Różnica wieku w związku niekiedy budzi duże emocje w naszym otoczeniu. Dzieje się tak, gdy jest ona zauważalna. Gdy jej nie widać, to zazwyczaj udaje nam się uniknąć nieprzyjemnych komentarzy ze strony rodziny i znajomych. Duża różnica wieku w związku wywołuje niezdrową ekscytację społeczną, co obrazują artykuły poświęcone prezydentowi Macronowi i jego żonie. Podczas kampanii wyborczej często uderzano w jego małżeństwo. On młodszy ona starsza to relacja, która spotyka się z krytyką również w Polsce. Czy różnica wieku rzeczywiście ma znaczenie?
Czy różnica wieku w związku ma znaczenie?
Każda legalna różnica wieku w związku, gdy nie mamy do czynienia z aktem pedofilskim, stanowi prywatną sprawę partnerów. Nie żyjemy w próżni, dlatego często spotykamy się z nieprzyjemnymi komentarzami ze strony otoczenia. Społeczeństwo szczególnie mocno krytykuje związki z dużą różnicą wieku. Młodszej stronie wypomina się interesowność, zakładając, że weszła w tę relację w celu czerpania korzyści materialnych. Starszej natomiast przypisuje chęć odmłodzenia się i lęk przed śmiercią.
Jaka różnica wieku w związku wzbudza niezdrowe zainteresowanie ze strony otoczenia? Najczęściej, gdy sięga ona 5 lat, parę traktujemy jako rówieśników. Nie widzimy w tym nic niestosownego, chyba że mowa o związku 18-latka z 23-latką lub 18-latki z 23-latkiem. Zakładamy, że osoba, która dopiero co osiągnęła pełnoletniość, nie jest na tyle dojrzała, by stworzyć partnerską relację z kimś starszym o 5 lat. Na tym etapie widać bowiem dużą różnicę w regulacji emocji i poczuciu odpowiedzialności. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie zawsze osoba starsza wykazuje się większą dojrzałością emocjonalną niż młodsza.
Ponadto różnica wieku wzbudza duże emocje, gdy:
- między partnerami istniała lub istnieje relacja oparta na zależności, np. nauczyciel wdaje się w romans z uczniem/uczennicą,
- starszy partner ma za sobą liczne sukcesy zawodowe i wysoki status materialny,
- starszy z partnerów porzucił rodzinę dla młodszego partnera/młodszej partnerki,
- młodszy partner/młodsza partnerka jest w wieku dzieci starszego partnera/ starszej partnerki,
- starsza jest kobieta, która znajduje się w wieku okołomenopauzalnym.
Każda różnica wieku w związku, która nie narusza polskiego prawa i nie przeszkadza żadnemu z partnerów, jest dobra. Tak naprawdę ma ona znaczenie dla samych zainteresowanych. Opinia otoczenia może okazać się krzywdząca i nieprzyjemna, ale nie warto kierować się nią, podejmując decyzje dotyczące relacji romantycznych.
Różnica wieku w związku – czego się spodziewać?
Różnica wieku między partnerami może niekiedy rodzić pewne trudności. Najczęściej wynikają one z odmiennych priorytetów i potrzeb. Podobne problemy coraz częściej pojawiają się również w relacjach rówieśników, niemniej przy różnicy wieku występują nieco częściej.
Stosunek do dzieci
Bywa, że starszy partner/starsza partnerka ma już dzieci z poprzedniego związku i nie planuje powiększania rodziny. Z kolei stronie młodszej może zależeć na własnym potomstwie.
Zdarza się, że starszy partner/starsza partnerka bardzo pragnie zostać rodzicem. Zdaje sobie bowiem sprawę z upływającego czasu i chce towarzyszyć dziecku na różnych etapach jego życia, w tym doczekać ewentualnych wnuków. Młodszy partner/młodsza partnerka uważa z kolei, że to nie jest dobry moment na powiększenie rodziny. Dąży bowiem do uzyskania bardziej stabilnej pozycji zawodowej.
Ona starsza od niego to sytuacja, w której niekiedy kobieta nie jest w stanie dać potomstwa swojemu partnerowi. Weszła bowiem w wiek okołomenopauzalny. Ponadto w miarę upływu czasu obserwuje się spadek rezerwy jajników, co utrudnia zajście w ciążę.
