Osoba, która odczuwa samotność w związku, często spotyka się z brakiem zrozumienia ze strony otoczenia. Relacja romantyczna bywa utożsamiana ze szczęśliwym życiem i spędzaniem czasu we dwoje. Kiedy przyjaciele i rodzina nie okazują Ci wsparcia, być może poszukujesz go w internecie. W sieci można znaleźć wiele wątków zatytułowanych: Mam męża, ale jestem samotna, czy też: Czuje się samotna w związku, pod którymi pojawiają się liczne komentarze. Dlaczego związek nie zawsze zaspokaja nasze potrzeby emocjonalne? Czy samotność w relacji naprawdę istnieje?

Czy samotność w związku jest możliwa?

Przyjęło się, że samotność w związku stanowi oksymoron. Skoro mamy stałego partnera u swojego boku, to spędzamy z nim czas i rozmawiamy. W rzeczywistości wiele osób wymienia ze sobą komunikaty. Te przypominają rozmowę współpracowników lub współlokatorów, gdyż dotyczą kwestii logistycznych.

Czy odbierzesz dziś córkę z przedszkola?

Jaki dywan lepiej pasuje do naszej sypialni?

Gdzie wyjedziemy na wakacje w sierpniu?

Rozmowy dotyczące spraw życia codziennego są pozbawione bliskości. Na ich bazie trudno zbudować intymność. W rezultacie osoba samotna w związku czuje się pozbawiona wsparcia emocjonalnego. Partner nie zaspokaja jej potrzeb w związku, gdyż ich nie zna. Działa to również w drugą stronę, ponieważ brak bliskościowej więzi sprawia, że jego oczekiwania pozostają dla nas zagadką. Osoby, które skarżą się na poczucie samotności w związku, często spędzają czas razem, a jednak osobno. Zamieszkują jedno mieszkanie, korzystają z tych samych sprzętów domowych, ale tak naprawdę nie okazują sobie zainteresowania. Czasem w grę wchodzi fizyczne oddalenie, które z czasem przeradza się w emocjonalne. Tego problemu doświadczają również osoby, które wybrały związek na odległość.

Kalendarz adwentowy dla par – 24 Dni Bliskości

Samotność w związku – objawy

Samotność w związku może manifestować się różnymi objawami, które mogą być subtelne lub bardziej wyraźne. Poniżej przedstawiam kilka potencjalnych objawów samotności w związku:

arto zauważyć, że czasami poczucie samotności może być wynikiem problemów osobistych jednej z osób w związku, które wymagają indywidualnej pracy i wsparcia. Jednak jeśli występuje ono w kontekście relacji między partnerami, może to być sygnałem, że związek wymaga uwagi, komunikacji i pracy nad jego poprawą. Często dużym wsparciem może być terapia par, podczas której uda się zidentyfikować problem i rozpocząć prace nad poprawą.

Samotność w związku

Samotność w związku to uczucie osamotnienia i braku bliskości z partnerem. Chociaż osoba taka może być formalnie w związku, to nie czuje się kochana, rozumiana i wspierana przez drugą osobę.

Samotność w związku może mieć wiele przyczyn. Może być spowodowana przez:

  • Zmiany w związku, takie jak narodziny dziecka, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby.
  • Różnice w oczekiwaniach i potrzebach partnerów.
  • Niewystarczającą komunikację i brak czasu dla siebie nawzajem.
  • Problemy osobiste, takie jak depresja, lęk czy uzależnienia.

Jeśli czujesz się samotny w związku, ważne jest, aby porozmawiać o tym ze swoim partnerem. Wyjaśnij mu, co czujesz i czego potrzebujesz. Jeśli nie jesteś w stanie rozwiązać problemu na własną rękę, warto skorzystać z pomocy terapeuty.

