Ludzie nie zawsze są ze sobą z powodu miłości. Istnieją różne powody, dla których łączymy się w pary. Niektóre mają zupełnie nieromantyczny charakter i stoją za nim pobudki praktyczne. Niewykluczone, że kiedyś zbudowaliśmy związek, zakochując się w sobie, ale przestaliśmy go pielęgnować, przez co teraz nasze uczucie pozostaje jednostronne. Po czym poznać, że on Cię nie kocha? Najlepiej obserwując jego zachowanie i wypowiedzi. Pamiętajmy, że gesty mówią więcej niż słowa, ponieważ nad tymi drugimi panujemy. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak zachowuje się mężczyzna, który nie kocha?

Oznaki, że on Cię nie kocha, często są dość jednoznaczne. Problem polega na tym, że ich nie widzimy, bo wolimy przymknąć oczy na pewne rzeczy, aby nadal żyć złudzeniem, że nasza miłość pozostaje odwzajemniona. Trudno pogodzić się z faktem, że nasze uczucie ma jednostronny charakter. Gdy się zakochujemy, wolimy wierzyć w dobre intencje drugiej osoby, nawet gdy wszyscy nas przed nią przestrzegają.

Kiedy miłość wygasa, a my nadal kochamy, trudno nam zaakceptować tę sytuację, zwłaszcza że mamy wspólne plany na przyszłość, z których nie chcemy rezygnować.

Zastanawiasz się, jak poznać, że on Cię nie kocha? Wystarczy przyjrzeć się jego zachowaniu. 

Jeśli na większość powyższych pytań odpowiedź brzmi: nie, to prawdopodobnie jego uczucie wygasło lub nigdy się nie wykształciło.

Oznaki że on cię nie chce

Sygnały, że on Cię nie kocha

Kiedy kochamy swojego partnera, pragniemy wierzyć, że on również darzy nas wyjątkowym uczuciem. Jest to całkowicie zrozumiałe, ale kiedy przymykamy oczy na pewne niepokojące oznaki, krzywdzimy same siebie. Nie pozwalamy sobie na konfrontację z niewygodną prawdą i podjęcie decyzji co do dalszego wspólnego życia. Niewykluczone, że pozbawiamy siebie szansy na poznanie mężczyzny, w którym mogłybyśmy zakochać się z wzajemnością. Poniżej prezentuję najczęściej spotykane sygnały, że on Cię nie kocha. Proszę, bądź ze sobą szczera i nie próbuj się okłamywać. Konfrontacja z prawdą da Ci przestrzeń do podjęcia świadomych decyzji.

Brak komunikacji

Jak zachowuje się mąż, który nie kocha? Nie podejmuje trudu komunikacji. Nie widzi powodu, dla którego miałby rozmawiać z Tobą o potrzebach, emocjach, planach, radościach i zmartwieniach. Brakuje Ci oparcia w trudnych chwilach. Nie masz z kim współdzielić emocji, które im towarzyszą. Twój partner nie pomaga Ci w regulacji nastroju, przy nim nie czujesz się bezpieczna. Nie masz zapewnionych warunków, które wspomagałyby Twój rozwój.

Pamiętaj, że brak komunikacji w związku czasem nie wynika z braku miłości, lecz stanowi konsekwencję deficytów z dzieciństwa. Nad tymi drugimi można pracować przy wsparciu psychoterapeuty.

Brak zaangażowania

Zgodnie z trójczynnikową teorią miłości Sternberga to wyjątkowe uczucie składa się z trzech wiodących komponentów: intymności (powiązanej z komunikacją), namiętności (seksu i pożądania) oraz zaangażowania. To normalne, że poszczególne czynniki mogą różnić się stopniem nasilenia na każdym etapie związku. Niemniej brak zaangażowania zazwyczaj świadczy, że druga strona nie traktuje nas poważnie. Gdy kogoś kochamy, staramy się dołożyć wszelkich starań, aby rozwiązać zaistniałe konflikty, wytłumaczyć nieporozumienia i naprawić komunikację. Jeśli zaś czujemy obojętność, nie mamy motywacji, by zaangażować się w działanie.