Sposób spędzania czasu wolnego
Różnica wieku w związku wpływa na sposób spędzania wolnego czasu. Młodsza strona może odczuwać większą potrzebę podróżowania, zabawy i spotkań ze znajomymi. Starsza przywykła do stabilizacji i spędzania wolnych wieczorów w domu. Rodzi to konflikt między partnerami. Z drugiej strony może okazać się ożywcze dla relacji. Niekiedy starsi partnerzy i partnerki doceniają powiew świeżości, który zagościł w ich życiu. Stają się bardziej aktywni i czerpią z tego satysfakcję. Poprawie ulega również ich stan zdrowia.
Pozycja zawodowa i finansowa
Różnica wieku często wpływa też na wysokość zarobków. Starszy partner/starsza partnerka zazwyczaj ma bardziej ugruntowaną i stabilną sytuację zawodową. Może osiągać wyższe zarobki. To właśnie ta różnica często staje się źródłem podejrzeń o interesowność młodszego partnera/młodszej partnerki. Niekiedy znajomi i krewni martwią się, że bliska im osoba zostanie wykorzystana. Wynika to ze stereotypów i niewiary, że ktoś młodszy może zakochać się w kimś starszym.
Potrzeby seksualne
Seks to temat, który budzi spore kontrowersje w wielu związkach. Często przejawiamy bowiem odmienne potrzeby w tym zakresie. Niezależnie od wieku możemy mieć niższy lub wyższy popęd aniżeli druga strona. Pojawia się wówczas problem ze wzajemnym dopasowaniem.
Ona starsza on młodszy – zdaniem seksuologów takie pary mogą wieść satysfakcjonujące życie erotyczne. Kobiety swoje potrzeby odkrywają z czasem. Z wiekiem stają się bardziej świadome swojego ciała i jego reakcji na pieszczoty. Przestają wstydzić się tego, jak wyglądają nago. Ich libido wzrasta i pokrywa się z popędem seksualnym, jaki odczuwa młodszy partner.
Mężczyzna starszy od kobiety może mieć niższe libido i nie zaspokajać jej potrzeb seksualnych. Z wiekiem spada bowiem stężenie testosteronu. Do tego dochodzą problemy z układem krążenia i erekcją.
Wspomniane korelacje mają charakter statystyczny. Potrzeby seksualne zawsze warto rozpatrywać indywidualnie.
Poglądy na życie
Różnica wieku między partnerami przekłada się na ich poglądy. Dokonują oni odmiennych wyborów w codziennym życiu. Np. dla młodszej strony kluczową rolę może odgrywać ekologia. Biorąc pod uwagę dobro planety, rezygnuje ona z niektórych udogodnień, np. dojeżdżania do pracy samochodem. Starszy partner/starsza partnerka nie zawsze to rozumie. Przywykł/przywykła bowiem do innego stylu życia.
Zainteresowania
Związek z różnicą wieku to sytuacja, w której spotykają się odmienne zainteresowania. Starszy partner lubi koncerty rockowe, podczas gdy młodsza partnerka chodzi na występy raperów. Warto pamiętać, że nawet w relacjach rówieśniczych nie zawsze podzielamy hobby drugiej strony. Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujemy partnera do realizacji swoich pasji. Na koncert ulubionego artysty możemy pójść z przyjacielem, a przeczytaną książkę omówić z koleżanką, która gustuje w tym samym gatunku literackim.
Reakcja rodziny i znajomych
Nie tylko duża różnica wieku w związku budzi niepokój wśród rodziny i znajomych. Czasem wystarczy 5 lat, aby bliscy zaczęli się o nas martwić i powątpiewać w powodzenie naszej relacji romantycznej. Jeśli komentarze stają się dla nas trudne i nieprzyjemne, porozmawiajmy o tym. Powiedzmy swoim krewnym i przyjaciołom, że cenimy sobie ich troskę, ale sami podejmujemy decyzje dotyczące związku. Prosimy o ich niekomentowanie, bo sprawia nam to przykrość.
Bliscy zazwyczaj martwią się o nasze dobro. Jeśli jesteśmy starszą stroną, to uważają, że młodszy partner/młodsza partnerka nas wykorzysta. Krewni młodszej strony zastanawiają się, czy starsza zechce dać jej dziecko. Ewentualnie czy nie będzie nalegać na powiększenie rodziny, mimo że młodszy partner/młodsza partnerka dopiero rozpoczyna karierę zawodową.