Samotność w małżeństwie – coraz częstszy problem z brakiem bliskości w małżeństwie

Oddalanie się od siebie w związku stanowi często spotykany problem w małżeństwie. Pary przeżywają kolejne kryzysy rozwojowe. Jedne stawiają im czoła i wychodzą z nich obronną ręką, drugie nie mają tyle szczęścia. Gdy na świecie pojawia się dziecko, często koncentrujemy na nim całą uwagę, aby nie powielić błędów wychowawczych własnych rodziców. Chcemy zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Niestety, zapominamy o partnerze, który czuje się odsunięty na boczny tor.

Kolejny kryzys rozwojowy nadchodzi, gdy dzieci opuszczają dom rodzinny. Niektórzy partnerzy orientują się wówczas, że niewiele ich łączy. Przez lata koncentrowali się na opiece nad potomstwem. Teraz, gdy dzieci wyprowadziły się, nie mają wspólnych tematów do rozmów. Takie pary nie wypracowały żadnych rytuałów, nie współdzielą też hobby. Z drugiej strony problemy w związku mogły pojawić się już znacznie wcześniej. Samotność w małżeństwie doskwierała jednemu z partnerów, ale nie zakończył on relacji dla dobra dzieci. Syndrom opuszczonego gniazda uświadamia mu, że nadeszła pora na rozstanie.

Dlaczego samotność w związku jest tak powszechna?

Pustka w małżeństwie w wielu przypadkach wynika z braku otwartej komunikacji. Często wchodzimy w związek bez tej ważnej umiejętności, gdyż nie mieliśmy gdzie jej przyswoić. Niektórzy unikają konfliktów, by nie stracić partnera. Nie ujawniają też swoich potrzeb, gdyż w dzieciństwie doznali zaniedbań emocjonalnych i boją się odrzucenia. Z kolei partner nie zna ich oczekiwań, przez co nie może im sprostać. Bez szczerych i głębokich rozmów, w których ujawniamy swoje emocje, nadzieje i obawy, nie mamy szans na zbudowanie bliskościowej więzi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze potrzeby nigdy nie zostaną zaspokojone przez partnera, co będzie powodowało wzrost frustracji i poczucie braku bliskości w związku i poczuciem samotności w relacji.

Obecnie pracujemy znacznie więcej niż nasi rodzice czy dziadkowie, gdyż chcemy zyskać awans. Liczymy na to, że nasze życie zawodowe w końcu wyhamuje, gdy osiągniemy upragnioną pozycję. Ten moment często nie następuje, bo… zawsze można awansować wyżej. Uważamy, że dbamy o swoich bliskich, gdyż poświęcamy się dla nich, zostając w biurze po godzinach. Zapominamy, że potrzebują oni naszej aktywnej obecności, a nie kosztownych prezentów.

Skąd uczucie samotność w związku?

Czuję się samotna w związku – tak często mówią kobiety, które wybrały związek na odległość. Partner miał tylko wyjechać na kilka miesięcy, aby odkuć się finansowo. Minęło kilka lat, a do domu przyjeżdża jedynie na Boże Narodzenie. Związek na odległość jest pełny wyzwań, nie wszystkie pary potrafią im sprostać. W jego przypadku bardzo ważną rolę odgrywa określenie terminu, kiedy ponownie zamieszkamy razem.

Osoby, które reprezentują pozabezpieczne style przywiązania, często nie potrafią tworzyć bliskościowych więzi i odczuwają samotność w związku. Ich deficyty sięgają dzieciństwa, kiedy rodzice nie zaspokajali ich potrzeb. Zabrakło im responsywności emocjonalnej, przez co nie dostrajali się do pociechy i nie podchodzili do niej z empatią. Lękowo-ambiwalentny styl przywiązania charakteryzuje się nasiloną potrzebą więzi. Osoby, które go przejawiają, często pragną spędzać z partnerem każdą wolną chwilę, bo boją się go stracić. W ten sposób naruszają jego potrzebę autonomii. Każdy czasem chce pobyć sam, dlatego wychodzi na spacer lub spotyka się ze znajomymi ze studiów. Z kolei unikowy styl przywiązania sprawia, że człowiek podejmuje działania, przez które separuje się od partnera, tworząc dystans emocjonalny.