Brak uwagi

Jak poznać, że on Cię nie kocha? Nie okazuje Ci uwagi, na którą zasługujesz. To normalne, że czasem przyłapujemy partnera na tym, że się wyłączył i wpatruje w ścianę. Napotykamy różne trudności, które pochłaniają nasze myśli. Czasem jesteśmy też niewyspani, głodni czy zmęczeni pracą, przez co nasza koncentracja na rozmówcy ulega osłabieniu. Jeśli jednak dostrzegamy, że mężczyzna bardzo rzadko okazuje nam uwagę, warto potraktować to jako sygnał alarmowy dla związku. Np. mówisz o złym wyniku badania, a on po chwili zmienia temat, nie dopytując Cię o szczegóły. Prawdopodobnie nie jesteś dla niego ważna.

Unikanie bliskości fizycznej

Kiedy mężczyzna przestaje kochać, traci zainteresowanie życiem seksualnym z partnerką. Może zaspokajać swoje potrzeby poza związkiem, masturbując się, oglądając pornografię etc. Jeśli dotychczas miał wysokie libido i często uprawialiście seks, a teraz to Ty bezskutecznie próbujesz rozbudzić w nim namiętność, przyjrzyj się sytuacji. Nie zawsze spadek popędu pozostaje równoznaczny z brakiem miłości. Nasze libido zmienia się pod wpływem różnych czynników. Zaburzenia hormonalne, w tym spadek testosteronu, go osłabiają. Podobnie działają niektóre leki i stres doświadczany w pracy. Jeśli jednak w życiu Twojego partnera nie zaszły żadne istotne zmiany, jego wyniki badań mieszczą się w normie, a Ty nie masz co liczyć na seks, to możliwe, że uczucie wygasło. 

Odczuwalne zmiany w zachowaniu

Gdy mąż myśli o innej, mogą pojawić się wyraźne zmiany w jego zachowaniu. Np. pilnie strzeże swojego smartfona, nie rozstając się z nim nawet na moment. Partner, który nigdy nie chciał z nami biegać, nagle zapisuje się na siłownię i zaczyna podnosić ciężary. Mężczyzna nieprzywiązujący wagi do swojego wyglądu, kupuje sobie naręcze modnych ubrań. Wszelkie duże zmiany w zachowaniu partnera, dla których nie umiesz znaleźć racjonalnego uzasadnienia, wymagają bliższej obserwacji.

Brak wspólnych planów

Po czym poznać, że mu nie zależy? Przestaje uwzględniać Cię w swoich planach. Nie zastanawia się, kiedy pojedziecie razem na urlop. Nie pyta Cię, co chciałabyś robić w weekend. Nie konsultuje z Tobą przeprowadzki do innego miasta w ramach awansu. Nie próbuje poznać Twojej opinii nt. zakupu nowego samochodu. Brak wspólnych planów na przyszłość często jest równoznaczny z nieodwzajemnioną miłością.

Brak współpracy przy rozwiązywaniu problemów

Omawiając oznaki, że on Cię nie kocha, warto zwrócić uwagę na to, czy jest gotowy do współpracy przy rozwiązywaniu problemów. Jak reaguje, gdy prosisz go o pomoc przy naprawie samochodu lub o rozmowę z synem, który zaczyna popijać alkohol? Czy postanawia Ci udzielić wsparcia, czy robi wszystko, aby jakoś się wykręcić? Np. mówi, że chętnie by Ci pomógł, ale spędza tyle czasu w pracy, że nie ma na to sił. Gdy mężczyzna Cię kocha, spieszy Ci ze wsparciem. Nie tylko chce się wykazać i pokazać z jak najlepszej strony, ale także zaoszczędzić Ci zmartwień.

Sygnały że on cię nie kocha

Obojętność wobec Ciebie

Sygnały, że on Cię nie kocha, obejmują też obojętność. Jeśli odnosisz wrażenie, że on nie interesuje się Twoim życiem, zdrowiem, samopoczuciem, stanem emocjonalnym i sytuacją zawodową, to tak prawdopodobnie jest. Gdy kogoś kochamy, chcemy wiedzieć jak najwięcej na jego temat. Martwimy się wraz z nim i cieszymy jego radością. Interesują nas niepokojące wyniki badań oraz plany zawodowe drugiej osoby. Wbrew obiegowej opinii, przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, lecz obojętność. 