Zmiany w wyglądzie
Gdy wchodzimy w związek z dużą różnicą wieku, bardzo często słyszymy, że ciało się starzeje. Otoczenie zastanawia się, czy za kilka lat wciąż będziemy potrafili być z kimś, kto nie wygląda tak atrakcyjnie jak teraz. Ewentualnie, czy nie zostaniemy porzuceni przez młodszego partnera/młodszą partnerkę na rzecz jego/jej rówieśnika.
Ona starsza od niego może z czasem zacząć martwić się, czy on widzi jej zmarszczki i je akceptuje. Kobiecą atrakcyjność nadal mierzy się przez pryzmat wyglądu fizycznego. Niekiedy pociąga to za sobą uzależnienie od zabiegów medycyny estetycznej. Starsza partnerka pragnie utrzymać u boku ukochanego mężczyznę, dlatego wstrzykuje sobie różne substancje, aby wyglądać pięknie i młodo.
Różnica wieku między partnerami – porównanie
Różnica wieku między partnerami to kwestia, która budzi wiele emocji i jest przedmiotem licznych badań oraz dyskusji. Poniżej przedstawiam porównanie wynikające z różnic w wieku między mężczyzną a kobietą.
Mężczyzna starszy od kobiety
Różnica wieku między partnerami nie jest niczym nowym w historii ludzkości. Przez stulecia mężczyzna starszy od kobiety nikogo nie dziwił. Różnica wieku niekiedy wynosiła znacznie więcej niż 5 czy 10 lat. Małżeństwa aranżowano, biorąc pod uwagę korzyści materialne. Np. 12-letnią Jadwigę wydano za mąż za ponad 40-letniego Władysława Jagiełłę. Młoda polska królowa podobno bała się związku ze sporo starszym księciem litewskim. Wspomniany przykład jest skrajny, ale wiele małżeństw zawierano w przeszłości dla dobra rodu, nie bacząc na wolę kobiet.
Rewolucja społeczno-obyczajowa zrównała prawa mężczyzn i kobiet. Wyższe wykształcenie i prestiżowe stanowiska nie są dziś zarezerwowane dla jednej z płci. Mimo to młodsze kobiety nadal wchodzą w związek ze starszym mężczyzną. Niektórzy ludzie dopatrują się w tym nieczystych intencji. Uważają, że młodszymi partnerkami nadal kieruje chęć zysku i awansu społecznego. Stereotypy wciąż pozostają żywe i pomijają fakt, że miłość nie patrzy na metrykę.
On starszy ona młodsza to relacja, która niektórym kobietom pozwala założyć upragnioną rodzinę. Ich rówieśnicy niekiedy znajdują się na tym etapie, gdy priorytetowo traktuje się karierę zawodową. Nie myślą o dzieciach, kredycie na mieszkanie itp. Zdarza się, że ich rówieśniczki pragną wówczas potomstwa, gdyż chcą wykorzystać swoją najwyższą płodność. Starszy partner, który podziela ich poglądy, staje się idealnym kandydatem na ojca. Zdążył się już ustabilizować i nie odczuwa silnej potrzeby zabawy.
Dojrzałość emocjonalna to kolejna cecha, którą przypisuje się starszym partnerom. Niekiedy mężczyzna rzeczywiście ją przejawia, czym ujmuje kobietę. Warto podejść do tego zagadnienia nieco bardziej indywidualnie. Wiek nie zawsze idzie w parze z dojrzałością emocjonalną. Niektórzy ludzie nie potrafią jej wykształcić, co utrudnia budowanie z nimi bliskościowych relacji.
Kobieta starsza od mężczyzny
On młodszy ona starsza – kobiety dopiero od niedawna wchodzą w związek z młodszymi mężczyznami. Przez wieki ograniczała je zależność finansowa. Nie pracowały i nie zarabiały na siebie. Aranżowane małżeństwa zapewniały im byt, niestety nie zawsze były udane. Rewolucja społeczno-obyczajowa zapewniła kobietom niezależność. Obecnie w krajach zachodnich większość związków ma charakter romantyczny. Obie strony wyrażają wolę ich budowania i angażują się w relację.