Omawiając przyczyny samotności w związku, warto wspomnieć o koncentrowaniu całej uwagi na dziecku i braku dobrych wzorców relacji u osób pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych.

Czuję się samotna w związku – skąd bierze się uczucie samotności w związku?

Osoba samotna w związku odczuwa wewnętrzną pustkę z różnych powodów. Niektóre z nich zostały już omówione we wcześniejszej części artykułu. Poniżej prezentuję najczęstsze przyczyny, które skutkują powstaniem dystansu emocjonalnego w relacji romantycznej.

Brak bliskości i intymności partnerów

Samotność w związku bardzo często wiąże się z brakiem bliskości. Nie wszyscy ludzie potrafią budować intymność w relacji. Wspomniany proces wymaga zdjęcia maski, która chroni nas przed odrzuceniem. Wyjawiając swoje uczucia, emocje i myśli drugiej osobie, ryzykujemy, że ta je unieważni. Lęk przed odrzuceniem często towarzyszy ludziom, którzy wykształcili pozabezpieczny styl przywiązania. Tworząc relacje z innymi, korzystają oni z dysfunkcyjnych schematów utrwalonych w dzieciństwie. Na intymne rozmowy czasem po prostu nie mamy czasu, gdyż naszą uwagę zaprząta aktywność zawodowa lub wychowywanie dziecka.

Brak wspólnych zainteresowań

Pary, które decydują się na wspólne aktywności, z reguły pozytywnie oceniają swój związek. Doświadczenia, które przeżywamy razem, mają dużą moc więziotwórczą. Nie zawsze pozostajemy kompatybilni w zakresie temperamentu i zainteresowań. Jedne osoby uwielbiają zdobywać górskie szczyty i poznawać odległe zakątki świata. Drugie cenią sobie spokojny wieczór spędzony w restauracji, który upływa na rozmowie z partnerem. Tak naprawdę żadna forma aktywności nie jest lepsza czy gorsza, ale przy dużych różnicach w temperamencie, pojawia się problem. Osoba introwertyczna w związku z ekstrawertykiem czuje się zmuszona do opuszczenia swojej strefy komfortu. Nie lubi częstych spotkań w dużym gronie i głośnych koncertów. Z kolei ekstrawertyka może nudzić wieczór spędzony w kinie.

Niezaspokojenie potrzeb emocjonalnych

Poczucie samotności w związku często wynika z niezaspokojonych potrzeb emocjonalnych. Kiedy ich otwarcie nie wyrażamy, partner nie zna naszych oczekiwań, przez co nie może im sprostać. Jeśli nie powiemy mu, że odczuwamy smutek z powodu straty ważnego klienta, on nie wie, że go doświadczamy i potrzebujemy pocieszenia. Licząc na to, że druga osoba domyśli się, co przeżywamy, często skazujemy samych siebie na niezrozumienie. Aby umieć wyrażać swoje potrzeby, warto nawiązać lepszy kontakt z emocjami.

Kiedy nauczymy się je rozpoznawać, nazywać i odczytywać ich znaczenie, będziemy potrafili zdefiniować, czego oczekujemy od partnera. Ważne, aby nasza otwarta komunikacja opierała się na asertywności. Jeśli nie rozumiesz swoich emocji lub masz z nimi gorszy kontakt, nie znajdujesz się na przegranej pozycji. Tego nauczysz się w każdym wieku dzięki wysokiej plastyczności mózgu 🙂 W swoim najnowszym kursie ABC emocji pokazuję, jak uczynić z nich swoich sprzymierzeńców i komunikować je otoczeniu, aby bliscy ludzie mogli zaspokoić Twoje potrzeby.

