpienia. Przyjaciele zwierzają się sobie z różnych spraw, w tym dotyczących randek i relacji damsko-męskich. Warto wyjść z friendzone, aby zadbać o swój komfort i dać sobie szansę na miłość u boku innej osoby.

Jeśli trafiłeś/trafiłaś do strefy przyjaźni, zdobądź się na szczerą rozmowę. Powiedz drugiej osobie o tym, że poczułeś/poczułaś coś więcej i ta sytuacja jest dla Ciebie trudna, dlatego pragniesz ograniczyć kontakt. Friendzone poświęciłam jeden ze swoich wcześniejszych wpisów na blogu. Znajdziesz w nim dużo przydatnych informacji, które możesz wykorzystać w ramach samopomocy.

Przyjaźń między kobietą i mężczyzną w pracy

Przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną w miejscu pracy okazuje się ogromnym wsparciem. W firmie spędzamy wiele godzin, stawiamy w niej czoła licznym wyzwaniom, czasem mierzymy się z krytyką. Kiedy mamy obok siebie bliską i zaufaną osobę, możemy liczyć na jej pomoc i konsultację. Niestety, relacje między pracownikami czasem stają się źródłem plotek. Dopóki piastujemy równorzędne stanowiska, zazwyczaj unikamy oskarżeń dotyczących faworyzowania. Gorzej, gdy nawiązujemy bliższą relację z osobą, która jest naszym zwierzchnikiem. Wówczas istnieje ryzyko, że przez przyjaźń z menedżerem/kierownikiem/szefem inni odwrócą się od nas.

Przyjaźń damsko-męska w miejscu pracy potrafi przetrwać długie lata, wzbogacając nasze życie. Warto pamiętać, że kiedy jedna ze strona poczuje coś więcej, sytuacja znacznie się skomplikuje. Znajomość, która ma charakter nieformalny, łatwiej można zakończyć lub ograniczyć. Jeśli zakochamy się w przyjacielu, lub druga strona obdarzy nas uczuciem, wciąż będziemy widywać się w firmie, co pogłębi problem. Niekiedy rozwiązuje go zmiana miejsca pracy.

Granice przyjaźni damsko-męskiej

Ustalając jasne granice przyjaźni damsko-męskiej, możemy uniknąć wielu nieporozumień. Jeśli dostrzeżemy, że dochodzi do ich naruszenia, zareagujmy. Sygnały alarmowe, których lepiej nie lekceważyć to:

  • silna presja dotycząca spędzania każdej wolnej chwili we dwoje;
  • tęsknota za przyjacielem;
  • przywiązywanie większej wagi do wyglądu podczas spotkań z przyjacielem;
  • eskalacja dotyku i jego seksualny charakter;
  • flirt;
  • ukrywanie spotkań z przyjacielem przed stałym partnerem.

Czy przyjaźń damsko-męska może przerodzić się w miłość?

Relacje romantyczne czasem zaczynają się od przyjaźni. Warto pamiętać, że po pewnym czasie pożądanie ulega osłabieniu i wówczas zwracamy uwagę na to, czy lubimy rozmawiać z partnerem. Pary niekiedy rozstają się, gdy ulatnia się miłosny koktajl towarzyszący zakochaniu, ponieważ odkrywają, że dotychczas rolę spoiwa pełniła namiętność. Przyjaźń ma solidniejsze fundamenty, ponieważ opiera się na zaufaniu i bliskości emocjonalnej.

Czy przyjaźń damsko-męska może przerodzić się w miłość? Tak, zwłaszcza gdy obie strony są wolne i iskrzy między nimi. Kolejne wspólne wyjście do kina kończy się tym, że chcemy wzbogacić dotychczasową relację o dotyk i erotyzm. Choć związki zbudowane na bazie przyjaźni mają dobre rokowania, to czasem można pomylić miłość z pożądaniem. Ulegając namiętności, za którą nie stoi głębsze uczucie, ryzykujemy, że zniszczymy przyjaźń. Seks wiele zmienia, po nim zazwyczaj nie potrafimy powrócić do dawnej relacji.

Kiedy znajomość przeradza się w związek

Przyjaźń damsko-męska czasem przeradza się w związek. Niektórzy potrzebują czasu, aby dostrzec w drugiej osobie kandydata na partnera. Wspólne przeżycia zbliżają, podobnie jak czas spędzony we dwoje. Rozmawiając ze sobą i wspierając się w trudnych chwilach, nawiązujemy intymną więź. Dopóki jest ona wolna od pożądania, mamy do czynienia z przyjaźnią. Kiedy pojawia się zakochanie i seksualna fascynacja z obu stron, zyskujemy szansę na stworzenie udanego związku. Znamy swojego przyjaciela, potrafimy z nim rozmawiać, dzielimy ze sobą pasje – wszystko to tworzy solidny fundament.