Flirtowanie i spotykanie się z inną kobietą

Gdy mąż myśli o innej, flirtuje z kobietami lub się z nimi spotyka, nie łudź się, że darzy Cię wielkim uczuciem. Krzywdzi Cię swoim zachowaniem. Podkopuje Twoje poczucie własnej wartości. Jeśli przyłapiesz go na zdradzie, przeżywasz wiele trudnych emocji, które Cię przytłaczają. Nie każdy mężczyzna, gdy kończy się miłość i chce odejść do innej, potrafi to otwarcie zakomunikować. Zdarza się, że posiadanie żony i kochanki stanowi dla niego korzystne rozwiązanie. Nie musi dzielić majątku po rozwodzie, ma również zapewnione wyjście awaryjne na wypadek, gdyby nowa partnerka go porzuciła.

Zdarza się, że zdrada pojawia się w następstwie problemów w związku, ale wówczas mężczyzna jej szczerze żałuje.

Kocha czy nie kocha – jak to sprawdzić?

Zastanawiasz się: kocha czy nie kocha? Jak to sprawdzić? Jak wcześniej wspominałam, najlepiej obserwując jego zachowanie. Mężczyzna, który chce z nami uprawiać seks bez zobowiązań lub wieść wygodne życie u naszego boku bez większego zaangażowania emocjonalnego, może składać szumne deklaracje. On mówi Ci to, co pragniesz usłyszeć. Wyznaje Ci płomienną miłość, chociaż zdradził Cię po raz drugi w tym miesiącu. Twierdzi, że chce założyć z Tobą rodzinę, chociaż zupełnie nie przejmuje się tym, że cierpisz po śmierci ukochanego psa. 

Jeśli spotykacie się od niedawna, zwróć uwagę, czy za słowami idą czyny. Niektórzy mężczyźni uprawiają love bombing. Bombardowanie miłością przynosi im oczekiwane rezultaty. Gdy zabiera Cię na romantyczne randki i wyznaje miłość przy zachodzie słońca, czujesz się wyjątkowa. Uważasz, że Tego Jedynego, przez co stajesz się podatna na manipulację. Po pewnym czasie możesz dostrzec, że jemu od początku marzył się romans bez zobowiązań. Ewentualnie chciał uśpić swoją czujność, by Cię do siebie przywiązać. Kiedy początek jest zbyt piękny, warto zastanowić się, na ile pozostaje prawdziwy.

Jak śpiewał zespół happysad w piosence “Zanim pójdę”:

“Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty.
To też nie diabeł rogaty.
Ani miłość kiedy jedno płacze
A drugie po nim skacze.
Miłość to żaden film w żadnym kinie
Ani róże ani całusy małe, duże.
Ale miłość – kiedy jedno spada w dół,
Drugie ciągnie je ku górze.”

Zastanów się, na ile Twój partner dba o pozory wielkiej miłości, fundując Ci spektakularne randki, a na ile okazuje wsparcie, gdy tego najbardziej potrzebujesz. Fakt, czy “ciągnie Cię ku górze”, gdy “spadasz w dół”, ma większe znaczenie niż ilość róż, jaką Ci kupił. Na co dzień potrzebujesz bezpieczeństwa emocjonalnego i realnego wsparcia, a nie pustych gestów z komedii romantycznych. Niektórzy mężczyźni doskonale zdają sobie sprawę, że mamy słabość do pięknej oprawy randek i prezentów. Wręczają nam upominki po każdym powrocie z podróży służbowej, ale nie mają czasu, by zatrzymać się i porozmawiać o tym, że stresujemy się, czekając na wynik ważnego badania. 

On mnie nie kocha ale chce ze mną być – co to oznacza, czy taka relacja ma sens?

Być może przyszło Ci skonfrontować się z problemem: on mnie nie kocha, ale chce ze mną być. Jak uporać się z tą trudną sytuacją? Odpowiedzi przyjdzie Ci poszukać w sobie. Każda sytuacja jest inna, podobnie jak nasza osobowość i doświadczenia.

Jeśli on Cię nie kocha, bo po drodze wygasło uczucie, ale stara się okazywać Ci szacunek i zainteresowanie, to prognoza jest nieco lepsza niż w sytuacji, gdy Cię zdradza i poniża. Nie oznacza to, że w jakimkolwiek przypadku musisz zgadzać się na niesatysfakcjonujący związek. Jesteś wartościową kobietą i zasługujesz na życie u boku mężczyzny, który odwzajemni Twoją miłość. Takiego, którego szczerze fascynujesz, dlatego chce być obok Ciebie, aby móc Cię wspierać i wysłuchać. 