Stres i napięcie

Oddalanie się od siebie w związku czasem zachodzi wskutek doświadczanego stresu. Kiedy rozkręcamy własną firmę, mamy problemy w pracy, to szukamy zrozumienia u swojego partnera. Ten nie zawsze reaguje w sposób, którego oczekujemy. Niekiedy odnosimy wrażenie, że unieważnia nasze problemy i traktuje je jako mało istotne. Mówimy mu, że czujemy się zmęczeni dużą ilością obowiązków w pracy, a w odpowiedzi słyszymy, że każdy teraz tak ma. W rezultacie towarzyszy nam wrażenie, że wszystkim wyzwaniom stawiamy czoła w pojedynkę, bo nikogo nie interesuje nasz los.

Nieporozumienia i konflikty

Samotność w związku często wynika z nieporozumień. Czasem źle interpretujemy słowa partnera, bo nie dopytujemy, co dokładnie miał na myśli. Warto powrócić do przykładu przytoczonego w powyższym akapicie. Osoba, która skarżyła się na nadmiar obowiązków w pracy, poczuła się dotknięta odpowiedzią partnera. Nie powiedziała mu, jak odebrała jego słowa. Gdyby skorzystała z technik asertywnej komunikacji, mogłaby dowiedzieć się, że partner nie miał nic złego na myśli. Po prostu chciał ją pocieszyć, mówiąc, że wiele osób boryka się z tym samym problemem.

Do czego prowadzi samotność w związku?

W osobie, która czuje się samotna w związku, z każdym dniem narasta coraz większa frustracja. Im dłużej będzie unikać rozmowy z partnerem, tym większy powstanie dystans emocjonalny. Asertywna komunikacja opiera się na wyrażaniu swoich emocji i potrzeb w sposób wolny od oskarżeń. Otwiera to przestrzeń do dialogu i wypracowania porozumienia. Niestety, często nie wiemy, jak zainicjować taką rozmowę. Ponadto boimy się odrzucenia, gdyż w przeszłości doznaliśmy go, pozwalając sobie na szczerość.

Pary, które ze sobą nie rozmawiają, mimo że pojawiła się pustka w związku, wybierają różne strategie radzenia sobie z dyskomfortem i niezaspokojonymi potrzebami. Niektórzy odnawiają dawne przyjaźnie i więcej czasu spędzają ze znajomymi. To rozwiązanie nie stanowi zagrożenia dla związku, gdy nie odbywa się jego kosztem. Jeśli Marta nie potrafi zachęcić Jacka do wspólnych wyjść do teatru, zrealizuje tę potrzebę wraz z koleżankami. To przyczyni się do poprawy atmosfery w jej związku. Gorzej, jeśli zacznie poszukiwać towarzystwa innych mężczyzn i ich zainteresowania. Któraś z nawiązanych znajomości może przerodzić się we flirt i doprowadzić do zdrady partnera.

Poczucie osamotnienia w związku niektórzy próbują sobie wynagrodzić zakupami, dobrym jedzeniem czy intensywnymi treningami na siłowni. Rodzi to ryzyko uzależnienia, jednocześnie nie rozwiązuje problemu, gdyż bliskościowe więzi buduje się poprzez intymne rozmowy i odsłonięcie miękkiego podbrzusza.

Z jakimi emocjami związana jest samotność w związku?

Czuję się samotna w związku/czuję się samotny w związku – jeśli w Twojej głowie czasem pojawia się taka myśl, możesz odczuwać smutek. Przeżywasz stratę zainteresowania partnera. Emocje niosą ze sobą ważne komunikaty, jeśli nauczysz się je odczytywać i podejmować adekwatne działania, jakość Twojego życia wzrośnie. Prawdopodobnie też zaczniesz odczuwać większe zadowolenie z relacji międzyludzkich. Czasem na samotność w związku reagujemy złością. Jesteśmy wściekli na partnera, że wszystko spoczywa na naszej głowie, ponadto nie możemy podzielić się z nim swoimi emocjami, bo zaraz ucina temat.