Jak zakończyć przyjaźń damsko męska tak by nikt nie cierpiał?

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną kończy się z chwilą, gdy jedna ze stron zakochuje się w drugiej bez wzajemności. Jej kontynuowanie mogłoby generować niepotrzebne cierpienie. Ponadto osoba, która nie odwzajemnia miłości, niekiedy zmaga się z poczuciem winy, a obecność przyjaciela wywołuje skrępowanie. Sytuacja staje się niekomfortowa dla obu stron. Jak zakończyć przyjaźń damsko-męską, by nikt nie cierpiał?

Choć przyjaźń damsko-męska, do której wkradło się jednostronne pożądanie, rodzi silne emocje, to warto spojrzeć na sprawę z szerszej perspektywy. Zdarza się, że jedna z osób zakochuje się w drugiej bez wzajemności. Nie przekreśla to wszystkich dobrych chwil, które wspólnie przeżyliśmy. Kończąc przyjaźń między kobietą a mężczyzną, pamiętajmy o tym, że druga osoba kiedyś była nam bliska, dlatego zasługuje na szacunek. Nie obwiniajmy jej o zaistniałą sytuację.

Rozmowę najlepiej odbyć na żywo. Nie kończmy tej ważnej dla nas relacji poprzez SMS czy wiadomość na komunikatorze internetowym. Druga strona zasługuje na spotkanie. Uważnie dobierajmy słowa, aby jej nie urazić. Podziękujmy jej za przyjaźń i zaznaczmy, że ze względu na zaistniałą sytuację nie potrafimy jej kontynuować.

Zachowajmy konsekwencję. Przyzwyczailiśmy się do obecności przyjaciela i wspólnie spędzanych chwil. Czasem może nas kusić, aby wznowić znajomość. Nie jest to dobre rozwiązanie dla żadnej ze stron. Osoba zakochana potrzebuje dystansu, aby osłabić połączenia neuronalne odpowiedzialne za uczucie. Strona, która nie odwzajemnia miłości, będzie czuła się dziwnie ze świadomością, że nie może otwarcie dzielić się swoimi przeżyciami.

Zakończenie przyjaźni to bolesne doświadczenie, dlatego warto spotykać się z innymi ludźmi. Wszyscy potrzebujemy ich, aby normalnie funkcjonować. Początkowo dobrym rozwiązaniem wydaje się wyjście na obiad z przyjacielem tej samej płci. Wspólna rozmowa zapewni nam bezpieczeństwo emocjonalne. Jednocześnie spotkanie z osobą tej samej płci będzie wolne od napięcia seksualnego, którego możemy obawiać się po zakończonej przyjaźni.

Podsumowanie

Czy istnieje przyjaźń damsko-męska? Tak, ale wiąże się z ryzykiem, że jedna ze stron w pewnym momencie poczuje coś więcej. Kiedy udaje się uniknąć napięcia seksualnego, przyjaźń damsko-męska wzbogaca nas o nowe doświadczenia. Pozwala zyskać szersze spojrzenie na pewne kwestie i nabyć umiejętności, które następnie możemy wykorzystać w związku.

Relacja z przyjacielem wymyka się spod kontroli, gdy chcemy spędzać z nim więcej czasu niż z partnerem. Nierzadko świadczy to o kiełkującym uczuciu. Kiedy zakochujemy się, organizm wydziela substancje chemiczne, które motywują nas do budowania więzi. Chcemy spędzać jak najwięcej czasu z osobą, która wpadła nam w oko. Dążymy też do dotyku i fizycznej bliskości. Kiedy spotkanie staje się niemożliwe, doskwiera nam silna tęsknota.

Dla porównania, gdy przyjaźnimy się z osobą tej samej płci, nie chcemy mieć jej na wyłączność. Nie dążymy do eskalacji dotyku, wystarczy nam przytulenie na powitanie i pożegnanie.

Kiedy jedna osoba bez wzajemności zakochuje się w drugiej, warto zakończyć przyjaźń, aby uniknąć niepotrzebnego cierpienia. Doceńmy przy tym wspólne chwile i otrzymane wsparcie. Przekażmy swoją decyzję w sposób asertywny, wolny od agresji i oskarżeń. Rozmowę przeprowadźmy na żywo, aby okazać w ten sposób szacunek swojemu przyjacielowi.

Bibliografia:

  1. Olejniczak A., Iskra J.; Psychologia przyjaźni. Doświadczenia kobiet i mężczyzn; Wydawnictwo Difin, 2016
  2. Rawińska M., Dellert D.; Przyjaciel gej (wywiad); Newsweek Psychologia, nr 1/2023, s. 50-54
  3. Ziegenbalg J.; Czy mężczyźni i kobiety mogą się przyjaźnić?


partnerstwoPrzyjaźń między kobietą a mężczyzną – czy istnieje przyjaźń damsko męska?