Czasem udaje się wskrzesić miłość, która wygasła, uczęszczając na terapię dla par. Jeśli obie strony angażują się w sesje i szczerze chcą coś zmienić, to istnieje szansa, że uczucie powróci. Nie zawsze jest to możliwe. Czasem jedna ze stron spotyka kogoś innego, w kim się zakochuje. Nie zamierza odchodzić, bo z partnerem/partnerką łączą ją kwestie zawodowe, wspólne dzieci czy kredyt na mieszkanie. 

Zastanów się, jak dokładnie wygląda Wasza sytuacja. Czy jest przestrzeń na odbudowę związku w ramach terapii par? Czy partner Cię szanuje, a może zadaje Ci ból swoim zachowaniem? Jeśli przez niego cierpisz, znajdź sieć wsparcia społecznego, która pomoże Ci zakończyć tę niezdrową relację. Czasem boimy się odejść, bo nie mamy swojego mieszkania, nie zarabiamy też na tyle dużo, by wynająć kawalerkę. Możemy natomiast przez jakiś czas zamieszkać z rodzicami, dziadkami czy przyjaciółką. 

Pamiętaj, że nawet racjonalne argumenty takie jak wspólne dzieci, kredyt mieszkaniowy czy firma nie oznaczają, że musisz godzić się na życie u boku mężczyzny, który Cię nie kocha. Jak napisała Magdalena Kordel w powieści “Schody do lata”: “zawsze masz wybór”. Niekiedy decyzja jest trudna i pociąga za sobą pewne koszty, np. zmianę miejsca zamieszkania czy porozumienie się w kwestii opieki nad dzieckiem, ale warto je ponieść. Po rozstaniu z mężczyzną, który przestał Cię kochać, otwierasz nowy rozdział w swoim życiu. Tylko od Ciebie zależy, czy napiszesz go solo czy wraz z nowym partnerem, który obdarzy Cię prawdziwą miłością.

Kiedy mężczyzna przestaje kochać

Podsumowanie

Po czym poznać, że mężczyźnie zależy? Najwięcej mówi jego zachowanie. Jeśli okazuje Ci zainteresowanie, angażuje się w rozwiązywanie problemów, rozmawia z Tobą o potrzebach i emocjach, uwzględnia Cię w swoich planach – Twoje uczucie pozostaje odwzajemnione. Gdy natomiast napotykasz na obojętność, brak czasu, niekończące się wymówki i zdrady, to prawdopodobnie on Cię nie kocha. Uświadomienie sobie tego faktu często niesie ze sobą ból i cierpienie. Masz prawo do wszystkich emocji, które się pojawiają. Każda strata, także pożegnanie się ze złudzeniem, że on nas kocha, wymaga przejścia przez kilka etapów żałoby. Na koniec pojawia się wybaczenie i pogodzenie z sytuacją. Otwieramy się wówczas na nową miłość i związek.

Niekiedy uczucie po prostu wygasa, ale obie strony chcą coś z tym zrobić. Zapisują się na terapię dla par. Choć współpraca ze specjalistą nie daje gwarancji, że miłość powróci, to niekiedy kończy się sukcesem. 

Jeśli jednak relacja z partnerem przynosi Ci głównie ból i cierpienie, zadbaj o siebie. Choć podczas rozstania mogą pojawić się komplikacje w postaci zmiany miejsca zamieszkania, podziału udziałów we wspólnej firmie itp., to w końcu udaje się je przezwyciężyć. Warto stawiać czoła trudnościom, by odzyskać wolność, która daje nam szansę na znalezienie prawdziwej miłości zapewniającej wsparcie i bezpieczeństwo emocjonalne. Choć trudno w to uwierzyć, każdy koniec to początek czegoś nowego 🙂

Bibliografia:

  1. Adamowicz A., Moraczewska J.; Super związek; Wydawnictwo Słowne, 2022
  2. Adamowicz A., Moraczewska J.;  Super facet; Wydawnictwo Słowne, 2022
  3. Czarodziej J.; Kochaj dobrze: relacje damsko-męskie. Instrukcja obsługi; Flow Books, 2021
  4. Forward S., Frazier D.; Toksyczny partner; Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2018
  5. Skrzypczak E.; Dlaczego on mi to robi?; Znak Jednym Słowem, 2023


partnerstwoJak poznać, że on mnie nie kocha?