Związek, w którym ona starsza on młodszy, zdaje się przełamywać społeczne tabu. Kobiety nadal postrzega się przez pryzmat atrakcyjnego wyglądu i zdolności reprodukcyjnych. Starsza partnerka często słyszy, że on zostawi ją dla młodszej i piękniejszej. Ewentualnie wykorzysta ją finansowo. Młodszy partner znajduje się pod ostrzałem pytań o wspólne potomstwo.
Gdy ona starsza od niego, to nawet niewielka różnica wieku staje się źródłem nieprzyjemnych komentarzy. Prawdopodobnie wynika to ze stereotypowego pojmowania kobiecości i męskości. Jej największym atutem pozostaje młody wygląd, a jego stabilna pozycja finansowa. Na szczęście coraz więcej osób rozumie, że takie podejście jest niesprawiedliwe.
Dziś coraz częściej mówi się, że różnica wieku w związku 5 lat jest szczególnie korzystna, bo kobiety przeciętnie żyją o 7 lat dłużej niż mężczyźni. Ryzyko przedwczesnej śmierci partnera zostaje zatem zredukowane. Warto pamiętać, że naukowcy posługują się wartościami uśrednionymi.
Związek z młodszym mężczyzną ma wiele zalet. Napotyka też na pewne trudności.
Zalety związku z młodszym partnerem
- dopasowanie seksualne – starsze kobiety są bardziej świadome swojego ciała i seksualności. Wiedzą, jakie pieszczoty sprawiają im przyjemność. Nie wstydzą się swojej nagości. Ich libido wzrasta i staje się równoważne popędowi, jaki odczuwa młodszy partner,
- mniejsze ryzyko niepłodności partnera – młodsi mężczyźni często posiadają więcej zdrowych plemników zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej. Statystycznie związek 32-latki z 32-latkiem ma mniejsze szanse zaowocować upragnioną ciążą niż związek 32-latki z 26-latkiem,
- radość i optymizm – to kolejna wartość, którą młodsi partnerzy mogą wnieść do naszego życia,
- wzajemne poszerzanie swoich horyzontów.
Warto zaznaczyć, że niektóre powyższe zalety występują także w związkach młodszych kobiet ze starszymi mężczyznami. Podobnie jest z wadami wypunktowanymi poniżej.
Wady związku z młodszym mężczyzną
- różnice priorytetów – on może nie być jeszcze gotów na rolę ojca, lub bardzo jej pragnąć, chociaż my zrealizowałyśmy się jako matki,
- kobiety w pewnym wieku tracą zdolność rozrodczą, a mężczyźni zachowują ją przez całe życie,
- chęć zachowania młodości może doprowadzić do uzależnienia od medycyny estetycznej,
- lęk przed utratą młodszego partnera i zazdrość o jego relacje z rówieśniczkami,
- brak równowagi finansowej, on może zarabiać mniej od nas, co niekiedy owocuje kryzysem w związku,
- różnice zainteresowań.
Różnica wieku w związku 5 lat
Jaka jest najlepsza różnica wieku w związku? Choć statystyki wskazują na to, że najlepiej, aby nie przekraczała 1 roku, to miłość nie patrzy na metrykę. Gdy kogoś poznajemy, często nie wiemy, ile ma lat. Może okazać się, że między nami zaiskrzyło i chcemy pogłębić znajomość. Kiedy z czasem wychodzi na jaw różnica wieku, nie ma to dla nas żadnego znaczenia.
Różnica wieku w związku 5 lat bardzo często pozostaje niewidoczna. Partnerzy przypominają swoich rówieśników. Nierzadko znajdują się na zbliżonym etapie rozwoju, wychowywali się na tych samych bajkach. Kojarzą te same zespoły i piosenkarzy. Badania amerykańskich naukowców wskazują, że nawet 5 lat różnicy zwiększa ryzyko rozpadu związku. Przy czym jest ono najniższe spośród relacji omówionych w dalszej części artykułu.
Różnica wieku w związku 10 lat
Różnica wieku w związku 10 lat jest stosunkowo często spotykana. Tutaj pojawiają się już nieco większe trudności, które szczególnie dają się we znaki na pewnych etapach życia. Związek osoby 20-letniej z 30-letnią rodzi szereg wyzwań. Młodsza zazwyczaj studiuje i brakuje jej niezależności finansowej. Starsza zaczyna wieść ustabilizowane życie zawodowe i może rozważać założenie rodziny. Różnice ulegają zatarciu w miarę upływu czasu. Związek 50-latka z 60-latką generuje mniej wyzwań. Obie strony mają stabilną sytuację finansową i zbliżoną potrzebę zabawy.