Tłumiona złość czasem przeradza się w smutek, jeśli go nie wyrazimy, mogą pojawić się u nas stany depresyjne. Aby ich uniknąć, warto nauczyć się regulacji emocji i ich asertywnej komunikacji. W swoim najnowszym kursie przybliżam sprawdzone metody, które zostały poparte wiedzą naukową i moim wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Na co dzień pracuję jako terapeutka par, psycholożka i seksuolożka. Nie gwarantuję, że wyrażając swoje emocje, poprawisz relację z obecnym partnerem. Niektóre osoby są bowiem niegotowe na dopuszczenie do siebie prawdziwej bliskości. Wiedza, którą Ci przekażę, pomoże Ci lepiej zrozumieć siebie i podejmować trafniejsze decyzje.

Jak sobie poradzić z samotnością w związku?

Poczucie osamotnienia w związku generuje trudne emocje i zmniejsza satysfakcję z życia. Niektórzy single czują się dużo szczęśliwsi od partnerów, którzy od lat nie spoglądają na siebie z zainteresowaniem i życzliwością. Swoje potrzeby emocjonalne zaspokajają dzięki przyjaciołom i krewnym. Jak radzić sobie z samotnością w związku? Jeśli doświadczasz tego problemu, skorzystaj z poniższych wskazówek.

Rozmowa z partnerem oparta na asertywnej komunikacji

Samotność w związku wymaga podjęcia działań wewnątrz relacji. Jeśli czasem Ci doskwiera, prawdopodobnie partner nie zaspokaja Twoich potrzeb. Zastanów się, co najbardziej przeszkadza Ci w obecnej sytuacji i dlaczego odczuwasz dyskomfort. Następnie przekaż swoje przemyślenia partnerowi. Aby nie poczuł się zaatakowany i nie zamknął na dialog, wyjdź z pozycji własnych odczuć.

Przykład:
Od pewnego czasu odczuwam smutek, bo z powodu pracy nie masz dla mnie zbyt wiele czasu. Pragnę spędzać z Tobą weekendy i częściej rozmawiać o tym, co dzieje się w moim życiu. Chętnie dowiem się, co jest dla Ciebie ważne. Ostatnio oddaliśmy się od siebie, wymieniamy tylko zdawkowe komunikaty. Chcę to zmienić.

Znalezienie czasu dla partnera

Pragnę zaznaczyć, że na samotność w małżeństwie/związku czasem skarżą się obie strony.  Często zapominamy, że sami możemy wiele zmienić. Jeśli to my zostajemy w pracy po godzinach, jeździmy do biura nawet w weekendy i brakuje nam towarzystwa partnera, to warto ustalić nowe priorytety. Życie zawodowe odgrywa ważną rolę, ale na poziom zadowolenia z życia najbardziej wpływają relacje międzyludzkie. Zadbaj o to, aby w weekendy spędzać wartościowy czas z partnerem. Niech nie zabraknie w nim miejsca na bliskość i intymne rozmowy.

Wspólne aktywności, które zbliżają

Ty i Twój partner różnicie się temperamentem, przez co zazwyczaj wybieracie odmienne formy aktywności? Nadeszła pora, aby wprowadzić coś nowego. Zastanów się, co sprawia przyjemność Wam obojgu. Może lubicie rozmawiać, poznawać nowe smaki lub grać w planszówki? Teraz wystarczy zaprosić partnera do restauracji lub zachęcić go do rywalizacji w Eurobiznesie. Może jest coś, czego chcieliście spróbować, ale do tej pory odkładaliście to “na później”? Wspólne aktywności zbliżają do siebie, gdyż podczas nich często wydzielają się hormony szczęścia.

Odświeżenie dawnych przyjaźni

Doskwiera Ci silne poczucie osamotnienia w związku? Masz wrażenie, że nikogo nie interesują Twoje przeżycia i brakuje Ci bliskiej osoby, której można się wygadać? Warto pomyśleć o odświeżeniu dawnych przyjaźni. Kiedy wchodzimy w związek, często wycofujemy się z życia towarzyskiego. Nie znajdujemy czasu dla przyjaciół. Zachęcam Cię do kontaktu z nimi. Wspólne wyjście na pizzę czy koncert wpływa pozytywnie na samopoczucie. Czasem warto powierzyć swoje radości i obawy przyjaciołom. Świadomość, że obok nas jest człowiek, który okazuje zrozumienie, działa budująco i zmniejsza ryzyko depresji. Pragnę podkreślić jeszcze jedną rzecz. Partner nie zaspokoi wszystkich Twoich potrzeb. Ty także nie sprostasz wszystkim jego oczekiwaniom. Oprócz stałego partnera potrzebujemy innych ludzi – przyjaciół, kuzynów, rodziców i znajomych z pracy. To nic złego, że partner nie towarzyszy Ci podczas wyjść do kina, a Ty nie chodzisz z nim na spotkania miłośników mangi. Macie swoje pasje, które możecie realizować z innymi ludźmi, swoimi przyjaciółmi i krewnymi. 🙂

Rozstanie, czyli nowy początek

Samotność w związku to problem, z którym uporamy się przy dobrej woli obu stron. Jeśli partner wie, czego od niego oczekujesz, a mimo to unika podjęcia jakichkolwiek działań, warto zastanowić się nad rozstaniem. Nie chcę zachęcać Cię do przekreślania wartościowej relacji romantycznej. Jeśli widzisz dla Was szansę, to podejmij działania zmierzające do poprawy sytuacji. Kiedy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to rozstanie z obecnym partnerem może okazać się dla Ciebie nowym początkiem. Masz szansę znaleźć inną, dojrzalszą miłość 🙂

Podsumowanie – samotność w związku

Poczucie osamotnienia w związku to problem, z którym boryka się wiele osób. Sprzyja mu współczesny tryb życia, który opiera się na realizacji niekończącej się listy zadań. Do domu wracamy zmęczeni i nie mamy sił na podjęcie głębszej rozmowy z partnerem. Zadajemy powierzchowne pytania i uzyskujemy równie ogólnikowe odpowiedzi. To nie sprzyja budowaniu bliskościowej więzi z partnerem. Często nie komunikujemy mu swoich emocji i potrzeb, przez co druga strona nie wie, czego od niej oczekujemy.

Związek na odległość jest dziś znacznie powszechniejszy niż dawniej. Dzięki otwartym granicom coraz częściej decydujemy się na pracę w innym kraju, która zapewnia satysfakcję i godne zarobki. Poczucie osamotnienia w związku wpływa negatywnie na poziom zadowolenia z życia i sprzyja rozwojowi depresji. Aby temu zapobiec, warto zrozumieć swoje emocje, przetłumaczyć je na język potrzeb i przedstawić swoje oczekiwania partnerowi. Jeśli mimo podjętych starań sytuacja nie ulegnie poprawie, mamy prawo zakończyć dotychczasową relację i dać sobie szansę na nową miłość.

Bibliografia:

  1. Adamowicz A., Moraczewska J.; Super związek. Jak stworzyć dobrą i trwałą relację, która się nie rozpadnie; Słowne, 2022
  2. Congost S.; Pokochaj siebie. Jak zbudować dobrą relację z samą sobą; Znak Literanova, 2022
  3. Hertz N.; Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi; Słowne, 2022
  4. Shankland R., Andre C.; Jak dobrze być razem. Więzi, dzięki którym żyjemy szczęśliwie, Wydawnictwo Feeria, 2021
  5. Stahl S.; Jak się dogadywać mimo różnic? Instrukcja obsługi typów osobowości; Wydawnictwo Otwarte, 2021
  6. Stahl S.; Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem;  Wydawnictwo Otwarte, 2021


partnerstwoSamotność w związku – czym jest i jak sobie z nią radzić?