Różnica wieku w związku 15 lat
Statystycznie, im większa różnica wieku w związku, tym większe ryzyko jego rozpadu. Najtrwalsze relacje udaje się zbudować rówieśnikom. Różnica wieku w związku 15 lat wymaga od obojga partnerów gotowości do stawienia czoła wielu wyzwaniom. Jeśli otworzymy się na drugą stronę i poważnie potraktujemy jej potrzeby, możemy zbudować satysfakcjonującą relację romantyczną.
Różnica wieku w związku 20 lat
Różnica wieku w związku 20 lat często staje się źródłem plotek i nieprzyjemnych komentarzy ze strony społeczeństwa. Pojawiają się zarzuty o interesowność i próbę odmłodzenia siebie u boku młodszego partnera. Nierzadko słyszymy, że on/ona mógłby/mogłaby być naszym synem/córką. Różnica wieku w związku, która przekracza 15 lat, uruchamia tabu kazirodztwa. Wyjaśnia to, dlaczego społeczeństwo (niesłusznie) piętnuje takie pary. Warto pamiętać, że dwie dorosłe osoby mają prawo budować związek na własnych zasadach. Nie oceniajmy ich wyborów, dopóki relacja nie nosi znamion pedofilii (obcowanie płciowe z partnerem poniżej 15. roku życia).
Różnica wieku w związku 25 lat
Różnica wieku w związku 25 lat rodzi jeszcze większe wyzwania. Mamy tutaj do czynienia z różnicą pokoleniową. Obie strony nie posiadają zbyt wielu wspólnych punktów odniesienia. Wychowały się w zupełnie innych czasach. Słuchały odmiennej muzyki, oglądały różne bajki. Niekiedy utrudnia to wypracowanie porozumienia, ale zdarza się, że stanowi źródło wzajemnej fascynacji. Niektórzy z nas mówią, że zdają się nie przystawać do obecnych czasów. Nie rozumieją swoich rówieśników. Nie mają z nimi o czym rozmawiać. Starszy partner/starsza partnerka staje się dla nich ucieleśnieniem tego, czego szukają. Mają z nim/nią więcej wspólnych tematów do rozmów. Reprezentują podobne podejście do życia
Różnica wieku w związku 30 lat
Związek z dużą różnicą wieku jest bardziej zagrożony rozpadem. Istnieją jednak czynniki, które wzmacniają taką relację. Wspólne dzieci, mieszkanie, intymność i zaangażowanie cementują więź. Różnica wieku w związku 30 lat nie osłabia wówczas jego trwałości.
Czy istnieje idealna różnica wieku?
Rok – tyle wynosi idealna różnica wieku w związku. Statystyki wskazują na to, że najtrwalsze relacje tworzą rówieśnicy, którzy znajdują się na tym samym etapie rozwoju. Borykają się z podobnymi problemami i mają zbliżone pragnienia. Pamiętajmy o tym, że statystyki nie zawsze okazują się miarodajne. Związki rówieśników także się rozpadają. Istnieją też bardzo stabilne relacje romantyczne, w których obserwuje się różnicę wieku. Warto wspomnieć tu chociażby o małżeństwie prezydenta Francji, Emmanuela Macrona z Brigitte Macron czy Toma Forda z Richardem Buckley`em.
Duża różnica wieku w związku – szansa czy zagrożenie?
Nie istnieje maksymalna różnica wieku w związku, tak naprawdę każda relacja dwojga dorosłych ludzi ma szansę przetrwać i stać się źródłem szczęścia. Rówieśnicy również się rozstają, zwłaszcza gdy zaniedbują pielęgnowanie więzi. Wprawdzie 5-letnia różnica wieku daje lepsze rokowania niż kilkunastoletnia, ale wiele zależy od obojga partnerów. Jeśli dobrze się dobrali, potrafią otwarcie komunikować swoje potrzeby i dbają o intymność, namiętność oraz zaangażowanie, to mogą zbudować szczęśliwą relację.
Duża różnica wieku w związku stawia przed partnerami nieco więcej wyzwań. Obie strony nie tylko potrzebują seksualnego i charakterologicznego dopasowania, ale też odporności na krytykę ze strony otoczenia. Francuska para prezydencka często trafia na czołówki tabloidów. Emmanuela Macrona podejrzewano nawet o bycie gejem. Nie była to łatwa sytuacja dla niego oraz małżonki. Mimo wielu trudności i nieprzyjaznych komentarzy, ich związek nadal trwa.
Niezależnie od tego, czy wiążemy się z rówieśnikiem, czy młodszym/starszym partnerem, zwróćmy uwagę na:
- potrzeby seksualne,
- charakterologiczne dopasowanie,
- stanowisko ws. dzieci,
- kwestie finansowe,
- sposób spędzania wolnego czasu,
- światopogląd.
Ponadto zgodnie z trójczynnikową teorią miłości Sternberga warto pielęgnować intymność, namiętność i zaangażowanie. Gdy jednocześnie występują wszystkie 3 elementy, mamy do czynienia z miłością doskonałą. Obecność intymności i zaangażowania zapewnia nam miłość partnerską.
Jaka jest optymalna różnica wieku?
Jak wcześniej wspominałam, optymalna różnica wieku między partnerami wynosi rok. Ponadto uważa się, że 5-letnia generuje najmniej trudności, a w przypadku gdy starsza jest kobieta, zmniejsza ryzyko przedwczesnego owdowienia. Życie wymyka się statystykom, dlatego nie kierujmy się nimi, wybierając partnera.
Podsumowanie – różnica wieku w związku
Związek z różnicą wieku nie jest niczym nowym. Od wieków mężczyźni wybierają młodsze partnerki. Biorąc to pod uwagę, możemy zrozumieć, dlaczego ich decyzje mniej szokują społeczeństwo. Zdążyliśmy bowiem przywyknąć do tego, że mężczyzna jest starszy od kobiety. Nawet potrafimy wskazać kilka argumentów przemawiających na korzyść takich relacji. Związek z młodszym mężczyzną budzi już większe kontrowersje. Bliscy kobiety martwią się o to, że zostanie wykorzystana i porzucona. Otoczenie mężczyzny o to, że ona nie da mu dziecka. Partnerzy potrzebują zatem mocnego ugruntowania w sobie, aby bez względu na opinie znajomych budować związek z ukochaną osobą.
Największe różnice wieku w związkach często idą w parze z największym ryzykiem rozstania. Wskazują na to statystyki. Z drugiej strony możemy też znaleźć wiele par, którym udało się zbudować zdrową i satysfakcjonującą relację na przekór opinii społecznej.
Każdy związek może się rozpaść, gdy przestaniemy go pielęgnować. Zabraknie nam czasu na głębsze rozmowy, umacnianie więzi i rozpalanie namiętności. Z drugiej strony pozostając otwartym na drugą osobę, jej potrzeby i emocje, budujemy udaną i szczęśliwą relację romantyczną.
Jeśli dostrzegamy trudności, które przewyższają nasze zasoby, z pomocą przychodzi terapia par. Przy wsparciu specjalisty, który stworzy bezpieczną przestrzeń do otwartej komunikacji, porozmawiamy o swoich potrzebach, emocjach i problemach. Zaczniemy wyrażać je w sposób asertywny, który ponownie zbliży nas do siebie.
Bibliografia:
- Ciccarelli S., White J.N.; Psychologia, Dom Wydawniczy Rebis, 2023
- Janiszewska M., Kucewicz K.; Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych sprzeczek i nieporozumień; Wydawnictwo Sensus, 2020
W pracy z klientami najważniejsze jest dla mnie indywidualne podejście.
Choć wydaje się, że ludzie mają podobne problemy i wszystko da się opisać konkretną jednostką chorobową, wierzę, że nie ma dwóch tych samych historii. Ważne jest dla mnie także stworzenie przestrzeni, w której klient poczuje się bezpiecznie – i w której łatwiej będzie nam wzajemnie się rozumieć. Dobre relacje są bardzo istotne w mojej pracy. W życiu także! W trakcie prowadzenia terapii indywidualnych wielokrotnie zauważyłam, jak wiele problemów związanych jest z relacjami właśnie. Zdarzało mi się zapraszać na sesję partnerów moich klientek – i wychodziło z tego dużo dobrego. Dlatego naturalnym krokiem było dla mnie pójście w stronę terapii par.
Jestem magistrem psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadam Certyfikat Psychoterapeuty Poznawczo-Behawioralnego (PTTPB nr 482), ukończyłam studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej na SWPS.